Rynek Miejski / Skwer Kisiela w Piasecznie

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Fontanna czy kąpielisko? Skwer Kisiela w Piasecznie

Postautor: Beata » ndz maja 13, 2018 5:52 pm

Obrazek

Fontanna czy kąpielisko? Wraz z nadejściem ciepłych dni, które zbiegły się z uruchomieniem fontanny na zrewitalizowanym Skwerze Kisiela pojawia się tam regularnie sporo amatorów kąpieli.

Co można robić w gorące dni w centrum Piaseczna? Na przykład zażyć wodnego orzeźwienia, które jest atrakcją głównie dla najmłodszych. Na Skwer Kisiela przychodzą regularnie całe rodziny z dziećmi, które nie widzą nic złego w tym, że ich pociechy wykorzystują fontannę jak kąpielisko.

Pozwalanie dzieciom na zabawę w wodzie w tym miejscu nie jest jednak zgodne z prawem, a już po kilku dniach od uruchomienia fontanny na skwerze pojawiła się tabliczka „Zakaz kąpieli”.

– Fontanna na Skwerze Kisiela jest elementem ozdobnym i nie jest przeznaczona do kąpieli czy zabawy w wodzie – mówi Łukasz Wyleziński z Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. – Ze względu na jej kaskadową konstrukcję wchodzenie do fontanny, a zwłaszcza na jej górną nieckę, jest niebezpieczne i grozi wypadkiem. Dlatego rodzice powinni mieć świadomość konsekwencji jakie związane są z pozwalaniem dzieciom na wchodzenie do fontanny. Oprócz kwestii bezpieczeństwa w grę wchodzi też niszczenie mienia, uszkodzenia poszczególnych elementów fontanny czy zapchanie filtrów poprzez nanoszenie piachu i ziemi.

Osobom nieprzestrzegającym zakazu grożą konsekwencje.

– Straż Miejska ukarać może osoby wchodzące do fontanny mandatem karnym w wysokości do 500 zł lub skierować sprawę do sądu – informuje Łukasz Wyleziński. – Wszystko zależy od okoliczności.

Zdania mieszkańców w tej sprawie są diametralnie różne. „To patologia” – twierdzą jedni. „Cóż złego w tym, że dzieci mają radochę?” – uważąja inni. A jakie jest wasze zdanie? http://piasecznonews.pl/fontanna-czy-kapielisko/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Hipopotamy zamieszkały na skwerze Kisiela

Postautor: Redakcja » czw cze 28, 2018 6:49 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Hipopotamy zamieszkały na skwerze Kisiela

Postautor: Martin » ndz lip 01, 2018 1:05 pm


Dzieci polubiły nowych "mieszkańców" skweru Kisiela... :D

Obrazek
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12679
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Rzeźba ze Stefanem Kisielewskim na skwerze Kisiela

Postautor: Kacperek » pn lip 09, 2018 5:31 pm

Obrazek

Co dalej z rzeźbą Kisiela? Czy stanie na skwerze przed urzędem gminy? Przymiarki do ustawienia na skwerze Kisiela ławeczki z siedzącym na niej Stefanem Kisielewskim trwają od ubiegłego roku. Teraz największym problemem jest wskazanie miejsca, w którym mosiężna rzeźba miałaby zostać ustawiona.

Pomysłodawcą umieszczenia na skwerze przed urzędem gminy metalowej ławeczki z podobizną siedzącego na niej Stefana Kisielewskiego był radny rady miejskiej, Zbigniew Mucha.
– Tego typu rzeźby znajdują się w wielu miastach i zawsze wzbudzają zainteresowanie, stanowiąc także atrakcję turystyczną – mówi radny. Do swojego pomysłu szybko przekonał burmistrza i większość kolegów z rady.
W konsekwencji tego, jeszcze jesienią, artyści z Poznania przedstawili projekt rzeźby, która miałaby kosztować gminę 125 tys. zł.

Posiedzieć z Kisielewskim

Okazało się, że zamiast ławeczki, artyści zaproponowali ustawienie na skwerze… dwóch foteli. Na jednym miałby siedzieć Stefan Kisielewski z nieodłączną torbą, trzymający w wyciągniętej dłoni jabłko. Drugi fotel byłby pusty. Każdy chętny mógłby sobie na nim usiąść i zrobić ze znanym artystą pamiątkowe zdjęcie. Kiedy wiosną w budżecie gminy pojawiły się wolne środki, została podjęta uchwała zapewniająca finansowanie projektu (w połowie maja). Kolejnym krokiem było przygotowanie umowy z rzeźbiarzami.
– Tymczasem gminna prawnik stwierdziła, że odlew Kisielewskiego to tak naprawdę pomnik i rada miejska musi zgodzić się na ustawienie go na skwerze – mówi Zbigniew Mucha. – Z początku myślałem, że to tylko formalność. Okazało się jednak, że nie… Może komuś przeszkadzało, że to ja wpadłem na ten pomysł…?

Gdzie ustawić rzeźbę?

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej większość radnych nie zgodziła się na wprowadzenie uchwały o pomniku do porządku obrad.
– Było to dla mnie kompletne zaskoczenie – mówi Zbigniew Mucha. Piotr Obłoza, przewodniczący rady miejskiej, argumentuje to tak:
– Nikt nie jest przeciwny tej rzeźbie, większości radnych naprawdę podoba się ten pomysł – przekonuje. – Jednak sądziliśmy, że ławeczkę będzie można przestawiać, tymczasem pomnik musi zostać umocowany w jednym miejscu. Trzeba dobrze zastanowić się nad jego optymalnym wyborem. Dlatego postanowiliśmy nie podejmować jeszcze tej uchwały.
W poniedziałek na skwerze Kisiela spotkaliśmy się z autorem projektu foteli, artystą plastykiem Jarosławem Lebiedziem.
– Ani ławeczki, ani foteli nie da się łatwo przestawić ze względu na ich dużą wagę – mówi Jarosław Lebiedź. – Ławeczka też musiałaby być zamocowana w jednym miejscu, chociażby ze względu na potencjalnych złodziei. Uważam, że najlepszym miejscem na ustawienie rzeźby jest północna część placu. Stefan Kisielewski mógłby siedzieć tyłem do urzędu gminy.

Tomasz Wojciuk https://piasecznonews.pl/co-dalej-z-rze ... dem-gminy/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Rzeźba ze Stefanem Kisielewskim na skwerze Kisiela

Postautor: Kacperek » wt lip 17, 2018 6:41 pm

Obrazek

Radni poparli pomysł postawienia ”ławeczki Kisiela” na skwerze, przeznaczyli na to pieniądze, po czym… zmienili zdanie.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest radny Zbigniew Mucha, który przed rokiem zwrócił się do burmistrza z pomysłem postawienia w Piasecznie ławeczki-rzeźby, która podobnie jak w wielu miastach Polski przyciągałaby mieszkańców i turystów. Zaproponował postać Stefana Kisielewskiego jako patrona rewitalizowanego wówczas skweru w centrum miasta. Burmistrzowi idea ta przypadła do gustu, zlecił urzędnikom sprawdzenie, jakie byłyby koszty takiej ozdoby. Ławeczka Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie kosztowała 150 tys. złotych, na tyle więc wyceniono rzeźbę, która miałaby stanąć w Piasecznie. W połowie maja radni zaakceptowali uchwałę budżetową, w której zabezpieczono 154 tys. złotych na to zadanie, projektanci przystąpili do pracy i pewnie niebawem Kisiel zasiadłby na Skwerze, gdyby nie uwaga prawnika, że ławeczka to de facto pomnik i niezbędna jest zgoda rady na wzniesienie pomnika na skwerze. Uchwałę w tej sprawie burmistrz Zdzisław Lis zaproponował jako jedną z uchwał dodatkowych na sesji 4 lipca i wydawało się, że to czysta formalność. Czekała go jednak niespodzianka. Większość radnych, dokładnie 11, było przeciw wprowadzeniu jej do porządku obrad (5 było za, 3 wstrzymały się od głosu). Większość przeciwników kilka tygodni wcześniej poparła uchwałę przeznaczającą pieniądze na realizację pomnika. Zaskoczenia i zniesmaczenia nie krył autor pomysłu Zbigniew Mucha.

– Burmistrz zaproponował 14 uchwał dodatkowych, wszystkie poza tą jedną weszły, choć jak zaznaczał wcześniej burmistrz, jest ona tylko konsekwencją przyjętych wcześniej uchwał – zauważył. – Moje pytanie do pana przewodniczącego (Piotra Obłozy – dop. red.) brzmi: gdzie jest ośrodek decyzyjny? Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że znajduje się on poza tą salą, że jest jakaś grupa osób, która decyduje, które uchwały mogą wejść, a które nie. I nie chodzi o to, co się zgłasza, tylko kto to zgłasza – mówił Mucha. Burmistrz Zdzisław Lis również nie ukrywał zaskoczenia.

– Wychodzę z założenia, że swoje niezadowolenie z jakiejś uchwały można wyrazić w głosowaniu oraz przy dyskusji nad tą uchwałą. Wykluczanie jej z porządku obrad też było dla mnie zaskoczeniem. Nie znam powodów i przyczyn dla których państwo tak zdecydowaliście – powiedział Lis.

Pomysł na pomnik nieco ewoluował w wyobraźni artystów. Projektanci zaproponowali ustawienie dwóch foteli – na jednym siedzieć będzie rzeźba Stefana Kisielewskiego, drugi, ustawiony tak, by można było „pogawędzić” ze znanym satyrykiem, miałaby służyć do odpoczynku czy zrobienia sobie zdjęcia z rzeźbą. Fotele miałyby stanąć w okolicach zejścia na skwer od strony Urzędu Miasta.

Niefortunna uchwała wyrażająca zgodę na postawienie pomnika znalazła się w porządku obrad sesji nadzwyczajnej 18 lipca. Czy radni po raz kolejny zmienią zdanie i w konsekwencji do wcześniej podjętej uchwały zgodzą się na realizację projektu? https://www.przegladpiaseczynski.pl/akt ... -i-znika-2
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Na skwerze Kisiela stanie pomnik Stefana Kisielewskiego

Postautor: Beata » pt lip 20, 2018 6:51 pm

Obrazek

To już pewne. Na skwerze przed urzędem gminy stanie pomnik Stefana Kisielewskiego. W środę radni zgodzili się wreszcie, aby na skwerze Kisiela przed urzędem gminy postawić dwa wykonane z mosiądzu fotele. Na jednym z nich zostanie umieszczony odlew siedzącego Stefana Kisielewskiego.

O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz wreszcie została ona sfinalizowana. Pierwotnie na skwerze przed urzędem gminy miała zostać ustawiona ławeczka z podobizną siedzącego na niej literata. Potem przygotowujący koncepcję rzeźby artyści zaproponowali ustawienie dwóch foteli. Wiosną radni podjęli uchwałę zapewniającą finansowanie projektu. Pojawiły się jednak komplikacje, bo gminna prawnik stwierdziła, że odlew Kisielewskiego to tak naprawdę pomnik i rada miejska musi zgodzić się na ustawienie go na skwerze. Niektórzy radni zaczęli wtedy kręcić nosami mówiąc, że pomnik to o wiele poważniejsza sprawa i trzeba starannie wybrać jego lokalizację. Temat powrócił na ostatniej sesji rady miejskiej.

– Czy plan miejscowy zezwala, aby na skwerze Kisiela ustawić ten pomnik? – pytał przewodniczący rady miejskiej Piotr Obłoza. Swoje wątpliwości wyraziła też Magdalena Woźniak:
– Od ławeczki dotarliśmy do pomnika, co ma już większą rangę i znaczenie – mówiła. – W Piasecznie wiele osób zasługuje na uhonorowanie. Następna kwestia to cena. 125 tys. zł to dużo w porównaniu do ławeczki, która miała stanąć kiedyś na placu Piłsudskiego i kosztować 37 tys. zł. Dlatego jestem przeciwna tej uchwale.
Zbigniew Mucha, pomysłodawca całego przedsięwzięcia zauważył, że wcześniej rada miejska zaakceptowała pomysł i przyznała środki na jego realizację. W końcu głos w sprawie zabrał burmistrz Zdzisław Lis.

– Mamy to zadanie w budżecie, dlatego dziwi mnie państwa stanowisko – zrugał radnych. – Ten pomysł jest ciekawy i warto go zrealizować.
Ostatecznie większość radnych przyznała burmistrzowi rację i zagłosowała za ustawieniem na skwerze pomnika, co powinno nastąpić jeszcze w tym roku. https://piasecznonews.pl/to-juz-pewne-n ... lewskiego/
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Koniec marzeń o ławeczce Kisiela w Piasecznie

Postautor: Kacperek » ndz mar 24, 2019 12:26 pm

Obrazek

Radni nie przyznali finansowania na wykonanie ławeczki Kisiela, która miała stanąć na skwerze Kisiela przed urzędem gminy, chociaż rada poprzedniej kadencji zatwierdziła finalizację projektu.

O ustawienie ławeczki z podobizną siedzącego na niej Stefana Kisielewskiego, prozaika, publicysty, ale też kompozytora i krytyka muzycznego, zabiegał radny poprzedniej kadencji Zbigniew Mucha.
– Tego typu rzeźby znajdują się w wielu miastach i zawsze wzbudzają zainteresowanie, stanowiąc także atrakcję turystyczną – argumentował. Do swojego pomysłu szybko przekonał ówczesnego burmistrza i większość kolegów z rady. Gmina nawiązała też kontakt z artystami, którzy przedstawili projekt rzeźby i określili jej cenę na 125 tys. zł. Wszystko to jednak miało miejsce dwa lata temu.

Zamiast ławeczki – dwa fotele

W maju ubiegłego roku radni podjęli uchwałę, zapewniającą finansowanie projektu. W czerwcu do Piaseczna przyjechali twórcy pracujący nad rzeźbą, którzy zamiast ławeczki zaproponowali ustawienie na skwerze… dwóch foteli. Na jednym miałby siedzieć Stefan Kisielewski z nieodłączną torbą, trzymający w wyciągniętej dłoni jabłko. Drugi fotel byłby pusty. Każdy chętny mógłby sobie na nim usiąść i zrobić ze znanym publicystą pamiątkowe zdjęcie. Od tego momentu sytuacja zaczęła się komplikować. Najpierw gminna prawnik stwierdziła, że odlew Kisielewskiego to tak naprawdę pomnik i rada miejska musi zgodzić się na ustawienie go na skwerze, potem uchwała o pomniku niespodziewanie wypadła z porządku obrad sesji rady miejskiej.

– Nikt nie jest przeciwny tej rzeźbie, większości radnych naprawdę podoba się ten pomysł – przekonywał wówczas radny Piotr Obłoza. – Trzeba jednak zastanowić się nad wyborem właściwego miejsca.
W miarę upływu czasu wątpliwości jednak przybywało. Podczas lipcowej sesji pojawiły się pytania, czy plan miejscowy dopuszcza ustawienie na skwerze pomnika. Poza tym niektórzy radni zaczęli otwarcie negować sam pomysł. Koncepcję poparł jednak ówczesny burmistrz Zdzisław Lis, co przekonało większość rajców.

Radni jak pluszowe misie?

Instalacji z Kisielewskim jednak na skwerze nie ustawiono. Dlaczego? Zbigniew Mucha twierdzi, że to przez Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, który powinien wydać decyzję do końca ubiegłego roku. Wydał ją jednak na początku stycznia. W związku z tym radni – już nowej kadencji – musieli jeszcze raz zatwierdzić finansowanie wartego łącznie aż 154 tys. zł projektu.

– Jest to bardzo duża kwota – mówiła podczas środowej sesji radna Magdalena Woźniak. – Przypomnę, że planowaną na rynku ławeczkę Piłsudskiego wyceniono wstępnie na 36 tys. zł. Wolałabym, aby taki projekt został zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego i mieszkańcy mogli go zweryfikować. Kisiel nie miał z Piasecznem wiele wspólnego, a i sam skwer jest już zagospodarowany rzeźbami Wilkonia. Stawiam wniosek o zmianę przeznaczenia tych pieniędzy i obsadzenie za nie drzewami placu Piłsudskiego.

Obecny na sesji Zbigniew Mucha zwrócił uwagę, że decyzje w tej sprawie zostały już podjęte przez poprzednią radę miejską.
– Powinniście je państwo uszanować – przekonywał. – Chciałbym zaapelować o przychylność dla tej inwestycji i konsekwencję.
Radni najpierw przegłosowali wniosek dotyczący przeznaczenia 154 tys. zł na nasadzenia, a następnie… nie podjęli zmienionej przez siebie uchwały. Ławeczka nie uzyskała więc finansowania i jest to chyba koniec tego projektu.
– Radni zachowali się jak pluszowe misie, którymi można manipulować – nie krył rozgoryczenia Zbigniew Mucha. – To jest typowa arogancja władzy. Gdyby konserwator wydał decyzję do końca ubiegłego roku, to ta ławeczka by powstała. A tak mamy w mieście tylko kopie rzeźb Wilkonia. Dlaczego nikt nie pyta, ile one kosztowały? https://piasecznonews.pl/koniec-marzen- ... e-kisiela/
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Na rynku miejskim w Piasecznie pojawią się drzewa

Postautor: iza » wt gru 10, 2019 3:32 pm

Obrazek

9 grudnia rozpoczęły się prace związane z sadzeniem drzew na Placu Piłsudskiego. Na rynku miejskim pojawią się trzy, pokaźnych rozmiarów platany klonolistne.

W pierwszym etapie prac przygotowane zostanie podłoże poprzez usunięcie płyt na rynku i wykonanie wykopów. Następnie w podłożu osadzone zostaną drzewa wraz z infrastrukturą, w tym z nawodnieniem. Pod drzewami przewidziano miejsce na małą architekturę – ławki w cieniu ich koron.

Ze względu na infrastrukturę podziemną pod płytą rynku posadzenie drzew w tej przestrzeni nie będzie łatwym zadaniem. Drzewom należy stworzyć warunki, aby mogły się ukorzenić i przetrwać w tym trudnym terenie. Operacja ta będzie wymagała użycia specjalnej i drogiej technologii.

Planowany termin zakończenia prac to 16 grudnia 2019 r. https://piaseczno.eu/drzewa-na-rynku-miejskim/

Obrazek
iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości

cron