Tarczyn i Lesznowola walkowerem

Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego! W tej części proszę umieszczać informacje na temat wyborów samorządowych na terenie powiatu piaseczyńskiego, oraz tylko tutaj dopuszczalna jest reklama sztabów wyborczych i poszczególnych kandydatów.

Moderator: GTW

Tarczyn i Lesznowola walkowerem

Postautor: Kacperek » czw paź 04, 2018 11:24 am

Obrazek

Kandydaci na wójtów i burmistrzów zostali oficjalnie zarejestrowani. Według ostatecznych list, w dwóch gminach naszego powiatu wybory są niepotrzebne.

Wybory samorządowe są raczej emocjonujące. Znamy kandydatów, często osobiście, a wynik jest trudny do przesądzenia, ponieważ wyborcy kierują się innymi pobudkami, niż w wyborach parlamentarnych.

Oficjalne listy z kandydatami na wójtów i burmistrzów Państwowej Komisji Wyborczej, opublikowane 27 września, pozbawiły emocji Tarczyn i Lesznowolę. Wybory w Tarczynie wygrała już Barbara Galicz z KWW Wspólny Sukces, wieloletnia burmistrz, a wcześniej wójt Tarczyna. W Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik z KWW Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, która funkcję wójta sprawuje tam od 20 lat. Są to jedyne kandydatki, widniejące na listach PKW do objęcia funkcji burmistrza oraz wójta w owych gminach.

W Piasecznie kandydatów jest 4. Monika Jaroszewska z KWW Nasza Gmina – Nasz Powiat, Wojciech Jerzy Ołdakowski z KW PiS, Daniel Putkiewicz z KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz Józef Zalewski z KWW Józefa Zalewskiego.

W Prażmowie startuje obecny wicewójt, były starosta oraz sołtys Józefosławia Jan Adam Dąbek z KWW Nasza Gmina – Nasz Powiat, były wicewójt, obecnie sekretarz powiatu Maciej Michalski z KWW Macieja Michalskiego oraz Łukasz Żywek z KWW Wspólnie Ożywimy Prażmów, sołtys Gabryelina.

W Górze Kalwarii burmistrzem chce zostać radna Danuta Rechnia z KWW Razem Dla Góry, historyk Jan Rokita z KW PiS, Arkadiusz Strzyżewski z KWW Nowa Kalwaria, który aktualnie sprawuje funkcję wicestarosty, oraz Dariusz Zieliński z KWW Bezpartyjni, obecny burmistrz Góry Kalwarii.

W Konstancinie-Jeziornie, jako jedynej gminie, nie startuje żadna kobieta. Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorny będą mogli wybrać między Kazimierzem Jańczukiem z KWW Konstancin Jutra, Sławomirem Stoczyńskim z KW PiS oraz Jerzym Wojdakiem z KWW Jerzego Wojdaka – Rodziny Konstancińskie. https://www.przegladpiaseczynski.pl/spo ... alkowerem/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Tarczyn i Lesznowola walkowerem

Postautor: Kacperek » ndz paź 07, 2018 5:32 pm

Obrazek

Tylko jeden kandydat, a głosowanie i tak będzie. W 329 polskich gminach na urząd burmistrza lub wójta kandyduje tylko jedna osoba, ale mieszkańcy tych gmin i tak muszą iść do urn. Takie są przepisy.

Jak głosować w takiej sytuacji, wyjaśnia Tomasz Szczepański, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

– Nie będziemy głosować za kandydatem, tylko będziemy głosować, czy jesteś za wyborem tego kandydata, czy przeciwko – mówi Szczepański, pytany przez PAP.

Tym samym wyborca obok nazwiska kandydata zaznacza okienko „tak” lub „nie”.

Szczepański tłumaczy, że kandydat zostanie wójtem lub burmistrzem, kiedy spośród wszystkich ważnych głosów uzyska więcej głosów na „tak”. Kiedy więcej będzie głosów na „nie”, wójta lub burmistrza wybierze rada gminy w tajnym głosowaniu. Do wyboru potrzebna będzie bezwzględna większość głosów ustawowego składu rady.

Sytuacja dotyczy 329 gmin w Polsce, m.in. Jastarni, Wisły, Uniejowa czy Malborka. Jak mówi Szczepański, minął już dodatkowy termin zgłaszania kandydatów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ https://wiadomosci.radiozet.pl/Wybory-s ... lu-gminach
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński


Wróć do Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron