Titanik odpłynął od Jedności w Piasecznie

Podforum dla mieszkańców, którzy mieszkają w Spółdzielniach oraz we Wspólnotach mieszkaniowych, na terenie gminy Piaseczno.

Moderator: GTW

Titanik odpłynął od Jedności w Piasecznie

Postautor: Filip » śr sty 25, 2017 11:20 pm

Obrazek

Mieszkańcy bloku przy Sikorskiego 1A zdecydowali w poniedziałek, że nie chcą dalej być w SM „Jedność” i w obecności notariusza utworzyli Wspólnotę Mieszkaniową „Titanik”. Czy po 17 latach los Titanika zaczyna się odwracać?

Jeden z dawnych dowcipów Piaseczna brzmiał: „Po co Jedność wybudowała Titanika? Bo Piaseczno też chciało mieć swoją starówkę”. Na pewno nie śmieszył on mieszkańców tego najbardziej niezwykłego budynku Piaseczna i zapewne jednego z bardziej wyjątkowych w Polsce. Miał być najnowocześniejszy na osiedlu, a w kilka lat stał się ruiną.

Multi-Hekk vs. „Jedność” vs. mieszkańcy

Mieszkańcy usiłowali walczyć z inwestorem, czyli ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Jedność”, i z wykonawcą, czyli z firmą Multi-Hekk. To jednak wykonawca zawalczył z inwestorem i wygrał w sądzie 2 miliony złotych, a inwestor obciążył połową tego długu mieszkańców, podwyższając im czynsze prawie o 70%. Oni natomiast zostali zmuszeni do zamieszkania w budynku, który się sypał, pękał i przeciekał od początku swojego istnienia. W 2008 mieszkańcy myśleli, że Spółdzielnia przystąpiła do tak długo oczekiwanego remontu. Ta jednak wyremontowała tylko część parteru, aby podnająć lokale usługowe. Mnogość stylów architektonicznych, jego bryła i gabaryty, a do tego wesołe kolory, podwyższają tylko poziom absurdu tej historii.

Blok zyskał nieoficjalną nazwę Titanik, ze względu na kolor, swoją wielkość, obłe elementy i okrągłe okna nawiązujące do bulajów na statkach. Stan jego elewacji natomiast przywodzi na myśl katastrofę.

Wspólnota zamiast spółdzielni

Przez 17 lat SM „Jedność” nie wyremontowała swojej milenijnej inwestycji, mimo że mieszkańcy wskazują, że mają jedne z droższych czynszów i opłat na fundusz remontowy. Dlatego też osoby, które kupiły w Titaniku mieszkania, postanowiły wyjść ze Spółdzielni i utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Mogli to zrobić oczywiście ci, którzy się uwłaszczyli, czyli 59% budynku.

23 stycznia odwołano ze sprawowania zarządu nad budynkiem SM „Jedność” i powołano Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „Titanik” Sikorskiego 1A. „Titanik” przejmie od „Jedności” nieruchomość dnia 31 stycznia 2017 r. Do końca lutego Spółdzielnia ma przekazać Zarządowi Wspólnoty budynek i pełną posiadaną dokumentację techniczną, księgową i inną budynku od początku jego budowy i istnienia, także tę wykonywaną na jej zlecenie i potrzeby. Przekazanie budynku ma się odbyć komisyjnie protokołem, a załącznikiem do niego będzie dokumentacja fotograficzna.

– Zaczynamy w zasadzie od zera. Nasz fundusz remontowy wynosi w tej chwili 0 zł. Ale przynajmniej wiemy, że uzbierane przez nas pieniądze zostaną wykorzystane na remont budynku – mówi nam Cezary Sedlak z Titanika.

Czy to oznacza nowy początek historii Titanika i koniec absurdów? Czy za kilka lat Titanik będzie tylko blokiem mieszkalnym o niezwykłej architekturze, a odpadający tynk i przewracające się murki będą tylko wspomnieniem? Na to liczą mieszkańcy i tego im życzymy. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... d-jednosci
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wróć do Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron