Sprawa separatyzmu: czy Mazowsze czuje się jeszcze Polską?

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Sprawa separatyzmu: czy Mazowsze czuje się jeszcze Polską?

Postautor: jasio-jachniczkowaty » pt lip 18, 2008 4:09 pm

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Jestem aż z Ziemi Lubuskiej. Ostatnio zainteresowałem się szeroko pojętym Mazowszem. Mam do mieszkańców Waszych okolic takie pytanie, które na pierwszy rzut oka może się niektórym z Was wydać dziwaczne. Chodzi mi o to czy u Was istnieje coś takiego jak separatystyczna wobec reszty Polski "tożsamość mazowiecka"?

Czy istnieją takie postawy jak np. obecnie na śląsku Górnym, gdzie pewna liczba mieszkańców domaga się ustanowienia narodowości śląskiej oraz kodyfikacji nowego "języka śląskiego" na podstawie gwar śląskich?

Jak wiadomo losy historyczne Mazowsza zrządzeniem historii potoczyły się nieco odmienne niż np. losy Wielkopolski, Małopolski czy Kujaw.
Mazowsze było wprawdzie związane z Koroną m.in. więzami zależności lennej jednak inkorporowano je do reszty Polski dopiero w 1526 roku.
Mazowsze podobnie jak i inne krainy ma własne gwary zaliczane do mazowieckiego dialektu.

Tak więc wracając do tematu to chciałbym Was zapytać o takie rzeczy:

1. czy u Was ludność czuje się Polakami z narodowości czy ma odrębną "tożsamość mazowiecką" nastrojoną separatystycznie do Polski?
2. czy jest tendencja tworzenia na podstawie gwar mazowieckich "języka mazowieckiego" z odmiennym od polskiego alfabetem?
3. czy inkorporację Mazowsza do Korony w 1526 roku poczytuje się u Was jako agresję?

Te pytania, które Wam zadałem może i są dziwne jednak w czasach dzisiejszych już nic nie wiadomo kto jest kim. śląsk się zapewne oderwie, a ja ostatnio spotkałem paru ludzi, którzy wydają się prawdziwymi mazowieckimi separatystami. Oskarżają Polskę o 500 lat okupacji, na wikipedii publikują nazwy miast w jakowymś "języku mazowieckim". Odwołują się do "państwa Macława" z XI wieku, sugerują też że Mazowsze aż do inkorporacji było niezależnym krajem co nie jest do końca prawdą ze względu na zależność lenną od Korony Polskiej.

Tak więc niepomiernie byłbym Wam wdzięcznym za wszelkie informacje o Waszym terenie i w ogóle o Mazowszu. Czy Mazowsze to Polska, a może przez 500 lat od imkorporacji wszystkich Polaków oszukiwano i ciemiężyli oni "naród mazowiecki", o czym nikt nie wiedział i nikt nie mówił?

Pozdrawiam serdecznie i przepraszam jeśli te pytania wydają się komuś dziwne.
jasio-jachniczkowaty
 
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 18, 2008 3:43 pm

Postautor: jasio-jachniczkowaty » ndz lip 20, 2008 12:52 pm

I nikt tak nic nie mówi i nie chce nic napisać? Przecież forumowicze nie są niemotami albo jakimiś niemrawcami.
A może nieświadomie poruszyłem temat tabu?
:(:(:(:(
jasio-jachniczkowaty
 
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 18, 2008 3:43 pm

czy Mazowsze czuje się jeszcze Polską?

Postautor: teresa » ndz lip 20, 2008 1:40 pm

Nie zauważyłam wcześniej tego wątku... Dobrze, że go odświeżyłeś.

Jasiu, zapraszam na Mazowsze i zobaczysz, że ten region to jeden z regionów, gdzie są najbardziej wymieszane kultury. Na Mazowsze zjeżdżają i osiedlają się ludzie z całej Polski, przede wszystkim za względu na lepszy rynek pracy. Tak więc, przez to jest pomieszkanie kultur, gwary językowej itp. Ze mną pracują ludzie z całej Polski... Nie ma raczej tendencji do tworzenia gwar i tożsamości Mazowsza, albo ja wśród takich ludzi się nie obracam...
Teresa
teresa
 
Posty: 1076
Rejestracja: wt lis 06, 2007 11:32 am
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: jasio-jachniczkowaty » ndz lip 20, 2008 2:49 pm

Pewnie interesuje Was dlaczego to właśnie powiat Piaseczno wziąłem pod lupę. Otóż w wyniku obserwacji tego "separatysty" z wikipedii skonstatowałem, że on jest najprawdopodobniej z właśnie Waszego powiatu.

Weźmy np. jego sposób zapisu miast w "języku mazowieckim" bądź w dialekcie mazowieckim (konkretnej gwary tego dialektu nie sprecyzował).

I tak np.

Piaseczno to wg. niego w "języku mazowieckim": Pâsecno
Góra Kalwaria wg. niego "po mazowiecku": Gura Kalvarâ
Powiat Piaseczyński to wg. niego: Starostfo Pâsecyòsko
Józefosław to wg. niego "po mazowiecku" : "Uzefosùav"
Mogielnica to wg. niego "po mazowiecku": Mogelnica
Nowe Wągrodno to wg. niego "po mazowiecku": Novo Vogrodno
Stara Iwiczna to wg. niego "po mazowiecku" : Staro Ivicna
Zalesie Dolne to wg. niego "po mazowiecku": Zaleśe Dolno
Chyliczki to wg. niego "po mazowiecku": Hylycki
Gmina Piaseczno to wg. niego "po mazowiecku" :Vujtostfo Pâsecno
Jeziórko to wg. niego "po mazowiecku" : Eźurko
Jaroszowa Wola to wg. niego : Ârosovo Vola
Chosna to wg. niego: Hosno
Bronisławów to wg. niego : Brońsùavuf
Biały £ug to: Bâùo Ùug
Nowy Prażmów to: Novo Prazmuf
Wola Prażmowska to: Vola Prazmovsko.


Tak mi to wygląda jakby u Was powstawał antypolski separatyzm etniczno-narodowościowy i językowy.
I kto by pomyślał - przecież Mazowsze już 482 lata temu zostało złączone z resztą Polski. I żeby po 482 latach coś podobnego się działo?
Polska każdego potrafi zaskoczyć.
jasio-jachniczkowaty
 
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 18, 2008 3:43 pm

czy Mazowsze czuje się jeszcze Polską?

Postautor: Kinga Panasiuk » ndz lip 20, 2008 10:06 pm

Piaseczno to wg. niego w "języku mazowieckim": Pâsecno
Góra Kalwaria wg. niego "po mazowiecku": Gura Kalvarâ
Powiat Piaseczyński to wg. niego: Starostfo Pâsecyòsko
Józefosław to wg. niego "po mazowiecku" : "Uzefosùav"
Mogielnica to wg. niego "po mazowiecku": Mogelnica
Nowe Wągrodno to wg. niego "po mazowiecku": Novo Vogrodno
Stara Iwiczna to wg. niego "po mazowiecku" : Staro Ivicna
Zalesie Dolne to wg. niego "po mazowiecku": Zaleśe Dolno
Chyliczki to wg. niego "po mazowiecku": Hylycki
Gmina Piaseczno to wg. niego "po mazowiecku" :Vujtostfo Pâsecno
Jeziórko to wg. niego "po mazowiecku" : Eźurko
Jaroszowa Wola to wg. niego : Ârosovo Vola
Chosna to wg. niego: Hosno
Bronisławów to wg. niego : Brońsùavuf
Biały £ug to: Bâùo Ùug
Nowy Prażmów to: Novo Prazmuf
Wola Prażmowska to: Vola Prazmovsko.

Może jestem z innego świata, ale pierwszy raz widzę takie wersje językowe...
Kinga Panasiuk
Awatar użytkownika
Kinga Panasiuk
 
Posty: 676
Rejestracja: ndz sty 27, 2008 12:31 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postautor: jasio-jachniczkowaty » pn lip 21, 2008 12:03 am

wszystkie cytaty można znaleźć:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Mazowsze

I co można o tym pomyśleć? Polska się rozleci? Jak Mazowsze odpadnie to Polska się rozleci.
Ostatnio zmieniony ndz lip 27, 2008 6:25 pm przez jasio-jachniczkowaty, łącznie zmieniany 1 raz
jasio-jachniczkowaty
 
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 18, 2008 3:43 pm

Postautor: ruphert » wt lip 22, 2008 9:52 am

A ja myślę, że to kiepska prowokacja z Twojej strony ;) Nic się nie rozleci, ale Ty się widać bardzo nudzisz :)

W artykule jest wzmianka o jakichś "mazowieckich separatystach". Ciekawe, że jakoś o nich nic nie słychać. Ilu ich jest? Dwóch? Trzech?


A po analizie wykipedystów okazało się, że jest ich łącznie jeden i pewnie nazywa się Jasiu ;)
ruphert
 
Posty: 120
Rejestracja: pt sty 18, 2008 3:56 pm

Postautor: jasio-jachniczkowaty » wt lip 22, 2008 11:20 am

Zeznaję tu przed wszystkimi, że to nie ja jestem tym separatystą.
Natomiast próbuję go wytropić w internecie.
jasio-jachniczkowaty
 
Posty: 5
Rejestracja: pt lip 18, 2008 3:43 pm

separatysta

Postautor: maciek » wt lip 22, 2008 12:23 pm

jasio-jachniczkowaty pisze:próbuję go wytropić w internecie

Na tym forum raczej go nie znajdziesz. :)
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
maciek
 
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 28, 2007 6:17 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron