"10 mln lokatorów ucieknie ze spółdzielni"

Podforum dla mieszkańców, którzy mieszkają w Spółdzielniach oraz we Wspólnotach mieszkaniowych, na terenie gminy Piaseczno.

Moderator: GTW

"10 mln lokatorów ucieknie ze spółdzielni"

Postautor: Goszczyn » czw maja 26, 2011 10:02 pm

"10 mln lokatorów ucieknie ze spółdzielni"

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zakończyła wczoraj prace nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Dziś ma on trafić pod obrady sejmowej komisji.

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada m.in. możliwość przekształcenia spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową, zmianę administratora, udział w majątku wspólnym spółdzielni, realny wpływ na zarządzanie, możliwość kontrolowania działań zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

"Wielu prezesów spółdzielni w Polsce zapomniało, że to nie oni są właścicielami spółdzielni. Ludzie płacą, ale nie wiedzą, za co, nie mają ani wglądu w dokumenty spółdzielni, ani wpływu na jej działanie. Teraz się to zmieni" - powiedziała PAP współautorka projektu ustawy Lidia Staroń (PO), przewodnicząca sejmowej podkomisji nadzwyczajnej.

Z jej oceny wynika, że w wielu spółdzielniach comiesięczne opłaty są wyższe, czasem nawet dwukrotnie niż we wspólnotach mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi przepisami członkowie spółdzielni niezadowoleni z takiego stanu rzeczy będą mogli wybrać innego, tańszego administratora i sami ustalą jego wynagrodzenie.

Projekt popierają kluby PO, PJN i PiS, przeciwny jest SLD. Posłowie PSL mają podzielone zdania w tej sprawie.

Przeciw nowemu prawu występuje Krajowa Rada Spółdzielcza. Uważa, że projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych forsuje propozycje, które w konsekwencji doprowadzą do likwidacji spółdzielczości mieszkaniowej. KRS krytykuje także inny projekt ustawy o spółdzielniach.

"Ponadto środowisko spółdzielcze zostało wykluczone całkowicie z udziału w pracach komisji sejmowych nad ww. projektami i pozbawione możliwości wyrażania swojej opinii na etapie procedowania" - napisała KRS w piśmie kierowanym do "Prezesów zarządów wszystkich spółdzielni".

Krajowa Rada Spółdzielcza zapowiedziała przygotowanie własnego "obywatelskiego" projektu ustawy o spółdzielniach oraz o zmianach w innych ustawach spółdzielczych, a także przygotowanie "profesjonalnej kampanii informacyjno-medialnej na rzecz promowania idei spółdzielczości". Na to potrzebne są pieniądze, dlatego Zgromadzenie Ogólne podjęło uchwałę w maju o utworzeniu przy KRS - Funduszu Obrony Spółdzielczości, powstałego z wpłat dokonywanych przez wszystkie spółdzielnie w kraju. KRS apeluje, aby każda spółdzielnia wpłacała na ten cel minimum 1000 zł.

Spółdzielni mieszkaniowych jest w Polsce ok. 5 tys., co oznacza, że gdyby wszyscy prezesi odpowiedzieli na apel, to na kampanię KRS miałaby 5 mln zł.

"Lobby spółdzielcze będzie robić wszystko, co możliwe, żeby nie zmieniać obecnego stanu rzeczy. Chodzi im o to, żeby działalność spółdzielni nadal była nieprzejrzysta, niekontrolowana, a przede wszystkim, aby ludzie nie wiedzieli, za co tak naprawdę płacą. Spółdzielnie i tak płacą składki na utrzymanie KRS. Wspomniany fundusz to dodatkowe pieniądze wyciągane od spółdzielni, a więc tak naprawdę z kieszeni spółdzielców na to, by prezesi zachowali swoje przywileje" - skomentowała Lidia Staroń.

Jeśli proces legislacyjny pójdzie zgodnie z planem, to jest szansa, że nowe przepisy zaczną obwiązywać od września 2011 r.

Źródło: http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/ ... ni,1644641
Goszczyn
 
Posty: 230
Rejestracja: wt lip 24, 2007 12:12 am
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Henryk » sob cze 11, 2011 6:21 am

Najgorsze jest to że za zmianę prawa spółdzielczego zabierają się przysłowiowi analfabeci, którzy nawet nie znają podstaw spółdzielczości, czyli czegoś takiego co nazywa się zasadami spółdzielczymi,przy okazji łamiąc konstytucyjne prawo obywateli do zrzeszania się -między inni - we spółdzielnie mieszkaniowe. A tak przy okazji, polecam temat pt. Zasady spółdzielcze - podstawa każdej spółdzielni, dla tych którzy mało co wiedzą na temat spółdzielczości.
Awatar użytkownika
Henryk
 
Posty: 14
Rejestracja: sob sie 25, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Gliwice - os. Obrońców Pokoju


Wróć do Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron