Gotowi do wyścigu w wyborach samorządowych

Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego! W tej części proszę umieszczać informacje na temat wyborów samorządowych na terenie powiatu piaseczyńskiego, oraz tylko tutaj dopuszczalna jest reklama sztabów wyborczych i poszczególnych kandydatów.

Moderator: GTW

Gotowi do wyścigu w wyborach samorządowych

Postautor: Justi » wt sie 07, 2018 10:22 am

PiS jako pierwszy ogłosił oficjalną listę kandydatów na wójtów i burmistrzów w powiecie piaseczyńskim. Znamy też innych kandydatów na te stanowiska.

Choć termin jesiennych wyborów nie został jeszcze ustalony, władze Prawa i Sprawiedliwości zdecydowały się ogłosić listę swoich kandydatów na najważniejsze stanowiska w gminach naszego powiatu. Stało się to 19 lipca podczas konwencji powiatowej, którą partia zorganizowała w Urzędzie Gminy w Piasecznie.

– Prawo i Sprawiedliwość jest przygotowane do wyborów samorządowych, jest w stanie przedstawić naszym mieszkańcom dobrą ofertę i mogę jeszcze powiedzieć, że idziemy po zwycięstwo w powiecie i w gminach naszego powiatu. Dobra zmiana nadchodzi – zapowiedział przewodniczący struktur powiatowych Sergiusz Muszyński. Oprócz lokalnych działaczy, na spotkaniu pojawili się między innymi senator Konstanty Radziwiłł oraz poseł Andrzej Smirnow.

Temat pensji powraca

Zanim poznaliśmy nazwiska osób, które uzyskają poparcie partii w jesiennych wyborach, senator Radziwiłł usiłował przekonać zebranych, że członkowie PiS traktują swoją pracę przede wszystkim jako misję.

– Prawo i Sprawiedliwość, zwłaszcza w ostatnim czasie pokazało, że do władzy nie idzie się po to by się „nachapać” – mówił. – Była decyzja, że pokazujemy jasny sygnał, że nie idziemy po te stanowiska po to żeby się rządzić, szarogęsić się i się nachapać, tylko po to żeby służyć – podkreślił i zaznaczył, że takie same zasady muszą dotyczyć władz samorządowych.

– Jestem chyba jedynym samorządowcem w powiecie piaseczyńskim, który sam zaproponował obniżenie swojej pensji (czerwiec br. – dop. red.), bo to jest służba, a nie chęć nabicia swojego portfela i tak to zawsze traktowałem – reklamował się starosta Wojciech Ołdakowski, który będzie ubiegał się o fotel burmistrza Piaseczna. Wypowiedzi obu panów zniesmaczyły obecnego na konwencji burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa.

– To była wypowiedź pełna hipokryzji. Senator Radziwiłł zaczął od informacji, którą jak mantrę powtarzają politycy PiS, że do samorządu nie idzie się po pieniądze, że jest to misja, niemalże praca społeczna. Nic bardziej obłudnego – powiedział nam Lis. – Pan starosta od kilku lat brał wysokie wynagrodzenie i wtedy nie występował z pomysłem obniżenia pensji. To samo senator Radziwiłł. Gdyby nie afera z nagrodami, to pan Radziwiłł nie oddałby złamanego grosza, a teraz kreuje się jako inicjator obniżania wynagrodzenia – nie krył irytacji burmistrz.

Bez Lesznowoli

Zgodnie z przewidywaniami, kandydatem na stanowisko burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna jest Sławomir Stoczyński. Większą niespodzianką był kandydat na burmistrza Góry Kalwarii. PiS wybrało młodego historyka bez doświadczenia samorządowego, Jana Rokitę. Oprócz tego partia poprze dwóch kandydatów bezpartyjnych. W gminie Prażmów – Macieja Michalskiego, pełniącego obecnie funkcję sekretarza powiatu, a w gminie Tarczyn obecną burmistrz Barbarę Galicz. Jedyną gminą, w której partia nie udzieliła nikomu mandatu zaufania jest Lesznowola. Zapytaliśmy Sergiusza Muszyńskiego dlaczego tak się stało.

– Zachęcam raczej do zwrócenia uwagi na to, że prawdopodobnie żadne inne ugrupowanie nie będzie miało tylu kandydatów na wójtów i burmistrzów w naszym powiecie, co Prawo i Sprawiedliwość. Póki co nie zanosi się, aby ktokolwiek z naszej konkurencji miał popieranych przez siebie kandydatów na włodarzy jednocześnie w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornie, Górze Kalwarii, Prażmowie i Tarczynie – odpowiedział.

Swego czasu typowano Muszyńskiego na kandydata do objęcia stanowiska burmistrza Konstancina-Jeziorny. Skoro Wojciech Ołdakowski będzie ubiegał się o fotel burmistrza Piaseczna, a nowa ordynacja wyborcza zabrania równoczesnego kandydowania do rady powiatu, wszystko wskazuje na to, że Sergiusz Muszyński jest potencjalnym kandydatem na stanowisko starosty piaseczyńskiego.

– Zarząd okręgowy naszej partii będzie zatwierdzał nasze listy dopiero w sierpniu, ale mogę potwierdzić, że chciałbym się ponownie ubiegać o mandat radnego powiatu – przyznaje Muszyński. – W kwestii naszego kandydata na urząd starosty, o tym kto nas będzie reprezentował w zarządzie powiatu w przypadku naszego udziału we władzy zdecydujemy po wyborach. Na obecnym etapie nie widzę sensu aby wdawać się w dywagacje na ten temat – ucina.

Wystąpienia kandydatów były krótkie i zawierały niewiele konkretnych propozycji i rozwiązań dla mieszkańców poszczególnych gmin. Te mają się pojawić dopiero na spotkaniach wyborczych, które ruszą od września.

– Z dużym zaciekawieniem szedłem na konwencję PiS, mając nadzieję na wysłuchanie propozycji programowych kandydatów na burmistrzów i wójtów w powiecie piaseczyńskim – mówił po spotkaniu burmistrz Zdzisław Lis. – Gdybym był wyborcą PiS, byłbym bardzo rozgoryczony. Kandydaci sprawiali wrażenie przestraszonych i zaskoczonych , że muszą występować i coś mówić. Prezentacje niespójne, pozbawione konkretów i merytoryki – krytykował. Sam Lis nie zamierza ubiegać się o reelekcję lub fotel w żadnej z gmin, będzie startować na radnego powiatu.

Powalczą ponownie?

Jeśli chodzi o pozostałych urzędujących wójtów i burmistrzów, prawdopodobnie wszyscy będą ubiegać się o reelekcję, ale przed ogłoszeniem terminu wyborów unikają deklaracji. Na razie swój start w wyścigu o najważniejsze stanowisko w swoich gminach zadeklarowały burmistrz Barbara Galicz i wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Największa konkurencja PiS, czyli PO, do wyborów na terenie powiatu piaseczyńskiego startuje we współpracy z Nowoczesną i lokalnymi stowarzyszeniami. Listy kandydatów nie zostały jeszcze ustalone. Nie jest jednak tajemnicą, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na burmistrza Piaseczna jest obecny wiceburmistrz Daniel Putkiewicz, a w Górze Kalwarii wystartuje wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.

Wszyscy czekają na decyzję premiera dotyczącą daty wyborów. Wtedy bowiem oficjalnie rozpoczyna się kampania.

– Jesteśmy w blokach startowych, czekamy na sygnał – odpowiada żartem wiceburmistrz Józef Zalewski ze stowarzyszenia Nasza Gmina Nasz Powiat pytany o to, czy zamierza kandydować na stanowisko burmistrza Piaseczna. – Ogłosimy listę kandydatów po ogłoszeniu terminu wyborów.

Premier Mateusz Morawiecki ma na to czas do 16 sierpnia. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... do-wyscigu
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Wróć do Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron