Fałszywy krewny wyłudzający pieniądze od starszych osób

W tej części forum umieszczajcie informacje dotyczące ogólnych spraw całego powiatu piaseczyńskiego. Jeżeli temat jest zbyt ogólny, aby opisać go na podforach poszczególnych gmin, to umieść go tutaj.

Moderator: GTW

Fałszywy krewny wyłudzający pieniądze od starszych osób

Postautor: Filip » pt sie 31, 2012 8:47 am

Piaseczyńscy kryminalni po wcześniejszym rozpracowaniu zatrzymali 23-letniego Bartosza Ch., który podejrzewany jest o oszustwa na tzw. "krewnego" na terenie powiatu. Jeszcze dziś zostanie doprowadzony do prokuratury i prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania dokonania oszustwa. Policjanci będą wnioskować o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

Kryminalni z Piaseczna zajmujący się sprawami oszustw na tzw. „wnuczka” bardzo dokładnie analizują każde zgłoszenie osób pokrzywdzonych. Analizują nie tylko metody działania przestępców, ale i łup, jaki wpada w ręce oszustów. Dzięki temu powiązali ze sobą ostatnie sprawy, które były zgłoszone. Sposób, w jaki działał „wnuczek” był zawsze taki sam. W każdym przypadku były to niespodziewane kłopoty kogoś z rodziny i potrzebne pieniądze, aby z nich wybrnąć.

O tym jak łatwo można paść ofiarą oszustów przekonał się mieszkaniec Piaseczna. Starszy pan odebrał telefon od mężczyzny, który podawał się za jego kuzyna. Poprosił o pożyczkę pieniędzy, bo miał wypadek we Wrocławiu i musi zapłacić poszkodowanemu za straty, aby nie nie zostać aresztowanym. Sam nie mógł przyjść po pieniądze i poprosił wujka, aby 25 tysięcy złotych przekazał jego znajomemu. Pieniądze zaraz odda, takimi zapewnieniami zakończył rozmowę. Niewiele brakowało, aby starszy mężczyzna stał się ofiarą oszusta, chciał pożyczyć „krewnemu” 10 tysięcy. Przezorność i zdecydowanie rodziny starszego mężczyzny uchroniły go od strat finansowych.

Błyskawiczne działania piaseczyńskich kryminalnych przyniosły oczekiwane efekty. W wyniku sprawnie i skutecznie przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali 23-letniego Bartosza Ch. podejrzewanego o usiłowanie dokonania oszustwa metodą na tzw. „krewnego”. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Policjanci cały czas zbierają materiał dowodowy w sprawie dokonywanych oszustw na „wnuczka”, sprawa jest rozwojowa. Zatrzymany mężczyzna jeszcze dziś zostanie doprowadzony do prokuratury i prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania dokonania oszustwa. Policjanci będą wnioskować o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

Policja wielokrotnie informowała na swoich stronach internetowych i poprzez prasę o oszustach, którzy podając się za krewnych, znajomych i kuzynów wyłudzają pieniądze od starszych, zazwyczaj samotnie mieszkających osób. Pokrzywdzeni wierzą w historie opowiadane przez telefon i idą na pocztę lub do banku aby dokonać przelewu pieniędzy lub pobrać pieniądze i przekazać osobie wskazanej przez oszustów.

Metoda działania oszustów polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny, wnuczek, wnuczka lub dalszy krewny. Na początku rozmowy przepraszają, że długo się nie kontaktowali. Prowadzą rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z rodziną, a także w zmyśloną przez nich historię o kłopotach finansowych.

Następnie informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują „pożyczyć” pieniędzy. Jako powód mogą podawać potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania lub okazyjny zakup samochodu itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, gdy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie, proszą też o dokonanie przelewu na poczcie lub w banku na konto wskazanej osoby, bądź umawiają się pod bankami aby ofiara oszustwa wypłaciła pieniądze z konta.

Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumacząc, że po gotówkę przyjedzie ich znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych.

„Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę, zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on pomocy finansowej,

- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych. Nie dawajmy pieniędzy żadnym obcym osobom, a w żadnym wypadku nie dokonujmy przelewu pieniędzy na konto obcych osób,

- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych),

- pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań. Uważajmy na tzw. „siostrzenice”, „wnuczki”, „kuzynów”, „zakupy po okazyjnej cenie” czy „ rzekomych pracowników administracji”.

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodzie, jaką się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.

http://kpppiaseczno.policja.waw.pl/port ... rewny.html
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Najpierw ostrzegają, potem kradną

Postautor: Filip » pn paź 21, 2013 9:38 am

Nowa metoda oszustów. Najpierw ostrzegają, potem kradną. Oszuści stają się coraz bardziej perfidni. Dwoje mieszkańców Konina straciło 16 tysięcy złotych - zostali oszukani nową metodą: na wnuczka i policjanta.

Ta skomplikowana metoda polega na tym, że najpierw dzwoni człowiek podający się za policjanta. Zapowiada, że za chwilę może zadzwonić ktoś z szajki oszustów wyłudzających pieniądze metodą "na wnuczka".

Starszy człowiek jest proszony o to, żeby wydał żądane pieniądze, co umożliwi policji złapanie oszustów na gorącym uczynku.

Ofiara zazwyczaj chce pomóc policji i gdy ktoś podszywa się pod jej wnuczka, udaje, że łapie haczyk. Pieniądze oczywiście przepadają i dopiero wtedy o sprawie dowiaduje się prawdziwa policja.

W ten sposób w Koninie dwie osoby straciły 16 tys. złotych.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-n ... Id,1045618
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Seniorze strzeż się - Gmina Piaseczno ostrzega seniorów

Postautor: Redakcja » śr sty 24, 2018 9:02 am

Obrazek

Gmina Piaseczno wraz z Komenda Powiatową Policji w Piasecznie rozpoczęła akcję edukacyjną mającą na celu uświadomienie osobom starszym oraz ich otoczeniu niebezpieczeństwa, jakie im grozi, w przypadku prób wyłudzeń i oszustw "na wnuczka" oraz "na policjanta"
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... oszustwami
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński


Debata Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Postautor: Redakcja » pt lut 02, 2018 8:00 pm

Obrazek

7 oraz 13 lutego 2018 roku zapraszamy seniorów i nie tylko na debatę społeczną w Piasecznie pn.: Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... piasecznie
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Seniorze Strzeż Się - debata społeczna w Piasecznie

Postautor: weronika » czw lut 08, 2018 8:26 am

Obrazek

W Centrum Kultury w Piasecznie odbyła się debata społeczna w głównej mierze poświęcona bezpieczeństwu seniorów pn.: Seniorze Strzeż Się
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... -nie-tylko
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Seniorze Strzeż Się - zapraszamy na spotkania w gminie Piase

Postautor: Redakcja » pn lut 12, 2018 11:07 am

Obrazek

Policjanci oraz wiceburmistrz Piaseczna Pani Hanna Kułakowska-Michalak zapraszają mieszkańców miasta i gminy Piaseczno do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach w ramach programu Seniorze Strzeż Się
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... odaj-dalej
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Policja nigdy nie prosi o Twoje pieniądze

Postautor: Filip » pt lut 23, 2018 5:06 pm

Gmina Piaseczno wspólnie z Policją ostrzega: policja nigdy nie prosi o Twoje pieniądze. Nie daj się oszukać. Więcej informacji na stronie: www.oszustwanawnuczka.pl
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w Zalesiu Górnym

Postautor: Redakcja » wt lut 27, 2018 6:16 pm

Obrazek

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ - debata społeczna w Zalesiu Górnym
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... siu-gornym
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Impreza dla seniorów na zakończenie akcji Seniorze strzeż si

Postautor: Redakcja » śr lut 28, 2018 7:34 pm

Obrazek

3 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Piasecznie odbędzie się impreza dla seniorów wieńcząca wspólną akcję Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz Komendy Powiatowej Policji o nazwie Seniorze strzeż się
http://www.powiat-piaseczynski.info/pia ... piasecznie
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Babciu, nie daj się zrobić na wnuczka

Postautor: iTV Piaseczno News » pn mar 05, 2018 7:58 pm

Obrazek

Babciu, nie daj się zrobić "na wnuczka" https://itvpiaseczno.pl/artykul/babciu-nie-daj-sie/393987

Podczas sobotniego spotkania dla seniorów zorganizowanego przez Urząd Miasta i Gminy Piaseczno oraz Komendę Powiatową Policji, gościem specjalnym był 45- letni piaseczyński taksówkarz, który udaremnił przekazanie oszustom 50 tysięcy złotych. Impreza była podsumowaniem kilkutygodniowych działań prewencyjnych dotyczących zapobieganiu oszustom na tzw. wnuczka i policjanta.

Przez ostatnich kilka tygodni na terenie miasta i gminy Piaseczno policjanci wspólnie z pracownikami urzędu przeprowadzali niemal codziennie spotkania z seniorami i nie tylko, których głównym tematem było zapobieganie oszustwom na jakie narażeni są mieszkańcy ze strony przestępców chcących wyłudzić oszczędności często całego życia. O metodach i sposobach zapobiegania tym przestępstwom informowaliśmy nie tylko bezpośrednio na spotkaniach, ale również poprzez lokalne media, które włączyły się w nasze działania. Na terenie gminy rozwieszono ponad 250 plakatów informujących o istniejącym zagrożeniu. Poprzez nasze działania profilaktyczne pragniemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców nie tylko gminy Piaseczno, ale również całego powiatu. Sobotni festyn, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 w Piasecznie.. Wśród atrakcji była możliwość przeprowadzenia podstawowych badań lekarskich, nauka samoobrony, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także spotkanie i bezpośrednie rozmowy z dzielnicowymi.
Awatar użytkownika
iTV Piaseczno News
 
Posty: 1936
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:14 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Sprawy ogólne powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości