Premier podał możliwe daty wyborów samorządowych

Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego! W tej części proszę umieszczać informacje na temat wyborów samorządowych na terenie powiatu piaseczyńskiego, oraz tylko tutaj dopuszczalna jest reklama sztabów wyborczych i poszczególnych kandydatów.

Moderator: GTW

Premier podał możliwe daty wyborów samorządowych

Postautor: Kacperek » śr cze 06, 2018 6:24 pm

Obrazek

Premier zapewnił, że wybory samorządowe są dobrze przygotowane i że odbędą się na jesieni.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, premier zapowiedział, że wybory nie zostaną przesunięte na wiosnę, mimo zastrzeżeń Państwowej Komisji Wyborczej, obowiązujące od zeszłego piątku przepisy o ochronie danych osobowych – RODO – nie staną na drodze terminowym wyborom.

W rozmowie z radiem RMF FM Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie ma w planach opóźniania wyborów, powiedział też, że nie ma obaw w kwestii nagrywania wyborów.

– Jestem za transparentnością i cieszę się, że właśnie będą komisje wyborcze niejako pod okiem, nadzorem społeczeństwa, bo tu też o to chodzi. Wszystko będzie dopięte na ostatni guzik – cytuje premiera PAP.

Premier podał także możliwe daty wyborów samorządowych. Powinny się one odbyć 21 października, 28 października lub 4 listopada 2018 r.

W wyborach samorządowych wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, rady gmin i powiatów, a także sejmiki województw. https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... ty-wyborow
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Data wyborów samorządowych 2018

Postautor: Kacperek » śr lip 18, 2018 12:14 pm

Rozpoczął się miesięczny okres, przewidziany na wyznaczenie daty wyborów samorządowych. Głosowanie, zarządzane przez Prezesa Rady Ministrów, może odbyć się w jedną z trzech niedziel.

Wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad, co wynika z Kodeksu wyborczego (art. 371 § 1). Jako że kadencja rad gmin i powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada, Prezes Rady Ministrów zarządzi wybory między 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym (§ 2 art. 371) Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, wyznacza - w drodze rozporządzenia - datę wyborów. Określa też dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych. Łącznie z wyborami do rad premier zarządza wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

Natomiast samą datę wyborów, zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym, wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Prezes Rady Ministrów wyznaczy więc datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Dotychczas wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. http://samorzad.pap.pl/depesze/wybory_s ... orzadowych
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Wybory samorządowe 21 października

Postautor: Justi » wt sie 14, 2018 10:09 am

Na 21 października 2018 r. ustalona została data wyborów samorządowych.
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

Postautor: Redakcja » śr sie 15, 2018 9:57 am

Obrazek

Znamy już daty wyborów samorządowych, w związku z tym stworzyliśmy wydarzenie na facebook, aby promować terminy bardzo ważnych wyborów lokalnych, podczas których będziemy decydować o przyszłości gmin powiatu piaseczyńskiego:

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński
https://www.facebook.com/events/654406384927512/


Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1561

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11349
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

Postautor: Filip » wt sie 21, 2018 8:52 pm

Redakcja pisze:Znamy już daty wyborów samorządowych, w związku z tym stworzyliśmy wydarzenie na facebook, aby promować terminy bardzo ważnych wyborów lokalnych, podczas których będziemy decydować o przyszłości gmin powiatu piaseczyńskiego: Idę na Wybory Samorządowe 2018 Powiat Piaseczyński

:good:
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Wójtów, burmistrzów i radnych wybierzemy po nowemu 21.10

Postautor: Kacperek » śr sie 22, 2018 7:10 pm

Obrazek

Wójtów, burmistrzów i radnych wybierzemy po nowemu 21 października. Można oficjalnie ruszać z kampanią – premier ogłosił datę tegorocznych wyborów samorządowych. Po zmianie ordynacji wybierzemy lokalnych włodarzy już nie na 4-letnią, ale 5-letnią kadencję.

To nie koniec nowości, które weszły w życie w styczniu. Najważniejszą jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Liczy się ona od najbliższych wyborów. Czyli burmistrz, którego wyłonimy w październiku (lub w drugiej turze, która odbędzie się 4 listopada) będzie mógł porządzić maksymalnie 10 lat (dwie kadencje po 5 lat). Co więcej – kandydaci na wójtów i burmistrzów nie będą mogli od teraz jednocześnie kandydować na radnych powiatowych czy wojewódzkich, co było do tej pory normą. Wolno im będzie natomiast starać się o funkcję radnego w gminie, w której chcieliby objąć fotel wójta (burmistrza), o ile w niej zamieszkują. Oficjalnie nazwiska kandydatów na wójtów i burmistrzów i radnych różnego szczebla zostaną obwieszczone najpóźniej 6 października.

Zgodnie ze zmianą przepisów jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą wyznaczone tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zmiany dotyczą także zasad głosowania. Ustawa na nowo zdefiniowała znak „x” na kartach do głosowania oraz warunki, w których głos jest nieważny. Do tej pory trzeba było postawić dwie przecinające się linie w obrębie kratki przy nazwisku kandydata. Teraz muszą to być „co najmniej dwie przecinające się linie” w obrębie karty do głosowania. Na ważność głosu nie będą miały też wpływu dopiski głosującego, adnotacje, skreślenia czy zamazania.

Zmieniły się również zasady głosowania korespondencyjnego. Będą mogły z niego skorzystać jedynie osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrano to prawo osobom starszym czy czasowo zamieszkującym za granicą.

Ponadto po raz pierwszy w historii współczesnych polskich wyborów zostaną powołane dwa typy komisji wyborczych. Pierwsza zajmie się przeprowadzeniem głosowania, druga – po zakończeniu pracy poprzedniej komisji – w tym samym lokalu wyborczym ustali wyniki głosowania. Na ręce obu gremiów będą mogli patrzeć mężowie zaufania.

Wybory odbędą się 21 października w godz. 7-21. https://piasecznonews.pl/wojtow-burmist ... dziernika/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Idziemy na wybory 21 października 2018 roku

Postautor: Redakcja » sob paź 06, 2018 1:53 pm

Obrazek

Idziemy na wybory 21 października 2018 roku

Udział w wyborach, to nie tylko nasze prawo, ale i obywatelski obowiązek. Kto nie głosuje, niech nie narzeka! Zmiana w kierunku bardziej sprawiedliwego społecznie, zielonego i przyjaznego samorządu jest możliwa tylko wtedy, kiedy osoby o postępowych poglądach będą stanowiły znaczącą grupę wyborców i wyborczyń. Dlatego tak ważne jest, by przekonywać do głosowania naszych znajomych, sąsiadów i wszystkich innych mieszkańców naszego miasta oraz wsi.

Przed wyborami:
Zachęcaj mieszkańców i mieszkanki Twojej miejscowości do wzięcia udziału w wyborach. Pamiętaj - nie ma lepszego sposobu przekonania innej osoby niż szczera, spokojna rozmowa o znaczeniu wyborów i potrzebach lokalnej społeczności.

W dniu wyborów (21 października / 4 listopada):
Idź na wybory! Bez wymówek, zaplanuj ten dzień tak, aby dotrzeć do lokalu wyborczego i zagłosować na kandydatów lub kandydatki podzielające Twoje wartości. Razem raźniej! Zabierz ze sobą sąsiadów i rodzinę. Jeśli jesteś na facebooku lub twitterze przypomnij swoim znajomym o wyborach! Zachęć ich do głosowania lub pochwal się, że już głosowałeś / głosowałaś. Napisz e-maile / SMSy do Twoich znajomych. Zapytaj, czy już byli na wyborach - to ich zmotywuje. Dodaj, że każdy głos się liczy! Zaplanuj długi weekend (1-4 XI) podczas drugiej tury wyborów tak, aby w niedzielę móc zagłosować i powiedz o tym znajomym!

Masz konto na fb? Przyłącz się do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/654406384927512/
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11349
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Obietnice wyborcze są jak gruszki na wierzbie

Postautor: jacek » wt paź 09, 2018 8:17 pm

Obrazek

Są takie grafiki, rysunki, które mówią więcej, niż 1000 najpiękniejszych słów. Rysunek autorstwa Tadeusza Krotosa. Będzie w październikowej Gazecie Lokalnej Stacja Południe https://www.facebook.com/gazetastacjapo ... =3&theater
Jacek z Piaseczna
Awatar użytkownika
jacek
 
Posty: 103
Rejestracja: ndz wrz 30, 2007 3:26 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wybory samorządowe na terenie powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron