PIASECZNO BEZ BARIER

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Jakub » czw paź 23, 2008 7:05 pm

Obrazek

Zapoznaj się i przyłącz do akcji PIASECZNO BEZ BARIER
Jakub
Moderator
 
Posty: 1973
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 9:02 pm
Lokalizacja: Warszawa

Piaseczno pełne barier

Postautor: teresa » czw gru 18, 2008 4:53 pm

Grupa osób skupiona wokół strony internetowej www.piasecznobezbarier.republika.pl rozpoczęła batalię o likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Piasecznie. „Chociaż o tym problemie mówi się sporo, to w rzeczywistości nie robi się praktycznie nic, temat jest zaniedbany.

A problem dotyczy nie tylko osób poruszających się o kulach, przy balkonikach czy na wózkach. Trudności ze swobodnym przemieszczaniem mają również matki z dziećmi. Wózek dziecięcy wielokrotnie staje się ogromnym problemem w codziennych zakupach, a także w załatwieniu spraw urzędowych” – piszą organizatorzy akcji.

I wytykają. Do urzędów (skarbowego, ZUS, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gminy) można wjechać tylko na parter. Ośrodek Pomocy Społecznej został przeniesiony do budynku ze schodami. Podobnie niedostępne są: placówki życia kulturalnego, większość szkół i przedszkoli, sklepy (półki rozstawiane są zbyt blisko), banki (nie ma pochylni, a lady są za wysokie), bankomaty oraz sygnalizacja na przejściach dla pieszych (montowane są na zbyt dużej wysokości), a nawet przychodnia przy ul. Fabrycznej (drzwi otwierają się w stronę podjazdu, co utrudnia wjazd, winda to kolejne pasmo problemów). Uczestnicy akcji już zwrócili się o pomoc do burmistrza Józefa Zalewskiego. Czekają też na osoby, które są zainteresowane czynnym udziałem w akcji. Listy i sugestie można wysyłać na internetową skrzynkę Piasecznobezbarier@op.pl

źródło: Nad Wisłą nr 24 (266) 18 grudnia 2008
Teresa
teresa
 
Posty: 1076
Rejestracja: wt lis 06, 2007 11:32 am
Lokalizacja: Piaseczno

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: iza » ndz sty 04, 2009 11:12 pm

Ktoś ich spytał: - Po co wy chcecie walczyć z progami w Piasecznie? Przecież na ulicach widać tylko dwie osoby niepełnosprawne - was. - Inni po prostu boją się wyjść z domu - odpowiedziały założycielki portalu Piaseczno bez Barier.

Edyta Banasiewicz od dziecka porusza się na wózku. Mieszka w żabieńcu, 3 km od Piaseczna. Jeżeli jest ładna pogoda, do centrum jeździ swoim wózkiem elektrycznym. W nagłych wypadkach prosi o pomoc siostrę, która ma samochód. Jednak im dalej w miasto, tym więcej przeszkód. - Są miejsca, w których nie mogę jechać po chodniku, bo wiem, że nie będę miała jak z niego zjechać, więc jadę ulicą - mówi. - Przez pasy przejeżdżam na czerwonym świetle, ponieważ nie dosięgam do guzika, który zmienia światło. Nie mogę wjechać do urzędu, bo wózek jest za ciężki i nie da się go wnieść po schodach. Muszę czekać, aż urzędniczka wyjdzie do mnie przed budynek.

Katarzyna Kont z pobliskiego Gołkowa ma podobne doświadczenia. - Wprawdzie rzadko jeżdżę na wózku, bo staram się częściej chodzić przy balkoniku, ale by dostać się do Piaseczna, muszę prosić o pomoc rodzinę - opowiada. - W Warszawie niepełnosprawni mogą zamówić transport, jeżeli chcą dostać się do lekarza czy urzędu, tutaj nie ma takiej możliwości, a autobusy niskopodłogowe jeżdżą tylko w centrum miasta. Osoby mieszkające w okolicznych miejscowościach są praktycznie unieruchomione w domu. A my też chcemy czasem wyjść ze znajomymi do kawiarni, nie chcemy być zdani na łaskę rodzin.

Edyta Banasiewicz i Katarzyna Kont poznały się na warsztatach terapii zajęciowej w Zalesiu. Postanowiły się zorganizować. Wsparła je Piaseczyńska Grupa Obywatelska, która m.in. organizuje debaty mieszkańców z władzami. I tak powstała strona piasecznobezbarier.republika.pl. - Za pierwszy cel postawiłyśmy sobie likwidację wszystkich barier architektonicznych w Piasecznie: w urzędach, bibliotece, przychodniach, ośrodku kultury - wylicza Edyta Banasiewicz. - Priorytetem jest jakikolwiek transport dla osób poruszających się na wózkach. Następnie zamierzamy postarać się, by dla niepełnosprawnych tworzono więcej miejsc pracy, np. w urzędzie gminy, i by w Piasecznie powstało centrum wolontariatu zatrudniające asystentów osób niepełnosprawnych, którzy zapewniliby chętnym opiekę.

Założycielki portalu nie znalazły dokładnych danych, ale szacują, że w gminie mieszka ok. 4 tys. osób niepełnosprawnych. Chcą zachęcać burmistrza, by zatrudnił w urzędzie gminy osobę, która dbałaby o ich interesy. - Teraz wciąż powstają nowe budynki, w których nie ma podjazdów - oburza się Katarzyna Kont. - Tak jest na przykład w największym banku. Za każdym razem muszę stać na ulicy i krzyczeć na ochronę, by mi pomogła.

Wysłały już dwa pisma do burmistrza. - Niestety, odpisał, że w części wymienionych przez nas miejsc, np. w ośrodku kultury, podjazdy są, a wcale ich nie ma! - mówi Banasiewicz. - Teraz chcemy, aby zdeklarował się, co zamierza zrobić dla osób poruszających się na wózkach w roku 2009 i w kolejnych latach.

Chciałyby też zachęcić burmistrza, by sam przejechał się wózkiem po mieście. - Poczekamy tylko, aż będzie ładna pogodna, żeby miał łatwiej - śmieje się Katarzyna Kont.

Wszyscy niepełnosprawni z gminy Piaseczno, którzy chcieliby przyłączyć się do akcji, proszeni są o kontakt pod adresem piasecznobezbarier@op.pl. Założycielki portalu planują zorganizowanie debaty z władzami gminy o potrzebach osób niepełnosprawnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://wyborcza.pl/1,94898,6116775,Panie_Burmistrzu__zapraszamy_na_wozek_.html
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: lucja » wt mar 24, 2009 7:08 am

Niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas. Wystarczy złamać nogę by nie być w stanie poruszać się samodzielnie bez kul czy wózka inwalidzkiego. Są jednak w gminie Piaseczno ludzie, którzy postanowili zmierzyć się z trudnym problemem barier architektonicznych

„Piaseczno bez barier” jest akcją społeczną, zainicjowaną przez osoby niepełnosprawne, adresowaną do ludzi mających problemy z poruszaniem się, ich bliskich, a także matek z dziećmi oraz wszystkich tych, dla których problemy innych nie są obojętne. Projekt, koordynowany wspólnie przez Edytę Banasiewicz i Michała Rosę, realizowany jest w ramach działalności Piaseczyńskiej Grupy Obywatelskiej na obszarze całej gminy Piaseczno.

- Naszym celem jest pokazanie społeczeństwu, że osoba niepełnosprawna ruchowo, poza tym że porusza się przy pomocy kul czy wózka inwalidzkiego, niczym nie różni się od osoby pełnosprawnej. Ma takie same prawa i potrzeby - mówią Edyta Banasiewicz i Michał Rosa.
- Poprzez naszą akcję chcemy pokazać problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne w naszym mieście oraz zachęcić lokalne władze, inwestorów i pracodawców do stworzenia miasta przyjaznego osobie niepełnosprawnej.
Organizatorzy akcji podkreślają również, że problem barier architektonicznych dotyka nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i matki z dziećmi w wózkach czy osoby starsze.

- Bariery architektoniczne uniemożliwiają nam samodzielne funkcjonowanie i zmuszają do korzystania z pomocy innych - tłumaczy Edyta Banasiewicz, która sama jest osobą niepełnosprawną. - Ograniczają możliwość wyjścia z domu, samodzielnego zrobienia zakupów, załatwienia spaw urzędowych, spotkania z przyjaciółmi czy też podjęcia pracy.
Do najczęściej występujących barier zaliczyć można: schody (do urzędów, ośrodków zdrowia, sklepów, banków, kawiarni, restauracji), nierówne chodniki, wysokie krawężniki, za wysoko umieszczone przyciski zmieniające światło na przejściach dla pieszych, brak specjalnych samochodów do przewozu osób niepełnosprawnych (w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich) i brak niskopodłogowych autobusów kursujących na liniach podmiejskich. Osoby niepełnosprawne stykają się na co dzień z problemami, które narażają je na realne niebezpieczeństwo. Może być to choćby wysoki krawężnik, który nie pozwala wjechać wózkiem inwalidzkim na chodnik, w konsekwencji czego taka osoba zmuszona jest do jazdy ulicą wśród samochodów, czy zbyt wysoko umieszczony przycisk zmieniający światło na przejściu dla pieszych, nie pozostawiający alternatywy w stosunku do jazdy na czerwonym świetle.

Kolejną istotną kwestią w Piasecznie jest brak specjalistycznych usług opiekuńczych, wolontariuszy i asystentów osób niepełnosprawnych. Organizatorzy akcji zamierzają zachęcić lokalne władze do zapewnienia opieki, bezpieczeństwa i godnego życia ludziom, którzy potrzebują całodobowej opieki przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak: wstawanie z łóżka, korzystanie z toalety, kąpiel, przygotowanie posiłku, zrobienie zakupów, sprzątanie, pranie czy wyjście na spacer.
Zniesienie barier architektonicznych zlikwiduje również bariery społeczne - zapewniając tym samym równe szanse do życia w społeczeństwie wszystkim jego obywatelom.

- Aby nasza akcja przyniosła wymierne efekty, postanowiliśmy zacząć od osób, które mają duży wpływ na zmiany w naszym mieście - wyjawiają swoje plany Edyta Banasiewicz i Michał Rosa. - Wystąpiliśmy z pismami do Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Piasecznie, w których przedstawiamy problemy osób niepełnosprawnych. Poruszamy w nich, między innymi, takie tematy jak bariery architektoniczne, kwestie samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, wolontariatu (osobistego asystenta) oraz częstego łamania przepisów prawa budowlanego przy okazji powstawania nowych obiektów na terenie naszego miasta.

Lokalne władze zdążyły już zadeklarować pomoc w akcji, a także zobowiązały się do podjęcia odpowiednich kroków w celu poprawienia sytuacji osób niepełnosprawnych w gminie. Więcej szczegółowych informacji dotyczących „Piaseczna bez barier” znaleźć można na stronie internetowej www.piasecznobezbarier.republika.pl

źródło: Kurier Południowy wydanie nr 286, 2009-03-20
autor: Grzegorz Tylec
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Ludzie z wózkami to siła

Postautor: Tomasz » czw kwie 09, 2009 3:56 pm

Mamy z wózkami i niepełnosprawni wzięli sprawy w swoje ręce. Razem walczą o lepszą przestrzeń w Warszawie i w Piasecznie.

(...)

Na spotkanie przyjechała z Piaseczna Edyta Banasiewicz. Sama porusza się na wózku. W zeszłym roku rozkręciła akcję "Piaseczno bez barier".

- Ostatnio byłam na spotkaniu u burmistrza. I pyta mnie: pani Edyto, proszę powiedzieć, co można zmienić, żeby miasto było bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych - opowiadała. - W Piasecznie czegoś takiego do tej pory nie było. Kontaktuje się ze mną coraz więcej osób, niepełnosprawni mieszkańcy Piaseczna zaczynają wychodzić z domów - dodała.

Ostatnio burmistrz obiecał im, że w nowo budowanej hali widowiskowej będą windy. 29 kwietnia pani Edyta organizuje debatę "Piaseczno - gmina przyjazna mieszkańcom". - Bo ciągle jest dużo do zrobienia: transport specjalistyczny dla wózkowiczów, remont ośrodka pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie, do których nie dostanę się ani ja, ani mamy z małymi dziećmi w wózkach, trzeba wyrównać chodniki i zlikwidować wszechobecne w Piasecznie wysokie krawężniki - sypała jak z rękawa.

(...)

więcej: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6476664,.html
Tomasz z Henrykowa
Awatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 451
Rejestracja: ndz sie 10, 2008 8:59 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna

PIASECZNO GMINA PRZYJAZNA MIESZKAńCOM

Postautor: Martin » czw kwie 23, 2009 11:28 pm

29 kwietnia 2009 roku debata PIASECZNO GMINA PRZYJAZNA MIESZKAńCOM
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Artur N. » pt kwie 24, 2009 9:40 pm

Martin, zaproś może do tego wątku osoby, które działają przy akcji: PIASECZNO BEZ BARIER. Trzeba ten temat cały czas odświeżać, bo to bardzo WAżNE!
Artur Najdeker
Awatar użytkownika
Artur N.
 
Posty: 852
Rejestracja: sob lut 28, 2009 11:43 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Martin » pt kwie 24, 2009 11:18 pm

Artur Najdeker pisze:Martin, zaproś może do tego wątku osoby, które działają przy akcji: PIASECZNO BEZ BARIER.

OK zaproszę, ale czy przyjmą zaproszenie - zależy już tylko od nich...
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Michał Rosa » wt kwie 28, 2009 6:09 pm

Według prośby jestem :) Na początku chciałbym zaprosić wszystkich na jutrzejszą debatę
Będzie starosta, burmistrz, inspektor nadzoru budowlanego. Przyjdź, zabierz znajomych i rodzinę. Pokażmy władzy, że oni są dla nas a nie my dla nich.

W imieniu Stowarzyszenia Piaseczyńska Grupa Obywatelska mam zaszczyt
zaprosić na debatę obywatelską "Piaseczno - Gmina przyjazna
mieszkańcom", która odbędzie się 29 kwietnia w godzinach od 18 do 20 w
Gimnazjum nr. 1 im. Powstańców Warszawy ul. Gen. Sikorskiego 20
Piaseczno (wejście od strony Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji).

Poruszane tematy:

1. Sytuacja osób niepełnosprawnych w Piasecznie
2. Stan dróg i innej infrastruktury, problemy i rozwiązania
komunikacyjne, jakość obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta i Gminy,
sytuacja oświaty, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, kierunki
rozwoju gminy.
Awatar użytkownika
Michał Rosa
 
Posty: 73
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 5:17 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Postualty do Pana Lisa zlozone zostaly 20.04.2009 r.

Postautor: atyda_a » śr kwie 29, 2009 10:44 am

1. Uwzględnienie podczas rozbudowy Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno potrzeb osób niepełnosprawnych. Mamy na myśli między innymi podjazdy, windę oraz odpowiednią szerokość drzwi biur co umożliwi dostęp do każdego wydziału urzędu.
Osoba niepełnosprawna ma prawo uczestniczyć w życiu społecznym, samodzielnie załatwiać sprawy w urzędach, uczestniczyć w debatach, posiedzeniach itp. Ze względu na niedostosowany obiekt UMiG osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mogą dostać się na piętro oraz korzystać z sali konferencyjnej.
2. Wykonanie podjazdu w Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie.
Do zadań OPS należy między innymi pomaganie osobą w trudnych sytuacjach życiowych, wspieranie osób niepełnosprawne i ich rodziny. OPS w Piasecznie został przeniesiony z obiektu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych do obiektu z barierami. W obecnej chwili osoba na wózku inwalidzkim nie ma możliwości samodzielnego załatwienia spraw w tym że urzędzie.
3. Zamontowanie windy w Ośrodku Kultury w Piasecznie.
Osoby niepełnosprawne maja takie samo prawo uczestniczenia w życiu kulturalnym jak osoby pełnosprawne. Niestety dla osoby na wózku inwalidzkim Ośrodek Kultury w Piasecznie nie jest dostępny. Niepełnosprawni nie mogą uczestniczyć w licznych zajęciach, przedstawieniach itp.
4. Zamontowanie drzwi wejściowych otwierających się w drugą stronę w przychodni przy ul. Fabrycznej oraz dostosowanie windy w sposób umożliwiający samodzielne korzystanie z niej przez osoby niepełnosprawne. W obecnej chwili drzwi wejściowe do budynku otwierają się na stronę podjazdu, co utrudnia wjazd wózkiem do środka. Na piętro przychodni można wjechać windą, która nie posiada automatycznie otwierających się drzwi, a jechanie nią wymaga ciągłego trzymania przycisku.
W momencie jego puszczenia winda zatrzymuje się, uniemożliwia to samodzielne korzystanie z windy osobie z dysfunkcją kończyn górnych. Ze względu na ograniczenie obciążenia windy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim elektrycznym nie może wjechać na piętro.
5. Wykonanie podjazdów, wind w szkołach. Niepełnosprawne dzieci i młodzież powinny mieć możliwość nauki z rówieśnikami .
6. Obniżenie do wysokości 70 cm przycisków zmieniających światła na przejściach dla pieszych.
Osoby z niedowładem kończyn górnych, nie dosięgają do przycisków zmieniających światła na przejściach dla pieszych tym samym narażają się na niebezpieczeństwo przejeżdżając na czerwonym świetle.
7. Obniżenie krawężników przy przejściach dla pieszych w szczególności na obrzeżach miasta oraz wyrównanie chodników.
Wysoki krawężnik, uniemożliwia wjechanie wózkiem inwalidzkim na chodnik, w związku z tym osoba na wózku jedzie jezdnią pośród rozpędzonych samochodów.
8. Obniżenie krawężników w okolicach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Pracy.
Obiekty zostały dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niestety osoby na wózku inwalidzkim nie mogą dostać się do nich ze względu na wysokie krawężniki, oraz nierówne chodniki.
9. Wyrównanie dróg łączących Piaseczno z okolicznymi miejscowościami. Często drogi te są nierówne, stoją na nich kałuże. Taka droga uniemożliwia przejazd osobie poruszającej się wózkiem aktywnym, oraz naraża na zniszczenie wózka elektrycznego.
10. Likwidacja barier w obiektach gminnych oraz socjalnych.
11. Zapewnienie oraz sfinansowanie przez gminę darmowych opiekunek, osobistych asystentów osób niepełnosprawnych, wymagających stałej opieki. Wiele osób niepełnosprawnych potrzebuje pomocy innych przez dwadzieścia cztery godziny na dobę przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak:

- wstanie z łóżka
- korzystanie z toalety
- kąpiel
- przygotowanie posiłku
- jedzenie
- sprzątanie


W większości przypadków osoby te funkcjonują dzięki swoim rodzicom. Z czasem jednak rodzicom zaczyna brakować siły. Wówczas osoby te pozostają bez opieki.
Ośrodek Pomocy Społecznej umożliwia skorzystanie z pomocy Opiekunki Społecznej, która pomoże w takich czynnościach jak higiena osobista, korzystanie z WC, sprzątanie mieszkania, robienie zakupów, gotowanie.
Niestety usługa ta jest odpłatna, tym samym nieosiągalna przez kogoś, kto żyje za niewielką rentę. W dodatku opiekunka może przyjść do nas tylko na 4 godziny.
Tu bardzo przydatni są wolontariusze oraz asystenci, którzy wyjdą na spacer, pomogą załatwić sprawę w urzędzie, pomogą w dojeździe na rehabilitację, czy do pracy. Zostaną na noc, aby pomóc przy zmianie pozycji, podać coś do picia czy skorzystać z WC. Dlatego tak ważne jest, aby w każdym mieście stwarzać centra wolontariatu osobistego asystenta.
Dzięki asystentom osoby niepełnosprawne nie muszą być skazane na placówki opiekuńcze oraz nie muszą być ciężarem dla swoich rodzin. Mogą pracować, prowadzić własne gospodarstwa domowe, spotykać się z przyjaciółmi, czy chodzić do szkoły.
12. Powołanie przedstawiciela osób niepełnosprawnych w gminie. Do jego zadań zależało by zajmowanie się problemami osób niepełnosprawnych, organizowanie spotkania i dyskusje na te tematy, kontrolowanie czy nowo powstałe obiekty dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz doradzanie, w jaki sposób dostosować dany obiekt.

Istnieje wiele obiektów, które nie są pod jurysdykcją Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Wiele miejsc użyteczności publicznej np. Urząd Skarbowy nie jest dostosowanych. Prosimy podjąć rozmowy z dyrekcją Urzędu Skarbowego w celu zniesienia barier architektonicznych oraz mieć na uwadze podobne sytuacje i miejsca aby w naszym mieście nie powstawały nowe bariery.
Likwidując bariery architektoniczne wyzbywamy się barier społecznych. Dajemy równe szanse życia w społeczeństwie wszystkim jego obywatelom.
Awatar użytkownika
atyda_a
 
Posty: 32
Rejestracja: śr kwie 29, 2009 10:34 am

Pan Mirosław Satalecki Inspektor Nadzoru Budowlanego

Postautor: atyda_a » śr kwie 29, 2009 10:46 am

Szanowny Panie,

Poniżej przedstawiamy Panu listę obiektów niedostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Liczymy że jako osoba mająca istotny wpływ na rozwój naszego miasta, zechce Pan przyłączyć się do akcji PIASECZNO BEZ BARIER i pomoże nam w stworzeniu miasta przyjaznego osobie niepełnosprawnej.

OBIEKTY CHONIKI PODJAZ DRZWI WNęTRZE UWAGI
1. Urząd Miasta I Gminy Piasecznoul. Kościuszki 5, CHODNIKI - RÓWNE TAK - na partejNIE - na piętra Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk Wysoko umieszczone okienka, ciasne pokoje Brak windy na piętra i półpiętra
2. Urząd Stanu CywilnegoPl. Piłsudskiego 1, CHODNIKI - RÓWNEKRAWężNIKI -WYSOKIE NIE Obiekt nie dostępny dla osób niepełnosprawnych
3. PCPRul. Chyliczkowska 14 NIERÓWNE TAK - na partejNIE - na piętra Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk Obiekt nie dostępny dla osób niepełnosprawnych ze względu na brak windy
4. Ośrodek Pomocy społecznej NIERÓWNE NIE Obiekt nie dostępny dla osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach
5. Powiatowy Urząd Pracyul. Szkolna 20 KRAWężNIKI - WYSOKIE TAK Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk Ciasne brak możliwości swobodnego manewrowania wózkiem. Okienka wysokie Wysokie krawężniki uniemożliwiają dostanie się do obiektu
6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Puławska 34 CHODNIKI - NIERÓWNE KRAWężNIKI -WYSOKIE TAK Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk CIASNE KORYTARZE Wysokie krawężniki uniemożliwiają dostanie się do obiektu
7. Urząd Skarbowy W Piasecznie Chodniki - NIERÓWNE zastawione przez zaparkowane samochody NIE Obiekt nie dostępny dla osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach
8. Przychodnia Rejonowa Nr 1ul. Fabryczna 1 CHODNIKI - NIERÓWNE zastawiony przez ławkę i zaparkowane samochody TAK - na parter Winda - na piętro nie dostosowana dla osób z ograniczoną sprawnością rąk oraz osób na wózkach akumulatorowych Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk. Otwierane na str. podjazdu co utrudnia wjazd do przychodni Drzwi do gabinetów za wąskie, gabinety ciasne, rejestracja za wysoko, osoba na wózku i małego wzrostu nie dosięga do okienka Po remoncie rejestracja jest na wysokości nie odpowiedniej dla osoby na wózku oraz osoby niskiego wzrostu
9. Biblioteka Publiczna Miasta I Gminy Piaseczno ul. Kościuszki 49 DOBRE TAK Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk Ciasne, osoba na wózku nie mieści się między półkami
10. Ośrodek KulturyPiasecznoul. Kościuszki 49 DOBRE BRAK WINDY Nie dostosowane dla osób z ograniczoną sprawnością rąk Obiekt nie dostępny dla osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach
WIęKSZOść BANKÓW, SZKÓ£, SPKLEPÓW NA TERENIE PIASECZNA NIE JEST DOSTOSOWANA DO POTRZEB OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH ZE WZGLęDU NA: SZCHODY, BRAK WIND, WYSOKIE STOPNIE PRZY WEJśCIACH, WĄSKIE DRZWI.
Awatar użytkownika
atyda_a
 
Posty: 32
Rejestracja: śr kwie 29, 2009 10:34 am

Re: PIASECZNO GMINA PRZYJAZNA MIESZKAńCOM

Postautor: justynka » wt maja 05, 2009 12:25 pm

Martin pisze:29 kwietnia 2009 roku debata PIASECZNO GMINA PRZYJAZNA MIESZKAńCOM

Na stronie 4 i 5 najnowszego numeru gazety OKOLICA są zdjęcia z debaty i kilka słów o kampanii społecznej „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”: www.zalesie-gorne.eu/var/okolica/06_okolica.pdf
Justyna
justynka
 
Posty: 1096
Rejestracja: pt sty 18, 2008 11:04 am
Lokalizacja: Piaseczno

Odp. Na postulaty

Postautor: atyda_a » wt maja 19, 2009 6:51 pm

29 kwietnia odbyła się debata obywatelska „Piaseczno Gmina Przyjazna Mieszkańcom”. Na której udzielono nam odpowiedzi na niektóre z postulatów.

Odp. udzielona prze Pana Arkadiusza Czapskiego na postulat 1 – Nowa część budynku UMiG będzie wybudowana w oparciu o obecnie obowiązujące standardy i na podstawie obecnie obowiązujących aktów prawnych, zatem nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Odp. udzielona przez Panią Barbarę Klukiewicz – Matuszczak na postulat 2 - Budynek, w którym mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej jest wynajmowany, a w związku z tym, nie można robić takich inwestycji. Wynajmujący nie wyraził zgody, aby z własnych środków wybudować podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Odp. udzielona przez Panią, Dyr. MGOK Ewę Dudek na postulat 3 – Dostęp do Ośrodka Kultury dla osób niepełnosprawnych dzięki wykonanemu podjazdowi, jest możliwy tylko na parter MGOK. Skomplikowane biegi komunikacyjne na I piętrze i kolejnych poziomach uniemożliwiają dostęp na zajęcia prowadzone w ramach edukacji kulturalnej i na imprezy. Aby wypełnić m. In. Potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców Piaseczna w budynku po byłej komendzie policji w projekcje przewidziane jest wykonanie windy. Po wybudowaniu tego obiektu powstanie wiele sal, w których prowadzone będą liczne zajęcia w ramach edukacji kulturalnej oraz kameralne imprezy. Nie będzie tam żadnych barier dla osób niepełnosprawnych. Prawdopodobna realizacja inwestycji – koniec 2010 roku

Odp. udzielona przez Pana Zdzisława Lisa Zastępcę Burmistrza na postulat 4 – Winda w przychodni została zamontowana zgodnie z posiadanymi dokumentami i nadzorem konserwatorskim. Montowana była dla osób niepełnosprawnych. Udźwig nominalny – 250 kg. Planowany jest dalszy remont tego budynku i zmiana kierunku otwierania drzwi wejściowych będzie możliwa po opracowaniu projektu wejścia do przychodni i zgodnie z opinią nadzoru budowlanego.

Odp. udzielona przez Panią Barbarę Klukiewicz – Matuszczak na postulat 11 - OPS organizuje usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych usługi są odpłatne, ale uchwała Rady Gminy z dn. 15.10.2008 r. ustaliła dla osób niepełnosprawnych korzystną tabelę odpłatności zgodnie, z którą osoby i rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 200% ustawowego kryterium dochodowego określonego w art.8 ust. 1 ustawy (osoba samotna –954 zł, osoba w rodzinie 702,00 zł.) są zwolnione z ponoszenia odpłatności całkowicie lub częściowo. Poza tym, istnieje możliwość zwolnienia z odpłatności, mimo niespełnienia kryterium dochodowego, jeżeli osoba znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji ze względu na stan zdrowia, a odpłatność stanowiłaby nadmierne obciążenie finansowe.
Brak jest możliwości objęcia całodobową opieką. Zwykle, jeśli osoba wymaga takiej pomocy i jest samotna, wówczas kierowana jest do DPS, jeśli jest rodzina, to opiekunka uzupełnia pomoc rodziny. Przyznanie osobistych asystentów osobą niepełnosprawnym, choć niewątpliwie pożądane, to w obecnych realiach trudne do zrealizowania, (kto to by miał finansować?) Również pozyskanie wolontariuszy do opieki w nocy jest trudne do realizacji ze względu na brak osób chętnych do podjęcia takiej działalności

Odp. prze Pana Arkadiusza Czapskiego na postulat 12 - powołanie przedstawiciela osób niepełnosprawnych w gminie – ustawa o samorządzie gminnym, jak również przepisy szczególne nakładają na gminę określone obowiązki. Cześć z tych obowiązków dotyczy osób niepełnosprawnych. Są to zadania różnego typu począwszy od zadań opisanych np. w ustawie o systemie oświaty, poprzez prawo wyborcze a skończywszy na aktach prawnych dot budownictwa. Powołanie jednej osoby (stanowiska) w strukturze urzędu nie wydaje mi się do końca uzasadnione, natomiast przyjrzeć się należy jak poszczególne zadania nałożone na gminę przez akty prawne – a dotyczące osób niepełnosprawnych – są realizowane przez jednostki organizacyjne. Najważniejsze wynikające uwagi z przedłożonego pisma wg. Mojej opinii dotyczą barier architektonicznych, a tu w ramach inwestycji i remontów możemy wiele.
Awatar użytkownika
atyda_a
 
Posty: 32
Rejestracja: śr kwie 29, 2009 10:34 am

NASZE UWAGI DOTYCZĄCE ODPOWIEDZI NA POSTULATY

Postautor: atyda_a » wt maja 19, 2009 6:52 pm

NASZE UWAGI DOTYCZĄCE ODPOWIEDZI NA POSTULATY
Uwaga dot. odp, na postulat 2 - Rozumiemy, że bez zgody właściciela nie można wykonać podjazdu w MGOPS jednak nie możemy zrozumieć, dlaczego urząd został przeniesiony z obiektu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych do obiektu niedostosowanego. Czy w takiej sytuacji nie należało zrezygnować z przeniesienia OPS ewentualnie przenieś go do obiektu bez barier architektonicznych?

Uwaga dot. odp., na postulat 3 - Ośrodek Kultury z informacji, które do nas docierają ma zostać przeniesiony częściowo do obiektu po byłej komendzie policji. Sala widowiskowa ma zostać w starym budynku, tym samym osoby niepełnosprawne w dalszym ciągu nie będą mogły uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych.

Uwaga dot. odp., na postulat 4 - Pomimo zamontowania widny zgodnie z konserwatorskim nadzorem. Osoby ze znacznym niedowładem kończyn górnych nie mogą samodzielnie korzystać z windy.
Pierwszym problemem są drzwi, które otwierają się bardzo ciężko dodatkowym utrudnieniem jest funkcja samo zamykania blokująca wózek w drzwiach. Dyrekcja przychodni jak i osoby odpowiadające za montaż tego typu urządzeń mogą bardzo łatwo to sprawdzić siadając na wózku inwalidzkim w celu wjechania do windy.
Problem numer dwa to trzymanie przycisku podczas jazdy windą w Momocie jego puszczenia winda zatrzymuje się (również do sprawdzenia siedząc na wózku proszę wyobrazić sobie, że nie jesteście w stanie Państwo unieść rąk)
Problem numer trzy to ograniczone obciążenie windy. Osoby ze znacznym niedowładem poruszają się na wózkach elektrycznych ciężar wózka to około 130 kg. osoba na wózku waży np. 70 kg. dopuszczalne obciążenie windy wynosi 250 kg, co oznacza, że do przejażdżki możemy zabrać pasażera 50 kg opiekunowie ważą więcej tym samym nie można wjechać windą z opiekunem. Zdarza się, że wózki również są cięższe a i osoby na wózkach często ważą dużo więcej.
Wydaje się dużym absurdem montowanie tego typu urządzeń dla osób niepełnosprawnych skoro nie mogą one z nich korzystać.
Widać, że przy wykonywaniu remontów w przychodni zabrakło osoby, która świadoma była by potrzeb osób niepełnosprawnych, czego doskonałym przykładem jest przebudowanie rejestracji na wysokość, która uniemożliwia zarówno osobie na wózku jak i niskiego wzrostu sięgnięcie do okienka oraz utrudnia rozmowę z personelem przychodni.

Uwaga, dot. odp., na postulat 11 - Usługi opiekuńcze organizowane są w minimalnym zakresie przez OPS, dwie - trzy godziny dziennie nie rozwiązują problemu. Wiele miast zapewnia osobą niepełnosprawnym opiekunki społeczne, które przychodzą do domów 3 razy dziennie resztę dnia wypełniają osobiści asystencji. Usługi te są finansowane z budżetu gmin – powiatów. Gminy współpracując z Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Urzędami Pracy poszukują chętnych do pracy w charakterze osobistych asystentów, w śród np. studentów. Organizują również kursy szkolenia dla osób zainteresowanych pomocą osobą niepełnosprawnym.
Dużo droższe jest utrzymanie osoby niepełnosprawnej w Domu Pomocy Społecznej niż zapewnienie jej opieki w jej własnym domu. Warto pamiętać, że osoby niepełnosprawne mają prawo do godnego życia realizowania własnych planów, marzeń. DPS nie są miejscami, do których chciałby trafić ktokolwiek.


Uwaga dot. odp., na postulat 12 - W gminie nie ma osoby odpowiedzialnej za sprawy dotyczące osób niepełnosprawnych. Często zapomina się o tej grupie osób, ich potrzebach i prawach. O czym świadczą chociażby niedostosowane obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nawet, gdy próbuje się dostosować dany obiekt robi się to w sposób nieprawidłowy. W ustaleniach budżetowych również pomija się potrzeby osób niepełnosprawnych, chociaż by takie jak transport czy specjalistyczne usługi opiekuńcze. Uważam, że powołanie przedstawiciela do spraw osób niepełnosprawnych jest uzasadnione, chociaż by tym, że zabierałby głos w sprawach on na sesjach oraz licznych spotkaniach władz, organizował, spotkania z osobami niepełnosprawnymi mające na celu zapoznanie się z ich problemami, oraz pomagał w rozwiązywaniu problemów.
Awatar użytkownika
atyda_a
 
Posty: 32
Rejestracja: śr kwie 29, 2009 10:34 am

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Martin » ndz cze 07, 2009 11:18 am

ZACHęCAM MIESZKAńCÓW DO OBEJRZENIA FILMIKU Z PRZEJAZDU OSOBY NIEPE£NOPRAWNEJ (EDYTY atyda_a) PRZEZ PIASECZNO!

:arrow: www.youtube.com/watch?v=U_UZoOFJUww

Sami zobaczcie jak nasze miasto jest "dostosowane" pod takie osoby!

Przyłączcie się do akcji PIASECZNO BEZ BARIER
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron