Parkingowa samowolka w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: Justi » czw paź 03, 2013 2:42 pm

Obrazek

Na początku sierpnia pisaliśmy o pladze złego parkowania na terenie miasta. Nieprawidłowo postawione samochody stwarzały zagrożenie dla przechodniów zarówno w centrum, jak i w okolicach dworca PKP. Minęły dwa miesiące i sytuacja wcale nie zmieniła się na lepsze.

W lipcu jeden z mieszkańców zaprosił nas na krótką przejażdżkę po mieście, wytykając m.in. nieprawidłowe parkowanie, na które nie reaguje ani policja, ani straż miejska. - W kraju, z którego pochodzę, byłoby to nie do pomyślenia – denerwował się Philip Hampson. Brytyjczyk od kilku lat mieszka z żoną w Wólce Kozodawskiej, jednak przez Piaseczno przejeżdża często, zwracając uwagę na panujący w mieście chaos komunikacyjny. Kilka razy rozmawiał na ten temat z burmistrzem, jednak jak sam przyznaje, bez rezultatu. Samochody nieprawidłowo parkują zwłaszcza w okolicach rynku miejskiego, zasłaniając przejścia dla pieszych, ale także przy dworcu PKP, w sąsiedztwie którego gmina już kilka lat temu deklarowała budowę parkingów.

Straż Miejska robi co może

- Mandaty za złe parkowanie wypisujemy głównie kierowcom zostawiającym samochody w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowań i parkującym na miejscach dla inwalidów – mówił na początku sierpnia komendant straży miejskiej, Mariusz £odyga. - średnio jednego dnia wystawiamy 15-20 mandatów za złe parkowanie.
Mariusz £odyga twierdził, że widzi poprawę w stosunku do kilku lat wstecz. Jako przykład podawał ulice Jarząbka i Pawią, którymi niedawno nie sposób było przejechać oraz puste miejsca dla inwalidów, za parkowanie na których grozi nieuprawnionej do tego osobie mandat w wysokości aż 500 zł.
- To wszystko bzdury, ludzie nadal źle parkują – wścieka się Philip Hampson, który kilka dni temu odwiedził naszą redakcję. - Tracę tylko swój czas, burmistrz też na ten bałagan nie reaguje. Chyba muszę pójść z tym wyżej...

Czy widać poprawę?

Sprawdziliśmy: Philip Hampson ma rację, mieszkańcy Piaseczna nadal zostawiają samochody w niedozwolonych miejscach. Największy dramat panuje w sąsiedztwie dworca PKP oraz w pobliżu dawnego Rolnika, gdzie od niedawna działa dyskont spożywczy. - Każdego dnia jesteśmy w tamtym rejonie, niestety, po otwarciu sklepu sytuacja rzeczywiście się pogorszyła – przyznaje Mariusz £odyga. - Strażnicy miejscy patrolują newralgiczne tereny 10 razy dziennie, wystawiamy mandaty za parkowanie na wysepkach i przy przejściach. Niektórych kierowców pouczamy. Kilkanaście dni temu poinformowaliśmy policję o skradzionym samochodzie, zaparkowanym w sąsiedztwie dworca PKP. Robimy co możemy, sądzę że działania te w końcu przyniosą efekt i nieprzepisowo parkowanych samochodów będzie coraz mniej.

Tomasz Wojciuk http://www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=11957
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: Filip » ndz sty 25, 2015 8:44 pm

Obrazek

Półtora roku temu jeden z mieszkańców zaprosił nas na krótką przejażdżkę po mieście, wskazując dziesiątki nieprawidłowo parkujących samochodów. Od tamtej pory niewiele w kwestii nieprzepisowego parkowania się zmieniło, a straży miejskiej najwyraźniej brakuje instrumentów, które nauczyłyby kierowców właściwych zachowań.

Parkowanie na przejściach, bądź w pobliżu przejść dla pieszych, na wysepkach, chodnikach, miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych, naprzeciwko garaży – to codzienne praktyki stosowane przez wielu kierowców, na co dzień poruszających się po terenie gminy Piaseczno. Straż miejska stara się walczyć z osobami łamiącymi prawo wszelkimi możliwymi sposobami, trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że te działania bardzo często nie przynoszą zamierzonych rezultatów.

Armagedon w pobliżu dworca

- Nagminne łamanie prawa przez kierowców zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Piaseczna. Kilkukrotnie interweniowałem w tej sprawie u burmistrza Zdzisława Lisa, który ma pod sobą straż miejską. Niestety bez rezultatu – mówi Philip Hampson, mieszkaniec Wólki Kozodawskiej.
Faktycznie, miejsca w których aż roi się od źle zaparkowanych samochodów, wciąż pozostają te same. Te nieprzynoszące chluby straży miejskiej enklawy to okolice ul. Warszawskiej (naprzeciwko rynku), okolice dawnego Rolnika, gdzie obecnie mieści się dyskont spożywczy, sąsiedztwo dworca PKP, ulice Jarząbka, Pawia i Kniaziewicza. Straż miejska stoi jednak na stanowisku, że właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków, każdego dnia każąc nieprawidłowo parkujących kierowców mandatami w wysokości od 100 zł do nawet 500 zł. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że efekty tej pracy są znikome, a sytuacja w mieście na przestrzeni ostatnich lat wcale się nie poprawiła. Pewnym usprawiedliwieniem może być to, że samochodów przybywa w Piasecznie szybciej niż miejsc parkingowych. - W 2013 roku wystawiliśmy w sumie 776 mandatów na łączną kwotę ponad 104 tys. zł – mówi Mariusz Łodyga, komendant straży miejskiej w Piasecznie. - Założyliśmy też 179 blokad oraz skierowaliśmy do sądu 28 wniosków o ukaranie nieprawidłowo parkujących kierowców – dodaje szef liczącej 20 strażników formacji.

Bezmyślne zastawianie garaży

Kolejnym poważnym problemem, który na co dzień dotyka mieszkańców Piaseczna, są samochody zastawiające ich garaże. Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Garaże regularnie zastawiane są np. przy ul. Fabrycznej, a ich właściciele są z reguły bezradni. - Zwykle samochody parkują przed moim garażem do kilku godzin – mówi pan Andrzej, mieszkaniec osiedla przy ul. Szkolnej. - Raz jednak ktoś zastawił mnie na trzy dni. Jak zadzwoniłem na straż miejską to powiedzieli, że postarają się ustalić właściciela. To jednak trwa, a ja nie miałem jak jechać na zakupy. Po trzech dniach samochód zniknął, ale w jego miejsce zaraz pojawił się nowy...

Przy ul. Fabrycznej parkują też samochody, które wjazd do garaży zastawiają latami, jak np. czarne audi A4 (stoi przy skrzyżowaniu z ul. Ludową). Auto nie ma powietrza w kołach i bardziej niż do jeżdżenia nadaje się na złom, gdzie pewnie prędzej czy później i tak trafi. Straż miejska „walczy” z właścicielem samochodu już ponad rok, bezskutecznie wysyłając do niego pisma. Gdy zapytaliśmy dlaczego nie można odholować nieprawidłowo parkującego samochodu, odpowiedziano nam, że nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców i dlatego może dalej zastawiać wjazd do jednego z garaży. W ogóle trzeba zaznaczyć, że ani piaseczyńska policja ani straż miejska nie lubią korzystać z usług holowników.

Policjanci stoją na stanowisku, że nieprawidłowo parkujące samochody powinna „usuwać” straż miejska, z kolei straż miejska uważa, że nie ma takiej potrzeby, woląc wymieniać z właścicielami aut niekiedy trwającą latami korespondencję. - Rzeczywiście, w ubiegłym roku nie odholowaliśmy na wskazany przez starostę parking ani jednego samochodu – przyznaje Mariusz Łodyga. - Zamiast tego kierujemy do sądu wnioski o ukaranie źle parkujących kierowców. Mamy sukcesy. Ostatnio np. doprowadziliśmy do usunięcia bmw, nieprawidłowo parkującego przy ul. Jarząbka.

Zaśmiecające miasto złomy, które kiedyś można było nazwać samochodami, to kolejny poważny problem, z którym boryka się straż miejska. Przykładem tej grupy pojazdów mogą być cinquecento bez tablic rejestracyjnych, stojące również przy ul. Fabrycznej, które od lat zajmuje jedno z miejsc parkingowych oraz pozostałości volwo, zajmujące miejsce przy ul. Sikorskiego, naprzeciwko „titanika”. Cinquecento znajduje się wprawdzie na czarnej liście straży miejskiej, ale do tej pory nie udało się doprowadzić do jego usunięcia.

http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=14555
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: 3fx » ndz sty 25, 2015 10:51 pm

776 mandatów w 2013??? To trochę ponad 2 mandaty dziennie! Dajcie mi druki mandatów, a ja tylko jutro przyniosę straży miejskiej 100 wypełnionych.

Tutaj jest totalne bezprawie i ani straż miejska, ani burmistrz nic z tym nie robią. Za mało ludzi? Zatrudnić dwóch tylko do tego, uzależnić ich wynagrodzenie od wyników pracy i zaraz będzie porządek. Zarobią na swoje wynagrodzenia bez najmniejszego problemu.

Wytłumaczenie że jest za mało miejsc parkingowych jest śmieszne. Mogę jeździć bezkarnie Puławską pod prąd bo trzy pasy w moim kierunku są zakorkowane?
3fx
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 07, 2014 12:02 pm

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: wdolinski » ndz sty 25, 2015 11:54 pm

3fx pisze:776 mandatów w 2013??? To trochę ponad 2 mandaty dziennie! Dajcie mi druki mandatów, a ja tylko jutro przyniosę straży miejskiej 100 wypełnionych.

Tutaj jest totalne bezprawie i ani straż miejska, ani burmistrz nic z tym nie robią. Za mało ludzi? Zatrudnić dwóch tylko do tego, uzależnić ich wynagrodzenie od wyników pracy i zaraz będzie porządek. Zarobią na swoje wynagrodzenia bez najmniejszego problemu.

Wytłumaczenie że jest za mało miejsc parkingowych jest śmieszne. Mogę jeździć bezkarnie Puławską pod prąd bo trzy pasy w moim kierunku są zakorkowane?



Nie rozumiem dlaczego jest wywołany cały ten szum z nieprawidłowym parkowaniem? Skąd ten pęd do karania kierowców? Skąd tyle chęci do wystawiania mandatów za SM? Dlaczego zatrudnić nowych nierobów bo zarobią na siebie krzywdą mieszkańców? Opanujmy się, jeżeli ktoś zaparkował nie tak a nie sprawia to niebezpieczeństwa dla innych to go nie pałujmy. Zmuśmy lepiej nieudolnych a odpowiedzialnych za to, że jest tak mało możliwości do zaparkowania. Uśmiechajmy się, parkowanie na pasach, gdy jeszcze jest tyle miejsca do przejścia to nie jazda pod prąd Puławską! O co tu chodzi?
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: 3fx » pn sty 26, 2015 12:42 am

Chodzi o to żeby piesi nie musieli chodzić ulicą bo chodnik jest zastawiony, chodzi o to żeby chodniki i trawniki nie były rozjeżdżone przez samochody, chodzi o to żeby nikt nie był zmuszany do jazdy niezgodnie z przepisami bo ktoś byle jak zaparkował.

Jeżeli chodzi o ilość miejsc parkingowych. Zanim kupisz telewizor planujesz gdzie go powiesisz. Przed zakupem samochodu powinieneś pomyśleć gdzie w pobliżu domu będziesz nim parkował. Tak nakazuje rozsądek. Najlepiej nie kupić garażu, nie wynająć miejsca na parkingu, oszczędzić parę złotych i narzekać dlaczego miasto nie zrobiło dla mnie pięknego parkingu. Tak dzieje się przy każdym nowym budynku.

Jeżeli nie podobają się Tobie obowiązujące w tym kraju przepisy możesz próbować je zmienić. Obecnie mamy takie a nie inne i namawianie do ich łamania jest co najmniej dziwne...
3fx
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 07, 2014 12:02 pm

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: 3fx » pn sty 26, 2015 12:46 am

Do łamania prawa namawia ktoś kto chciał być radnym??? Jednak ktoś tam na górze czuwa i uchronił nas od tego!
3fx
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 07, 2014 12:02 pm

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: wdolinski » pn sty 26, 2015 8:13 am

Nie namawiam do łamania prawa, zresztą złe parkowanie co najwyżej jest łamaniem przepisów drogowych. Jestem wyjątkowo przeciwny początkom powstawania Ochotniczej Rezerwy Straży Miejskiej. Jestem przeciwny utrudnianiu życia zmotoryzowanym mieszkańcom już tak bardzo trudnego i surowego karania. Proszę zwrócić uwagę po jakich chodnikach chodzą mieszkańcy, jakie są korki i dziury w drogach. Jestem przeciwny wszelkiej nadgorliwości społecznej czy służbowej bo to prowadzi do sytuacji które ostatnio oglądaliśmy czyli pałowania pijaczyny niczym kapo w K.L. przez chudzinę czy zmuszenia staruszki do opuszczenia biegiem przejścia dla pieszych przez jej koleżankę.
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: 3fx » pn sty 26, 2015 10:29 am

Tylko proszę zwróć uwagę na to, że Ci biedni zmotoryzowani mieszkańcy, którzy niby nie mają gdzie parkować to w 99% zwykłe cwaniaki. Niedawno miasto zrobiło parking przy Puławskiej, w miejscu wyburzonego budynku. Przejeżdżam obok tego parkingu codziennie około 16:30 - na parkingu pusto, na chodnikach wzdłuż Puławskiej zawsze ktoś parkuje, bo przecież musi zaparkować pod samym sklepem, nie może przejść 100-200 metrów. Samochody, które parkują przy Szkolnej (które powinny parkować równolegle do jezdni, a nie prostopadle blokując jeden pas) też mogłyby tam parkować. Parking jest bezpłatny, ogólnodostępny. Kolejny przykład - parking prywatny, płatny, ale ceny śmiesznie niskie - przy Kniaziewicza. Tuż obok na Kniaziewicza samochody wystają na pół ulicy, podobnie na Bema (tutaj ktoś sobie poleciał i przekręcił znak, że niby wszystko jest ok). Piaseczno to nie Warszawa, nawet z osiedla Słowicza nie jest do tego parkingu jakoś specjalnie daleko i można z niego korzystać. Jak widzisz jeżeli ktoś chce już teraz może zaparkować zupełnie legalnie. Po co miasto ma budować kolejne parkingi które będą stały puste jeżeli kierowcy są przyzwyczajeni że mogą parkować byle gdzie, byle jak, byle jak najbliżej celu i szansa na mandat jest mniejsza niż na wygraną w Totka.
3fx
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 07, 2014 12:02 pm

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: argrabi » pn sty 26, 2015 2:59 pm

Sam byłem świadkiem, jak młoda kobieta stanęła na kopercie przy Kościuszki tuż pod sklepem, choć dalej było kilka miejsc wolnych. Trafiła się Straż Miejska i zaczęły się tłumaczenia : ja tylko na chwilkę po pierogi... Nie czekałem, czy będzie mandat, czy nie..
PS. Swoją drogą fajne takie wybiórcze traktowanie kodeksów do łamania.. Dziś będę łamał co najwyżej niepasujące mi przepisy ruchu drogowego, jutro przepisy kodeksy cywilnego, a za tydzień. Hmm, za tydzień zobaczę, co mi będzie przeszkadzało w wygodnym życiu :). Przecież nie namawiam do złodziejstwa, zresztą nie oddanie pożyczki co najwyżej jest przywłaszczeniem (te ostatnie to cytat pewnej znajomej)
:D :D :D :D :D :D
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: wdolinski » pn sty 26, 2015 3:25 pm

Widzę, że tym razem Kolega Argrabi próbuje mi przypiąć łatkę osoby namawiającej do odmiennej interpretacji przepisów. Ja bym jednak tych szczególnie niezadowolonych mieszkańców prosił, by mieli dla innych więcej uprzejmości.
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: wdolinski » pn sty 26, 2015 3:26 pm

wdolinski pisze:Widzę, że tym razem Kolega Argrabi próbuje mi przypiąć łatkę osoby namawiającej do odmiennej interpretacji przepisów. Ja bym jednak tych szczególnie niezadowolonych mieszkańców prosił, by mieli dla innych więcej tolerancji.
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: argrabi » pn sty 26, 2015 4:10 pm

wdolinski pisze:Widzę, że tym razem Kolega Argrabi próbuje mi przypiąć łatkę osoby namawiającej do odmiennej interpretacji przepisów.

Ja ją (tę łatkę) tylko dostrzegłem. Nic więcej. Zresztą nie tylko ja :)
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Re: Parkingowa samowolka w Piasecznie

Postautor: wdolinski » pn sty 26, 2015 5:37 pm

Wiadomo, emocje trzeba studzić więc wszystkich uczestników przepraszając pozdrawiam :D . I z cwaniactwem parkingowym oczywiście walczmy ale łaskawiej patrzmy na pozostałych "parkujących".
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron