Strona 1 z 1

Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii

Post: śr paź 31, 2012 3:20 pm
autor: michal_g
Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii http://fotoblogia.pl/2012/10/31/fotogra ... fotografii
Polecajcie tutaj filmy, które nie zostały tam wspomniane, a warto je obejrzeć.

Nieskończoność dalekich dróg - Andrzeja Różyckiego

Post: czw lut 21, 2013 12:06 pm
autor: MrsOstrovia
A ja polecam film "Nieskończoność dalekich dróg" Andrzeja Różyckiego o naszej polskiej wybitnej fotografce - Zofii Rydet. Film dość trudny do zdobycia (na ten czas kiedy ja szukałam w internecie go nie było, uderzałam bezpośrednio do WFO), ale na prawdę warto go zobaczyć :)

Re: Nieskończoność dalekich dróg - Andrzeja Różyckiego

Post: czw lut 21, 2013 3:23 pm
autor: Majkel
MrsOstrovia pisze:polecam film "Nieskończoność dalekich dróg" Andrzeja Różyckiego o naszej polskiej wybitnej fotografce - Zofii Rydet.

Szukam i szukam, ale na razie nie udaje mi się tego znaleźć w internecie.

Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii

Post: czw lut 21, 2013 9:03 pm
autor: Filip
Niedawno oglądałem film Bractwo Bang Bang. Oparta na faktach historia czterech młodych fotografów, którzy w ostatnich dniach apartheidu dokumentowali krwawe zamieszki i ich ofiary, wchodzili także w sam środek strzelanin (stąd nazwa „Bractwo Bang bang” – nadana im przez jedną z lokalnych gazet). Ich zdjęcia oglądał cały świat, dwóch z nich dostało nagrody Pulitzera, jeden zginął, jeden popełnił samobójstwo, kolejny po latach porzucił zawód, a ostatni z bractwa w październiku 2010 roku stracił obie nogi gdy wszedł na minę, towarzysząc amerykańskiemu patrolowi w Kandaharze. http://www.filmweb.pl/film/Bractwo+Bang ... 010-473891 Polecam.

Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii

Post: pt lut 22, 2013 12:13 am
autor: Apco
Ja mam 2 propozycje

Pierwsza, fabularna opowiec o Diane Arbus pt. "Futro" z Nicole Kiddman - polecam zwlaszcza portrecistom

A drugi z naszego podworka znaczy polski, cudowna historia warszawskiego fotografa rzuconego w realia Pragi - "Rezerwat"

Re: Nieskończoność dalekich dróg - Andrzeja Różyckiego

Post: pt lut 22, 2013 9:20 am
autor: MrsOstrovia
Majkel pisze:Szukam i szukam, ale na razie nie udaje mi się tego znaleźć w internecie.


Majkel, w przyszłym tygodniu będę w domu więc mogę odkopać ten film, zgrać na płytkę i jakoś Ci udostępnić. Napisz tylko na prv czy jesteś zainteresowany.

Apco, film "Rezerwat" to chyba autobiograficzny obraz fotografa Macieja Pisuka. Ostatnio czytałam o nim w archiwalnym numerze kwartalnika Fotografia (nr 27/2011). Historia jego życia pokrywa się w dużej części z fabułą filmu.

Re: Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii

Post: czw sie 01, 2013 8:58 pm
autor: michal_g
Filip pisze:Niedawno oglądałem film Bractwo Bang Bang.

Dziś o godz. 22.10 można ten film obejrzeć na kanale telewizyjnym ALE KINO

Fotograf wojenny

Post: śr wrz 04, 2013 7:55 pm
autor: Filip
Fotograf wojenny to nominowany do Oscara dokument o fotografie, zafascynowanym siłą oddziaływania zdjęć. Chciał za ich pomocą pokazać bezsens zbrojnych konfliktów i wojen.

- Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, oznacza to, że nie byłeś dostatecznie blisko - głosiło motto Roberta Capy, jednego z najbardziej znanych fotoreporterów wojennych, który zginął w Wietnamie. James Nachtwey, główny bohater dokumentu, wydaje się wyznawać podobną zasadę.

W 1985 roku rozpoczął pracę w jednej z nowojorskich agencji. Od tamtego czasu wyruszał w różne, odległe części świata. Był w Rwandzie, kiedy rozpoczęły się krwawe walki plemion Tutsi i Hutu. świat obiegły wstrząsające obrazy masakry oraz klęski wywołanej epidemią cholery, jaka wybuchła w rozdzieranym wojną regionie. Był w Indonezji podczas upadku reżimu generała Suharto, relacjonował konflikty w Czeczenii i w Kosowie.

Reżyser Christian Frei dokonał w swoim filmie niezwykłego zabiegu. Do aparatu fotograficznego Jamesa Nachtweya przymocował miniaturową kamerę. Dzięki temu widz ma szansę ujrzeć świat niemal z perspektywy fotografa. Przez dwa lata kamera stale towarzyszyła Nachtweyowi w pracy: wśród płonących domów na terenie byłej Jugosławii, podczas ekshumacji pomordowanych w Kosowie, w oparach łzawiącego gazu w Palestynie. Uzupełniające przekaz wizualny, wypowiedzi współpracowników i przyjaciół Nachtweya, pozwalają nie tylko śledzić sposób powstawania konkretnych ujęć, ale także dostrzec emocje, jakie każą mu nacisnąć przycisk aparatu. Reżyseria: Christian Frei

Film do obejrzenia na http://vod.pl/fotograf-wojenny,80016,w.html

Dziennik z podróży w reżyserii Piotra Stasika

Post: wt paź 08, 2013 7:53 pm
autor: michal_g


Dziś, 8 października 2013 r. o godz. 22:50 na TVP 2 będzie można obejrzeć film DZIENNIK Z PODRÓżY

Dziennik z podróży to portret prekursora polskiej fotografii reportażowej Tadeusza Rolkego. Do 82 - letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się 15 - letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli się zaprzyjaźniają. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu, wymyśla mu pierwsze fotograficzne zadania. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną ruszają w drogę. Bohaterowie podróżują przez Polskę, szukając mitycznego świata z przeszłości. Czekają ich liczne przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży. To opowieść o magii fotografii i procesie fotografowania, a także o uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka potrzebie tworzenia. O tym, jak tworzenie wpływa na nasze życie. Kiedy Michał opanuje już wszystkie aspekty techniczne robienia zdjęć, zadania fotograficzne będę dotyczyć filozofii fotografii i tworzenia w ogóle. Jest to wreszcie opowieść o rodzącej się przyjaźni, o budzącej naszą tęsknotę relacji mistrz - uczeń, o zderzeniu starego i nowego świata wartości, o dojrzewaniu i starzeniu się. Podczas nauki fotografii i wspólnych wypraw Michał i Tadeusz zaprzyjaźniają się ze sobą. Obaj są w ważnych dla siebie momentach. Tadeusz zaczął silnie odczuwać proces starzenia się, niedomagania własnego ciała i umysłu. Coraz częściej mówi o śmierci. Jest to moment, w którym próbuje podsumować i poukładać wiele spraw. Odwiedza swoich przyjaciół, dawne miłości. Przygląda się swoim błędom. Zastanawia się, co doprowadziło go do tego, że jest sam. W Michale zaczyna się dopiero budzić świadomość "tworzenia" siebie. Próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Wchodzi w dorosłość. Cierpi z powodu niedawnego rozwodu rodziców. Taduesz jest dla niego wielkim autorytetem, przewodnikiem i powiernikiem. Michał towarzyszy w odwiedzinach Taduesza u przyjaciół. Przysłuchuje się poważnym rozmowom. Wszystko to wpływa na jego życie. Dla Tadeusza Michał staje się kimś w rodzaju wnuczka. Michał wspiera go często w zwykłych sprawach: sprząta mieszkanie, pomaga w archiwum, jest towarzyszem wspólnych podróży, przez ojca załatwia lekarza. W końcu w miarę uczenia się fotografii, Michał staje się też kimś w rodzaju następcy. [TVP] http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1232602

Dziennik z podróży w reżyserii Piotra Stasika

Post: śr lip 02, 2014 10:55 pm
autor: Filip
michal_g pisze:Dziś, 8 października 2013 r. o godz. 22:50 na TVP 2 będzie można obejrzeć film DZIENNIK Z PODRÓżY

Jak ktoś nie oglądał, to film można obejrzeć na stronie http://ninateka.pl/film/dziennik-z-podrozy-piotr-stasik

:good:

5 filmów o fotografii, które warto obejrzeć

Post: ndz maja 24, 2015 11:12 am
autor: Beata
Małe zestawienie filmów z fotografią w tle. Nie są to filmy stricte o fotografii, ale ich fabuła opiera się na motywach fotograficznych:
1. Okno na podwórze (Rear window) 1954
2. Bliżej (Closer) 2004
3. Fotokłopoty (Pecker) 1998
4. Powiększenie (Blow-up) 1966
5. Zdjęcie w godzinę (One hour photo) 2002

więcej na http://vintagetreasurehunters.blogspot. ... warto.html

Sól Ziemi film o fotografie Sebastiao Salgado

Post: wt paź 27, 2015 4:17 pm
autor: michal_g
Obrazek

Sól Ziemi to jeden z najlepszych filmów dokumentacyjnych mówiących o pracy zawodowego fotografa zajmującego się fotoreportażem. Na pewno jest to dokument z wieloma drastycznymi scenami, ale na pewno każda osoba powinna o pewnych rzeczach, wydarzeniach być uświadomioną. Film niezwykle poruszający, pouczający i z przekazem. Polecam wybrać się na ten film do Kinoteki http://www.kinoteka.pl/repertuar/movie,2247,sol-ziemi



"Sól Ziemi" to kinematograficzna powieść, w której na ekranie spotykają się słynny fotograf, Sebastião Salgado, jego syn Juliano Ribeiro Salgado, oraz mistrz kina, Wim Wenders. Obiektyw aparatu jest tu wyjściem do poznania bardzo osobistej i fascynującej sylwetki biograficznej, oraz do szerszych rozważań nad ludzką kondycją. Film, który był nominowany do Oskara, jest kolejnym potwierdzeniem kunsztu Wendersa, jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. „Sól Ziemi” już zapisała się w kanonie sztuki filmowej, w bezbłędny sposób przypominając nam o nierozłącznej symbiozie fotografii i kina, oraz o mocy, z którą każdy kadr z osobna może wpłynąć na widza i go poruszyć.

Obrazek

Sebastiao Salgado to brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

Film o fotografie Bill Diamond

Post: pt kwie 08, 2016 7:49 pm
autor: Ireneusz
Obrazek

Bill Diamond, sędziwy fotograf światowej sławy, zbliża się do kresu swoich dni. Imigrant z Polski, gdzie zostawił ukochaną matkę, przez Francję i Szwajcarię dotarł w końcu do Stanów Zjednoczonych i przybrawszy pseudonim Bill Diamond zrobił błyskotliwą karierę. Świadom rychłej śmierci, praktycznie nie opuszcza już swego nowojorskiego mieszkania. Długie godziny bezsennych nocy wypełnia dopisywaniem w wyobraźni życiorysów do postaci ze swoich fotografii. Jedną z takich postaci jest fotograf Mark, w pewnym sensie alter ego Billa. Mieszka w Szwajcarii. Od czasu rozstania z żoną, która porzuciła go przed laty, utrzymuje tylko przelotne związki z kobietami, m.in. z młodą telefonistką z hotelu, Marie. Dużo pije, od dłuższego czasu nie wykonał żadnego zdjęcia. Pewnego dnia zjawia się u niego piękna modelka, Jessi. Twierdzi, że Bill Diamond nie żyje, ale że przed śmiercią dał jej list polecający do Marka. Z listu wynika, że Jessi była ostatnią modelką starego mistrza. Zafascynowanemu nią fotografowi nie było jednak dane dłużej z nią pracować. Znając wcześniejsze prace Marka, Bill wysyła do niego zjawiskową dziewczynę, by dokończył jego dzieło. Jessi podchodzi do sprawy praktycznie. Ma nadzieję, że dobre zdjęcia autorstwa Marka ułatwią jej dalszą karierę. Zapewnia, że zapłaci za sesję. Fotograf, który powoli się stacza, bardzo potrzebuje tych pieniędzy, ale na Jessi patrzy jak na intruza. Zawsze sam sobie wybierał modelki, nie znosi, gdy ktoś usiłuje mu coś narzucać. Początkowo odrzuca propozycję, ale niezrażona odmową Jessi oświadcza, że zatrzymała się w hotelu i tam będzie czekać na telefon, gdyby Mark zmienił decyzję. Po namyśle fotograf dzwoni do niej, Jessi przychodzi na sesję. Chłodny, czasami wręcz opryskliwy mężczyzna ciągle jest jednak niezadowolony z efektów współpracy, choć przyznaje, że dziewczyna jest piękna. Z czasem jego niechęć zaczyna przeradzać się w zainteresowanie. Jessi intryguje go: odrzuca ponawiane przez Marka propozycje spędzenia wspólnej nocy, nigdzie nie bywa wieczorami, nikt nie odwiedza jej w hotelu. Od telefonistki Marie fotograf dowiaduje się, że co wieczór Jessi odbywa długie rozmowy z jakimś mężczyzną z Nowego Jorku. Postanawia się dowiedzieć, kim jest jego "rywal". [PAT]

Sól Ziemi film o fotografie Sebastiao Salgado

Post: pt sie 05, 2016 7:02 pm
autor: Ireneusz
michal_g pisze:Sól Ziemi to jeden z najlepszych filmów dokumentacyjnych mówiących o pracy zawodowego fotografa zajmującego się fotoreportażem. Na pewno jest to dokument z wieloma drastycznymi scenami, ale na pewno każda osoba powinna o pewnych rzeczach, wydarzeniach być uświadomioną. Film niezwykle poruszający, pouczający i z przekazem.

Obrazek

Można ten film obejrzeć na http://cda-filmy.com.pl/ogladaj/sol-ziemi-dvdrip

Film Fotograf - reżyseria Waldemar Krzystek

Post: śr mar 01, 2017 12:31 am
autor: Filip
Obrazek

Thriller sencyjny "Fotograf" (2014)
produkcja: Polska
reżyseria: Waldemar Krzystek
scenariusz: Waldemar Krzystek, Krzysztof Kopka
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Maciej Zieliński
obsada: Aleksandr Bałujew, Tomasz Kot, Tatiana Arntgolts, Jelena Babenko, Sonia Bohosiewicz, Agata Buzek
dystrybutor: Kino Świat
kat. wiek.: 16
czas trwania: 1 godz. 52 min.
http://www.filmweb.pl/film/Fotograf-2014-666870
Nagrody 2014 - Złote Lwy - Najlepsza drugoplanowa rola kobieca Elena Babenko

Na terenie współczesnej Moskwy grasuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek "Fotograf", gdyż przy ciałach swoich ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują zwłoki i potencjalne dowody na miejscach zbrodni. Tropy prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W składzie ekipy jest milicjantka Natasza - jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć. Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.
Kino gatunkowe w najlepszym wydaniu.

Jeżeli ktoś nie oglądał tego filmu, to 3 marca 2017 roku o godz. 18.00 będzie można obejrzeć ten film w Kino za Rogiem Tarczyn. Bilet: 5 zł