Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Paulina » pn sty 21, 2013 6:48 pm

Ciekawy temat pojawił się na WspólneRazem:

Rodzice dzieci z prywatnych przedszkoli http://wspolnerazem.pl/index.php?co=sprawy&id=121 pisze:Prosimy o wyjaśnienie dlaczego dotacja przekazywana dla prywatnych przedszkoli została w roku szkolnym 2013 zmniejszona o 100 zł. Czy jest to wynik nie uwzględnienia kosztów remontów lub wydatków na zakupy pomocy naukowych , które w państwowych przedszkolach są prawie zerowe bo od dłuższego czasu nie słychać o remontach tych przedszkoli w gminie Piaseczno. Kierujemy się obawami, że kolejny raz zostały ukryte koszty w państwowych przedszkolach przy tworzeniu budżetu gminy i obniżone dotacje dla przedszkoli prywatnych a koszty zostaną zrzucone na rodziców. Niestety prywatne przedszkola, żeby sprostać oczekiwaniom podopiecznych muszą same poczynić wszystkie inwestycje .

Zwracamy się do Państwa o wyjawienie tej sytuacji dlatego, że my rodzice dzieci z prywatnych przedszkoli boimy się kolejnych podwyżek czesnego które w stosunku do państwowego przedszkola są wysokie. Zdajemy sobie sprawę, że właściciele prywatnych przedszkoli będą zmuszeni podwyższyć czesne aby utrzymać placówki na dobrym poziomie. Nie możemy też dopuścić do innych oszczędności np. w postaci zwolnień personelu gdyż odbiło by się to niewłaściwie na opiece nad naszymi dziećmi.

A pragniemy przypomnieć, że nasze dzieci uczęszczają często do przedszkoli prywatnych nie dlatego, że jest to nasz kaprys tylko konieczność. W gminie Piaseczno jest stanowczo za mało miejsc w państwowych przedszkolach co powoduje ,że nie ma równego dostępu do edukacji dla wszystkich dzieci.

Nasze pismo jest apelem o zaprzestanie coraz to większych oszczędności w gminie Piaseczno w chwili, gdy nie są realizowane podstawowe cele jak zapewnienie edukacji wszystkim najmniejszym obywatelom miasta.

Z poważaniem rodzice
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w Gminie Piaseczno

Postautor: Filip » wt sty 22, 2013 1:10 am

Od początku nowego roku w mediach społecznościowych trwa zażarta dyskusja na temat wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych udzielanych przez Gminę Piaseczno. Właściciele przedszkoli prywatnych mówią o przekręcie i kreatywnej księgowości. Zwolennicy obniżenia dotacji argumentują to jako konieczną i uzasadnioną optymalizację wydatków.

Przypomnijmy, prowadzenie przedszkoli należy do zadań własnych gmin. Jednocześnie gminy mają obowiązek dotować pobyt dzieci w przedszkolach niepublicznych. Wysokość dotacji wynosi 75 procent przeciętnych kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu gminnym. Im drożej kosztuje opieka nad dzieckiem w przedszkolu gminnym, tym wyższą dotację dostaną właściciele placówek niepublicznych. Uzależnienie poziomu dotacji od wysokości wydatków bieżących na przedszkola publiczne stwarza wśród samorządowców presję na poszukiwanie oszczędności.

Również piaseczyńscy włodarze wynajdują różne sposoby zmniejszenia nakładów na najmłodszych. Jeszcze w 2012 roku pracownicy administracyjni przedszkoli, do tej pory zatrudnieni w placówkach, stali się pracownikami ZEAS. Tym samym ich pensje przestały liczyć się do ogólnych kosztów utrzymania przedszkolaków. W budżecie na 2013 rok wydatki związane z remontami budynków przedszkolnych zapisano w budżecie jako inwestycje. Takie i wiele podobnych zabiegów księgowych nie obniżyły rzeczywistych kosztów utrzymania przedszkoli, wpłynęły natomiast na zmniejszenie dotacji wypłacanej przedszkolom niepublicznym, przeciętnie o tysiąc dwieście złotych na jedno dziecko rocznie.

Oburzeni właściciele przedszkoli prywatnych stratę rekompensują sobie podwyżką czesnego, przy okazji skrupulatnie informując rodziców o jej przyczynach. Zapowiadają również złożenie skargi do Regionalnej Izby Obrachunkowej i doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Zwolennicy cięcia kosztów też nie pozostają dłużni przytaczając argumenty o niebotycznych i niczym nieusprawiedliwionych zyskach właścicieli przedszkoli. Walka na argumenty trwa. W tej chwili nie wiadomo jak konflikt się zakończy. Jedno jest pewne rodzice nie mają co liczyć na obniżki czesnego ani w przedszkolach gminnych ani prywatnych.

Grzegorz Szestowicki
http://przegladpiaseczynski.pl/felieton ... -pieniadze
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Droższe niepubliczne przedszkola?

Postautor: Magdalena » pt sty 25, 2013 10:53 pm

Obrazek

Od stycznia tego roku gmina o niemal 100 zł zmniejszyła miesięczną dotację na dziecko w przedszkolach niepublicznych. Wiele tego typu placówek już zapowiedziało podwyżkę czesnego. Właściciele niepublicznych przedszkoli stoją na stanowisku, że działanie gminy było niezgodne z prawem. Na terenie gminy Piaseczno funkcjonuje 11 przedszkoli publicznych, 39 przedszkoli niepublicznych oraz 4 niepubliczne punkty przedszkolne, wpisane do ewidencji placówek niepublicznych. Do przedszkoli publicznych uczęszcza 1110 dzieci, do niepublicznych około 2560 i 60 do punktów przedszkolnych. W myśl ustawy z września 1991 r. o systemie oświaty dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. W praktyce wygląda to tak, że jeśli miesięczny koszt utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym wynosi przykładowo 1000 zł, to przedszkola niepubliczne powinny dostać na każde dziecko minimum 750 zł miesięcznej dotacji. (...) więcej w gazecie http://kurierpoludniowy.pl/archiwalne/p ... zno469.pdf
Magdalena
 
Posty: 47
Rejestracja: pn gru 17, 2012 9:21 pm

Prywatne przedszkole dla każdego

Postautor: Majkel » czw sty 31, 2013 12:02 pm

Jeżeli założysz nowe przedszkole, dostaniesz 
pełną dotację na dziecko 
– kusi Bemowo. W stolicy brakuje w przedszkolach ok. 3 tys. miejsc. – Budowanie od podstaw nowych jest drogie, nie mamy na takie inwestycje pieniędzy w budżecie, dlatego postanowiliśmy wykorzystać doświadczenia wrocławskie – przyznaje Krzysztof Zygrzak, zastępca burmistrza Bemowa. Pomysł jest prosty: – Namawiamy różne podmioty do tworzenia nowych przedszkoli. Po ich utworzeniu otrzymają one pełną dotację na utrzymanie dziecka. W zamian za to rodzice będą płacili za przedszkole tyle, ile za miejsce w placówce publicznej, a rekrutacja do nich odbędzie się na takich samych zasadach jak do przedszkoli publicznych – tłumaczy wiceburmistrz. Przedszkola niepubliczne otrzymują 75 proc. dotacji na utrzymanie każdego dziecka. Nowe placówki publiczne, dla których organem prowadzącym (właścicielem) nie będzie samorząd, dostaną pełną kwotę, czyli ok. 850 zł miesięcznie na dziecko. http://www.zw.com.pl/artykul/2,662663-P ... zdego.html

W Piasecznie zmniejszają dotację, a w Warszawie zwiększają. :shock:
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice


Re: Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Paulina » pt lut 01, 2013 11:00 pm

Paulina pisze:Ciekawy temat pojawił się na WspólneRazem

Wpłynęła odpowiedź http://wspolnerazem.pl/index.php?co=sprawy&id=121

http://wspolnerazem.pl/pliki/image/wsp%C3%B3lnerazem.jpg
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Redakcja » wt lut 05, 2013 3:40 pm

WspólneRazem.pl http://forum.powiat-piaseczynski.info/v ... 5&start=75 pisze:O problemach rodziców, którzy nam to zgłaszali i właścicieli prywatnych przedszkoli, którym gmina zmniejszyła w ramach oszczędności dotacje mówi wczorajszy reportaż w Kurierze. Z satysfakcją zauważamy, że jedną z osób się tam wypowiadających jest naszą kolezanką z portalu.
Emisja od 4,30min, niestety, trzeba jeszcze wcześniej przebrnąć przez reklamy. http://www.tvp.pl/wa...4022013/9982063


Obrazek

O dotacjach do piaseczyńskich przedszkoli w Kurierze Mazowieckim http://www.tvp.pl/wa...4022013/9982063
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Redakcja » czw lut 07, 2013 5:26 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Wykaz przedszkoli podległych gminie Piaseczno

Postautor: pateryzanka » ndz lut 10, 2013 6:52 pm

Przepraszam być może za głupie pytanie, ale mieszkam w Piasecznie króciutko i nie wiem.

Które przedszkola i żłobki są w Piasecznie i okolicach publiczne, ile kosztują i jakie są zasady przyjęcia do nich dzieci?
pateryzanka
 
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 09, 2012 5:07 pm
Lokalizacja: Piaseczno / Paterek

Wykaz przedszkoli i szkół podległych gminie Piaseczno

Postautor: Paulina » ndz lut 10, 2013 10:04 pm

pateryzanka pisze:Które przedszkola i żłobki są w Piasecznie i okolicach publiczne, ile kosztują i jakie są zasady przyjęcia do nich dzieci?

Wykaz przedszkoli podległych gminie, masz na stronie UMiG Piaseczno http://piaseczno.eu/index.php?mnu=462
Przykładowy cennik masz na stronie przedszkola nr 11 http://www.przedszkole-nefrytowa.edu.pl ... zedszkolne
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Kacperek » ndz lut 10, 2013 10:40 pm

W najbliższy piątek planowana jest "debata na temat koszykówki", więc może kolejny temat będzie dotyczył przedszkoli?
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: wdolinski » ndz lut 10, 2013 11:32 pm

Zespól WspólneRazem bierze ten temat pod uwagę. Wszystko robimy społecznie non profit, więc prosimy o cierpliwość. Jednak można zgłaszać swoje pytania na najbliższą debatę.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: Beata » śr lut 13, 2013 9:48 pm

Obrazek

Więcej na temat oszczędności na dotacjach dla piaseczyńskich przedszkoli będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu "Kuriera Południowego".
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Zmniejszenie dotacji dla przedszkoli w gminie Piaseczno

Postautor: wdolinski » czw lut 14, 2013 6:04 pm

Niedługo będzie emisja na stronie ITVpiaseczno.pl wywiadu udzielonego przez Krzysztofa Kasprzyckiego Mariuszowi Kujaszewskiemu. Zdradzę tylko, że faktycznie pani dyrektor dostała nagrodę.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

16 tysiecy zł premii dla dyrektor ZEAS

Postautor: tvpiaseczno » czw lut 14, 2013 11:00 pm

Wypowiedź Krzysztofa Kasprzyckiego asystenta burmistrza

Obrazek

Krzysztof Kasprzycki - doradca burmistrza odpowiada na pytania dotyczące przedszkoli prywatnych. Przedstawia także stanowisko w sprawie wysokiej premii dla dyrektor ZEAS. Czy odpowiedzi na pytania redaktora iTV są wyczerpujące? http://www.itvpiaseczno.pl/reportaze,1,13.18,1366
iTV Piaseczno http://www.itvpiaseczno.pl
itvpiaseczno@wp.pl tel. 501-206-789
Awatar użytkownika
tvpiaseczno
 
Posty: 1108
Rejestracja: pn mar 17, 2008 8:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Następna

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron