Czy będzie kiedyś kino w Piasecznie?

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Czy będzie kiedyś kino w Piasecznie?

Postautor: Justi » pt lut 07, 2014 10:47 am

Jest kino w Górze Kalwarii http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... php?t=7979

Ponownie jest kino w Konstancinie-Jeziornie http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... php?t=9747

W Piasecznie było kiedyś kino Mewa http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... php?t=3999

Czy ktoś z urzędników UMiG Piaseczno myśli, żeby podobnie jak u sąsiadów z Góry Kalwarii oraz Konstancina, u nas również postawić kino dla mieszkańców?
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Czy będzie kiedyś kino w Piasecznie?

Postautor: argrabi » pt lut 07, 2014 10:53 am

Jest plan, że będzie w rozbudowanym Auchan..
Latem jest na parkingu...

Poza tym najpierw trzeba Gendera złapać...
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Czy będzie kiedyś kino w Piasecznie?

Postautor: Filip » czw paź 20, 2016 1:45 pm

Obrazek

Agora: sieć kin Helios ma umowy na 2 kolejne mutlipleksy: w Gdańsku i Piasecznie

Należąca do Agory sieć kin Helios podpisała umowy na otwarcie kin typu multipleks w kompleksie Forum Gdańsk w 2018 r. i w Galerii Piaseczno w 2021 r., podała spółka. Kino Helios w Piasecznie zlokalizowane będzie w Galerii Piaseczno, powstającej w wyniku rozbudowy Centrum Handlowego Auchan. Pomieści ok. 1 400 widzów w 8 salach. Otwarcie nowej części galerii i kina zaplanowane jest na 2021 rok. http://biznes.onet.pl/gielda/wiadomosci ... nie/1z3xtv
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Sen o piaseczyńskim kinie w Piasecznie

Postautor: iza » ndz mar 10, 2019 3:50 pm

Obrazek

Czego najbardziej brakuje w Piasecznie? Kina. Przynajmniej taką odpowiedź najczęściej słyszeli uczniowie prywatnej szkoły podstawowej Word School, którzy w ramach warsztatów dziennikarskich kilka miesięcy temu robi sondę wśród mieszkańców.

– Dlaczego w Piasecznie nie ma kina? Czy nasze władze czynią jakieś starania w tej sprawie? – pyta nas Czytelniczka Dorota. – To wstyd, że w mieście, które się tak szybko rozrasta nie ma jeszcze kina – uważa Czytelnik Łukasz. Temat kina, a raczej jego braku powraca coraz cześciej.

Kino w galerii raczej nieprędko

Kina najczęściej powstają w ramach dużych galerii handlowych, a takiej Piaseczno się jeszcze nie doczekało. Najbardziej realną lokalizacją dla kina wydaje się być rozbudowane centrum handlowe Auchan. Zanim jednak planowana inwestycja doczeka się realizacji musi przejść drogę formalno-prawą. Mieszkańcy sąsiadujący z hipermarketem zaskarżyli decyzję środowiskową wydaną przez gminę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak ją podtrzymało. Protestujący przeciwko rozbudowie Auchan nie składają broni i decyzję SKO zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Gdy ten wyda wyda wyrok będzie możliwe kolejne odwołanie – tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wszystko wskazuję na to, że jeśli dojdzie do realizacji inwestycji to trzeba będzie na nią jeszcze poczekać.

Czy komercyjne kino ma szasnę na piaseczyńskim rynku?

Czy w Piasecznie lub okolicach kino mogłoby powstać jako samodzielna placówka? To raczej wątpliwa sprawa. Inwestorzy z pewnością analizują koszty takiego przedsięwzięcia i perspektywy jego zwrotu. Skoro w powiecie piaseczyńskim nikt dotąd nie pokusił się o budowę kina, to najwidoczniej nie rokuje ono opłacalność. Nie zapominajmy, że w niedalekim sąsiedztwie powiatu piaseczyńskiego mamy Multikino na Ursynowie, oraz Cinema City w Jankach. Czy kolejne kino zlokalizowane w Piasecznie przyciągnęłoby liczbę widzów zapewniającą rentowność? Nie jest to takie oczywiste.

Sala kinowa Piaseczyńskiego Centrum Kultury?

Istnieje szansa na salę kinową w planowanej hali widowiskowej na terenie kolejki wąskotorowej. Uściślając – byłaby to wielofunkcyjna sala teatralno-kinowo-widowiskowa mogąca pomieścić 500 osób. Wszystko jest jednak na etapie koncepcji, która musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków. Czy da zielone światło dla funkcji kinowej? Tego na razie nie wiemy.
– Oglądaliśmy takie wielofunkcyjne sale we Włocławsku i Sierpcu – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Chcielibyśmy, by ta, którą planujemy pełniła także rolę sali kinowej. Nie wiadomo jednak czy konserwator pozwoli na zachowanie wszystkich funkcji.

Kino z historią

W Piasecznie kino powstało już w 1923 roku przy ul. Sienkiewicza (wówczas Granicznej). W latach 30. kino odkupił Karola Gerber. Po wojnie zostało ono upaństwowione i zmieniło nazwę na „Mewa”. Pod tym szyldem działo aż do 2003 roku. Jeszcze w latach 80. kino tętniło życiem – na poranne seanse ściągano najmłodszych z okolicznych przedszkoli, wieczorami sala kinowa zapełniała się dorosłymi. W latach 90. popularność „Mewy” spadła. Niewygodne siedzenia, słaba jakość dźwięku, ogrzewanie piecem kaflowym, filmowe premiery z kilkumiesiącznym opóźnieniem – to wszystko zniechęcało nawet największych kinomanów. Klimatu „Mewie” nie sposób było odmówić, ale coraz więcej osób wolało wybrać się do nowoczesnego multipleksu, które zaczęły powstawać w Warszawie.

Pustki w starym kinie

– W drugiej połowie lat 90. do „Mewy” przychodziła garstka ludzi – wspomina Kamil Staniszek, redaktor naczelny „Kuriera Południowego”. – Filmy grano wówczas gdy na sali pojawiło się co najmniej 8 osób. Nie raz przez godzinę agitowaliśmy przechodniów namawiając ich na seans.
W ostatnich latach kino funkcjonowało w ograniczonym wymiarze. Organizowano w nim nocne maratony.
– Miały świetny klimat, ale były też wyzywaniem – wspomina dziennikarz. – Po kilku godzinach robiło się zimno, a siedzenia stawały się boleśnie niewygodne. Zawijaliśmy się w koce i popijaliśmy herbatę z termosu.

„Mewa” nie rozłożyła skrzydeł

Budynek kina wciąż należał do spadkobierców byłych właścicieli (dziś znajduje się w nim restauracja „Szara Eminencja”). Gmina dofinansowywała placówkę kwotą kilku tysięcy złotych miesięcznie. Wpływy z biletów pokrywały zaledwie 20-30 proc. kosztów utrzymania. W 2003 roku samorządowcy doszli do wniosku, że dalsze funkcjonowanie piaseczyńskiego kina nie ma sensu. Nie przedłużono umowy dzierżawy. Piaseczyńskie kino ostatecznie zostało zamknięte i przez dłuższy czas niewiele osób za nim tęskniło. W ostatnich latach coraz więcej widzów znudzonych multipleksami i ich hollywoodzkim repertuarem, zaczyna powracać do małych kin, oferujących mniej oczywiste filmy. Z nostalgią wspomina się „Mewę” i coraz więcej osób dopomina się kina w Piasecznie. Samorządy odpowiadając na potrzeby mieszkańców latem organizują seanse w ramach kina plenerowego, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zimą pozostaje wyprawa do Warszawy lub do Janek. Na szczęście nie mamy zbyt daleko. https://piasecznonews.pl/sen-o-piaseczynskim-kinie/
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość