Metro Piaseczno czy zostanie przedłużone metro do Piaseczna?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Postautor: DannyNS » śr lut 11, 2009 1:39 pm

DannyNS
 
Posty: 36
Rejestracja: pn cze 02, 2008 7:53 am

Metro Piaseczno czy zostanie przedłużone metro do Piaseczna?

Postautor: Kacperek » wt mar 05, 2019 7:30 pm

Obrazek

Czy metro dojedzie do Piaseczna? – Uwaga! Drzwi się zamykają. Następna stacja Józefosław – czy pasażerowie metra kiedyś usłyszą taki komunikat? Radny powiatowy Michał Grzesło uważa, że samorządowcy powinni robić wszystko by metro jak najszybciej dojechało do naszego miasta.

– Najbliższa stacja metra znajduje się w oddaleniu zaledwie kilku kilometrów od granic powiatu piaseczyńskiego – zwraca uwagę radny Michał Grzesło. – Budowa metra do Piaseczna jest kosztowna, ale realna – przekonuje.
Przedłużenie linii metra z Kabat do Piaseczna to śmiały pomysł, który nie raz już się pojawiał, szczególnie w okresie przedwyborczym. Przez jednych traktowany z przymrużeniem oka, przez innych określany jako przejaw wyjątkowo cynicznego populizmu.

Radny powiatowy Michał Grzesło głęboko wierzy, że prędzej czy później metro do Piaseczna stanie się realnym projektem inwestycyjnym. Postuluje by samorządowcy zjednoczyli siły w staraniach o wydłużenie linii metra. Gmina Piaseczno ma kilka pomysłów na usprawnienie komunikacji z Warszawą. Wśród nich regularnie powraca wizja budowy linii tramwajowej wzdłuż ulicy Puławskiej, wykorzystanie torów siekierkowskich do potrzeb ruchu pasażerskiego czy stworzenie trzeciego toru kolejowego.

– Należy stawiać na projekty ambitne i dalekosiężne – uważa radny Michał Grzesło, który pod koniec ubiegłego roku złożył interpelacje, pytając zarząd powiatu piaseczyńskiego czy planuje podjąć działania w sprawie doprowadzenia do Piaseczna linii podziemnej kolei. Zarząd powiatu odniósł się pozytywnie i zapewnił o tym, że miarę posiadanych kompetencji będzie służył pomocą i uczestniczył we wszystkich projektach mających na celu usprawnienie komunikacji Piaseczna z Warszawą.
Czy budowa metra do Piaseczna nie jest projektem zbyt drogim?

– Pozornie to nie jest tanie rozwiązanie, ale zdecydowanie najlepsze – przekonuje radny Michał Grzesło. – Budując metro unikamy wykupowania gruntów oraz kolizji z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi. Na metrze do Piaseczna zyskaliby wszyscy – Warszawa, do której wjeżdżałoby mniej samochodów, mieszkańcy, których nieruchomości znacznie zyskałby na wartości oraz lokalne samorządy, uzyskując większe wpływy z podatków. Dodatkowo duże znaczenie ma aspekt ekologiczny – podkreśla radny. – Mniej samochodów na ulicach to mniejsza emisja spalin, którymi dziś niestety wszyscy oddychamy. Oceniając koszty budowy metra należy patrzeć nie tylko na to ile na nie trzeba będzie wydać, ale oszacować też wszystkie zyski, które osiągniemy po zrealizowaniu tej inwestycji. Może się okazać, że metro paradoksalnie okaże się najtańszym sposobem na poprawienie komunikacji ze stolicą. Oczywiście potrzebujemy wsparcia z budżetu Warszawy, z budżetu państwa oraz środków zewnętrznych – dodaje radny Grzesło. – Nasze lokalne samorządy muszą jednak z całą determinacją o to wsparcie zabiegać. Pokazać, że nam na metrze zależy i gotowi jesteśmy w jakimś stopniu partycypować w kosztach jego budowy. Metro powinno połączyć wszystkich samorządowców – bez względu na partyjną przynależność czy poglądy polityczne. https://piasecznonews.pl/czy-metro-doje ... piaseczna/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 0 gości