PIASECZNO BEZ BARIER

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Piaseczno, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: WielkiGęgacz » ndz lip 03, 2011 7:40 pm

Bardzo dobrze. Trzeba zacząć głośno krzyczeć o kretyńskich rozwiązaniach architektonicznych w mieście i zdecydowanie je piętnować.
Powinno się posadzić "barana jednego z drugim" na wózek inwalidki i kazać przejechać przez miasto.
Może wtedy by zrozumieli ze problem naprawdę istnieje, bo jak na razie patrzą na miasto i mieszkańców z perspektywy własnego nosa.
Gratuluję inicjatywy.
Pozdrawiam
WG
Awatar użytkownika
WielkiGęgacz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt lis 03, 2009 4:56 pm
Lokalizacja: ...:::z Bloków:::...

ZAPRASZAMY NA SURVIVAL DLA WÓZKOWICZÓW

Postautor: Redakcja » czw lip 07, 2011 10:42 am

Obrazek

16 lipca 2011 roku zapraszamy na SURVIVAL dla WÓZKOWICZÓW
www.powiat-piaseczynski.info/informacja ... ,3288.html

Zgłoszenia chętnych do 10 lipca, należy zgłaszać do Elżbiety Rajczak (elzbieta.rajczak@wp.pl tel. 507-849-636).
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

6 km na wózku przez las. Nie mogą się doprosić dojazdu

Postautor: Martin » śr lip 13, 2011 8:10 am

Redakcja pisze:16 lipca 2011 roku zapraszamy na SURVIVAL dla WÓZKOWICZÓW

Panie starosto, panie burmistrzu, zapraszamy na survival dla wózkowiczów! Niepełnosprawni z okolic Piaseczna, którzy od lat nie mogą doprosić się o transport specjalistyczny, pokażą, jak poruszają się po drogach.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9930144,6_km_na_wozku_przez_las__Nie_moga_sie_doprosic_dojazdu.html
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Pokonywanie barier

Postautor: Martin » śr lut 20, 2013 4:50 pm

Obrazek

Krawężniki, wysokie progi, autobusy wysokopodłogowe, zbyt strome zjazdy i podjazdy - to wszystko uniemożliwia osobom niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie. W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja oraz Edyta Banasiewicz. Oboje walczą z barierami architektonicznymi. Dlatego zorganizowali wyjątkową grę miejską. http://dziendobry.tvn.pl/video/pokonywanie-barier,1,newest,76912.html
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Uwierzyć w swoją kobiecość... kobieta niepełnosprawna matką?

Postautor: Redakcja » pt maja 03, 2013 10:28 am

"Uwierzyć w swoją kobiecość... kobieta niepełnosprawna matką? w Piasecznie żaden fotel ginekologiczny nie jest przystosowany dla kobiety niepełnosprawnej... u ginekologa jestem ufoludkiem. Ta nasza cała kobiecość ogranicza się do..."

Fragmentu rozmowy z Edytą Banasiewicz o kobiecości i niepełnosprawności zarazem
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... JLgJPNQWxM

<object width="853" height="480"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pJLgJPNQWxM?hl=pl_PL&amp;version=3"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pJLgJPNQWxM?hl=pl_PL&amp;version=3" type="application/x-shockwave-flash" width="853" height="480" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Akcja Piaseczno Bez Barier

Postautor: Redakcja » sob maja 25, 2013 3:24 pm

Obrazek

Akcja Piaseczno Bez Barier ruszyła w 2008 roku. Jej celem jest tworzenie miasta przyjaznego wszystkim jego mieszkańcom poprzez systematyczne likwidowanie barier architektonicznych, transportowych i społecznych. Przez pięć lat odbyto liczne rozmowy z władzami lokalnymi oraz zorganizowano wiele akcji mających na celu pokazanie problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne (...)

źródło gazeta Kurier Południowy: http://kurierpoludniowy.pl/archiwalne/p ... zno485.pdf
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Winda inwalidka przy Centrum Kultury

Postautor: Beata » czw lip 09, 2015 8:04 pm

Obrazek

Nie wszyscy niepełnosprawni mogą korzystać z windy zamontowanej w piaseczyńskim Domu Kultury. Przekonała się o tym ostatnio jedna z mieszkanek Piaseczna, która chciała dotrzeć na spektakl przy ul. Kościuszki 49. – Ta winda nie nadaje się dla osób na wózkach elektrycznych – poinformował burmistrza Zdzisława Lisa radny Michał Rosa. – Można do niej wjechać na parterze, ale nie da się już wyjechać na piętrze, bo do tego potrzebny jest obrót wewnątrz windy, a nie można go wykonać, bo w środku brakuje miejsca – wyjaśnił.

Winda została zamontowana w 2013 roku (podczas odnawiania budynku). – Wybór projektu, wykonanie, jak również odbiór odbyły się we współpracy gminy Piaseczno i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ważny był zwłaszcza odbiór, ponieważ bez niego gmina mogłaby nie otrzymać od PFRON-u dofinansowania – podkreśla rzecznik prasowy burmistrza Krzysztof Kasprzycki. Fundusz pokrył połowę kosztów, czyli blisko 104 tysiące złotych. Żadna z osób nadzorujących przedsięwzięcie nie dopatrzyła się jakichkolwiek nieprawidłowości.

Z udogodnienia korzystają nie tylko osoby poruszające się na wózkach. Winda służy również rodzicom z małymi dziećmi czy osobom starszym. Od jej zamontowania tylko dwukrotnie zdarzyły się problemy ze skorzystaniem z niej przez zainteresowaną osobę. – Dotychczas żaden z mieszkańców ani pracowników Domu Kultury nie zwracał się do nas z wątpliwościami dotyczącymi funkcjonalności urządzenia – informuje Kasprzycki. Ale dodaje: – Mimo że winda spełnia wszelkie normy, zwrócimy się zarówno do PFRON-u, jak i do projektantów z wnioskiem o analizę sytuacji.

JOANNA FERLIAN-TCHÓRZEWSKA http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=4410
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Życie z barierami, ale bez ograniczeń

Postautor: Beata » pt lip 22, 2016 12:41 pm

Obrazek

Często trudno nam sobie wyobrazić życie ludzi, których spotykamy, szczególnie kiedy są różni od nas samych. Jak wyglądają życie i codzienność osoby poruszającej się na wózku? Pani Edyta mieszka w Żabińcu pod Piasecznem niedaleko Warszawy i na co dzień zyskała trochę samodzielności dzięki posiadaniu elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Droga

– Tak naprawdę kiedy wychodzę z domu, widzę ulicę – zaczyna swoją opowieść pani Edyta. – Jeżdżę ulicami i patrzę, czy gdzieś pod kołami nie leżą pinezki, kawałki szkła, abym nie złapała gumy. By wyjść z domu, potrzebuję rąk, które mi w tym wyjściu pomogą, czyli ubiorą mnie, posadzą na wózek, otworzą drzwi i je za mną zamkną. Sama nie dam rady. Mieszkam z mamą. To ona mnie ubiera, przez cały dzień mi towarzyszy; kiedy potrzebuję coś zjeść – szykuje dla mnie posiłek, kiedy chcę wyjść – sadza mnie na wózek i wypuszcza.

Droga do miasta wygląda trochę niebezpiecznie. Muszę pokonać nierówności typu kamienie i doły. Do tego w samym mieście nie wszystkie chodniki są dla mnie dostosowane – są np. wysokie krawężniki, z których nie mogę zjechać. Pojemność akumulatorów w wózku elektrycznym jest ograniczona, więc nie mogę sobie pozwolić, by w nieskończoność szukać zjazdu, dlatego najczęściej poruszam się jednak ulicą. To jest niebezpieczne, bo samochody jeżdżą dosyć szybko, a kierowcy nie zawsze uważają. Czasami, szczególnie zimą, czuję, jak moja kurtka zahacza o róg samochodu. Z reguły jednak kierowcy są kulturalni.

Bariery

Mam problem z wjazdem do małych sklepików, w centrum miasta nie można się dostać do większości banków. Dużym problemem dla osób poruszających się na wózku jest otwieranie drzwi – trzeba mieć dużo siły, aby je pociągnąć, odjechać wózkiem i dostać się do środka, więc z reguły trzeba kogoś prosić o pomoc. Dla osób poruszających się na wózku ratunkiem są markety, bo tam można spokojnie zrobić zakupy.

Kilka lat temu zdenerwowało mnie to, że do tylu miejsc nie mogę się dostać samodzielnie. Zainicjowałam więc akcję społeczną „Piaseczno bez barier”. Dotyczy ona barier architektonicznych, ale też społecznych. Prowadzimy rozmowy z lokalnymi władzami, mamy na koncie już kilka sukcesów, m.in. szkołę dostosowaną do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, w przychodni mamy drzwi samootwierające się. Mam nadzieję, że małymi kroczkami doprowadzi nas to do dużego sukcesu. Staram się być aktywna, by nie poddać się nudzie i monotonii. Przekonałam się, że mogę zrobić coś pożytecznego nie tylko dla siebie, ale też dla społeczności lokalnej. Lubię coś robić, staram się urzeczywistniać swoje pomysły – mówi pani Edyta.

Życie

– Człowiek jest w stanie pokonać swoje lęki i obawy, kiedy długo nad tym pracuje – podkreśla pani Edyta. – Teraz nie mam już żadnych ograniczeń, jestem odważna. Mam też w sobie coś takiego, co przyciąga ludzi. Gdy byłam ostatnio w markecie i stałam przy półce z serkami, podszedł do mnie pan i zapytał, czy czegoś potrzebuję. Był na tyle miły, że zrobił ze mną całe zakupy. Jako osoba niepełnosprawna nigdy nie spotkałam się z brakiem akceptacji.

Najbardziej cieszę się z tego, że moje życie się przełamało. Do 25. roku życia nie miałam wózka elektrycznego i byłam uzależniona od innych. Wózek sprawił, że stałam się bardziej niezależna – teraz wyjeżdżam na wczasy, poznaję ludzi, moje życie zaczęło stawać się ciekawsze.

Panuje opinia, że jeżeli ktoś jest niepełnosprawny od urodzenia, to jest mu łatwiej. Ja myślę, że to nie jest prawda. Niepełnosprawność z biegiem czasu staje się coraz cięższa. Moja mama jest już starszą osobą i nie ma siły, aby mnie podnosić. Teraz ja chciałabym jej pomóc, a nie mogę.

Byłam bardzo radosnym i zdolnym dzieckiem. Kiedy miałam 7 miesięcy, zaczęłam samodzielnie chodzić. Kiedy skończyłam roczek, zaszczepiono mnie na polio i szczepionka zadziałała tak szybko, że za chwilę przestałam chodzić i w miarę upływu lat moje mięśnie stawały się słabsze. Mam duże skrzywienie kręgosłupa, nie jestem w stanie podnieść rąk do góry, nie mogę nawet podnieść kubka. Pomagając sobie drugą ręką, mogę się samodzielnie uczesać, zjeść posiłek, wypić herbatę. Mam tak kruche kości, że trzeba mnie umiejętnie podnosić, bo inaczej po prostu się złamią – opowiada pani Edyta.

Nowy wózek dla pani Edyty

– Wózek zastępuje mi nogi. Dzięki niemu mogę samodzielnie dostać się do miasta. Ma duży zasięg i rozwija dużą prędkość, spokojnie mogę pokonywać nim wiele kilometrów, i to niekoniecznie po równym terenie. Jednak większość wózków elektrycznych, przy tak intensywnym używaniu, po 5 latach traci swoją „ważność”. Naprawa zaczyna być nieopłacalna, bo części kosztują więcej niż cały wózek. Nowy nie jest, niestety, finansowany przez PFRON. W tej chwili w moim wózku najprawdopodobniej wszystko jest do wymiany; zaczyna on stanowić dla mnie zagrożenie, potrafi zatrzymać się bez przyczyny. Gdy wyjeżdżam z domu, mam duże obawy, czy nim wrócę.

Nie wyobrażam sobie już życia bez wózka, bo w momencie kiedy go nie mam, nie mam życia – to tak, jakby komuś raptownie odcięto nogi. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co by było, gdyby on całkowicie odmówił posłuszeństwa...

Reżyser reportażu w PR: Paweł Kęska

Zbiórka na nowy wózek oraz na podnośnik samochodowy dla pani Edyty jest prowadzona poprzez serwis internetowy: www.pomagam.caritas.pl/pomozmy-edycie-dojechac-do-celu/.

Reportaż przygotowany przez Program I Polskiego Radia we współpracy z Caritas wyemitowany w radiowej Jedynce w audycji „Noc z reportażem” 27 czerwca br. Audycja „Noc z reportażem” – w każdy ostatni poniedziałek miesiąca po godz. 22.30. http://niedziela.pl/artykul/125487/nd/Z ... ograniczen
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej - na miotle:)
Awatar użytkownika
Beata
 
Posty: 1755
Rejestracja: śr lut 10, 2010 4:15 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Posłuchaj niełatwej historii Edyty i pomóż jej!

Postautor: Redakcja » ndz lip 31, 2016 7:18 pm

Posłuchaj niełatwej historii Edyty z okolic Piaseczna i pomóż jej!

Obrazek

Pani Edyta od dziecka choruje na poszczepienne polio. Sama nie może wykonać nawet najprostszych czynność: ubrać się, umyć czy przygotować czegoś do jedzenia.

Mimo tych przeciwności pani Edyta stara się być otwartą i - w miarę możliwości - samodzielną osobą. Dzięki wózkowi elektrycznemu sama jeździ po zakupy, na spacery i spotyka się ze znajomymi. Jak sama mówi. podobnie jak wiele kobiet lubi błyskotki, kolczyki i nowe ciuchy. Niestety wózek, czyli jedyny środek lokomocji pani Edyty, z powodu intensywnego użytkowania coraz częściej się psuje.

O tym jak jej pomóc można się dowiedzieć ze strony http://pomagam.caritas.pl/pomozmy-edyci ... c-do-celu/

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Podróż" Pawła Kęski, w którym pani Edyta opowiada o tym jak mimo przeciwności losu udało się jej zachować pogodę ducha, wspomina niełatwą walkę ze swoimi lękami i obawami, a także zdradza swoje marzenia dotyczące m.in. podróży do Paryża.

Posłuchaj, niełatwej historii pani Edyty i pomóż jej! (Noc z reportażem/Jedynka) http://www.polskieradio.pl/7/5201/Artyk ... -pomoz-jej (audycja / rozmowa na stronie)
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Re: PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: Falkon » sob sty 21, 2017 8:31 pm

Czas najwyższy, żeby takie miejsca powstawały. Winda inwalidzka dla niepełnosprawnych powinna być już tam dawno, a teraz w dwóch urzędach zauważyliśmy, że instalują specjalne platformy na klatkach schodowych - http://pokonaj-bariery.pl/krzeslo-schodowe/ ciesze się, że pokonujemy bariery.
Falkon
 
Posty: 11
Rejestracja: śr maja 14, 2014 2:06 pm

Re: PIASECZNO BEZ BARIER

Postautor: On_sam » pt sie 07, 2020 10:25 pm

Wózki elektryczne są świetną i wygodną opcją. Na stronie http://medus.pl/sprzetuzywany/kategoria ... ektryczne/ można znaleźć używane wózki, które pozwalają pokonywać wiele barier. Coraz więcej miejsc jest dostosowanych do takich wózków.
On_sam
 
Posty: 35
Rejestracja: wt sie 07, 2018 2:13 pm

Poprzednia

Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Piaseczno

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron