PSL zmienia przepisy w sprawie rejestracji stron internetowy

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

PSL zmienia przepisy w sprawie rejestracji stron internetowy

Postautor: piechocinski » pn wrz 03, 2007 9:15 pm

PSL zmienia przepisy w sprawie rejestracji stron internetowych

Sprawa ma związek z interpretacją Sądu Najwyższego z końca sierpnia, zgodnie, z którą nie ma znaczenia co zawiera strona internetowa; jeśli tylko jest aktualizowana przynajmniej raz w roku, powinna zostać zarejestrowana w sądzie podobnie jak dziennik, czy czasopismo.
Polskie Stronnictwo Ludowe zabiega o zmianę prawa prasowego tak, by autorzy publikacji internetowych nie musieli rejestrować swoich witryn w sądzie. Projekt jest już gotowy i lada moment ma zostać złożony do marszałka Sejmu. Sprawa ma związek z interpretacją Sądu Najwyższego z końca sierpnia, zgodnie, z którą nie ma znaczenia co zawiera strona internetowa; jeśli tylko jest aktualizowana przynajmniej raz w roku, powinna zostać zarejestrowana w sądzie podobnie jak dziennik, czy czasopismo.

Waldemar Pawlak prezes PSL stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt poprawki sprowadza się do tego, by Internet nie podlegał w zakresie dotyczącym rejestracji publikacji periodycznych prawu prasowemu. W ocenie Waldemara Pawlaka nie ma powodu do rejestracji w sądzie witryn, bo każdy, kto rejestruje domenę internetową, musi podać swoje dane, natomiast użytkownicy domowi podpisują umowy z dostawcami Internetu, gdzie również znajdują się wszystkie personalia. Nie ma tutaj ryzyka jakiejś anonimowości, i służby, które chcą podsłuchiwać i identyfikować uczestników dyskusji internetowych mają pełne pole do popisu.

Zapytany, czy kafejki internetowe nie dają jednak anonimowości powiedział, że przy obecnym stanie techniki nie jest problemem ustalenie danych osób, które aktualizują strony z kafejek. Trudno z powodu kafejek internetowych utrudniać, czy uprzykrzać życie ogromnej rzeszy internautów, gdzie znakomita większość ludzi nawet na forach internetowych różnych portali podaje swoje adresy mailowe, a więc zachowuje pełną otwartość dyskusji - zaznaczył prezes PSL.

PSL liczy, że Sejm rozpatrzy projekt jeszcze w tym tygodniu, by prawo prasowe było zmienione przed publikacją interpretacji sądu w tej sprawie, czyli przed 10 września.

Z Internetu korzysta w Polsce 13 mln osób.



Janusz Piechocinski
lubię naszą okolicę
Awatar użytkownika
piechocinski
 
Posty: 203
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: iwiczna

Partia Piratów chce stworzyć nowe Prawo Prasowe

Postautor: Martin » wt wrz 04, 2007 8:34 am

Partia Piratów (PP) zaapelowała do wszystkich internautów o pomoc w utworzeniu projektu ustawy "Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym". W ich ocenie obecna Ustawa o Prawie Prasowym jest jawną próbą ograniczenia najbardziej podstawowego prawa do wolności, w tym wolności słowa.

Dlatego właśnie partia apeluje do wszystkich internautów, zwłaszcza osób, będących właścicielami stron internetowych, o pomoc w tworzeniu projektu ustawy "Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym", a następnie w dalszym etapie projektu, o pomoc w zebraniu podpisów pod ustawą. Konieczność wprowadzenia takiej ustawy przedstawiciele PP uzasadnili w takich słowach: "Sytuację tę (konieczność rejestrowania stron i blogów - red.), uważamy za największy absurd XXI w., który działa na szkodę społeczną. Obecna Ustawa o Prawie Prasowym jawnie ogranicza sferę wolnościową człowieka, dokonuje inwazji w Jego życie prywatne (rejestracja anonimowych blogów o charakterze pamiętnika), sprzyja cenzurowaniu twórczości, zabija kreatywność, a w efekcie prowadzi do zahamowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dlatego nie możemy pozwolić na to, aby w państwie o ustroju demokratycznym, funkcjonowało prawo, krzywdzące jego obywateli, tylko z tego względu, iż twórcy aktualnej ustawy uprościli pojęcie (...) "internetu", ogarniając go jako całość, a nie jego poszczególne części składowe". Kiedy projekt ustawy już powstanie PP ma zamiar poddać go ocenie internautów.

Źródło: Dziennik Internautów
http://di.com.pl/news/17417.html
Marcin Borkowski [Martin]
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12710
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Sąd Najwyższy nie umie czytać

Postautor: Jankes » wt wrz 04, 2007 8:52 am

Sąd Najwyższy nie umie czytać

http://korwin-mikke.blog.onet.pl/2,ID250171081,index.html

:pisze:
Awatar użytkownika
Jankes
 
Posty: 1647
Rejestracja: czw mar 22, 2007 4:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: piechocinski » wt wrz 04, 2007 1:30 pm

sprawa jest powazna bowiem po raz pierwszy w swoim orzecznictwie SN strony internetowe ocenia według Prawa Prasowego a pominął ustawę o usługach świadczonych drogą elektroniczną
lubię naszą okolicę
Awatar użytkownika
piechocinski
 
Posty: 203
Rejestracja: sob mar 03, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: iwiczna

Blogerzy zwierają szyki przeciw rejestracji stron

Postautor: Jakub » wt wrz 04, 2007 9:49 pm

Blogerzy zwierają szyki przeciw rejestracji stron. Sąd nakazał internautom rejestrować prowadzone przez nich blogi. Oburzeni blogerzy szykują odpowiedź. Ogłosili pospolite ruszenie internetowe i sami tworzą projekt nowelizacji ustawy o prawie prasowym.

- To postanowienie to absurd - mówi Błażej Kaczorowski z ruchu społecznego Partia Piratów. To on jest pomysłodawcą napisania nowelizacji ustawy o prawie prasowym w sieci. - Bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy zmusza się kilkanaście milionów ludzi, którzy tworzą prywatne strony WWW i blogi do prawnego zarejestrowania swojej działalności - wyjaśnia.

Przypomnijmy - w lipcu Sąd Najwyższy postanowił, że wszyscy autorzy regularnie uaktualnianych stron internetowych powinni je rejestrować w sądzie. Obecne prawo prasowe mówi bowiem, że jeśli strona internetowa aktualizowana jest przynajmniej raz w tygodniu, to serwis należy uznać za dziennik, a jeśli przynajmniej raz w roku - za czasopismo. Nikt go nie respektował, bo do tej pory nikt nie został oskarżony o jego złamanie. Dopiero sprawa Leszka Szymczaka, z serwisu GazetaBytowska.pl, który został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji, wyciągnęła je na światło dzienne. I to też przypadkiem - organy ścigania zajęły się nim, ponieważ nie usunął z forum niepochlebnych komentarzy internautów na temat pewnego komornika. W przypadku braku rejestracji autorowi strony grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności.

W sieci zawrzało. "Zaczyna się! Cenzura nawet w internecie! Ja prowadzę cztery blogi i nie mam zamiaru tego nigdzie zgłaszać! Nie dajmy się, powiedzmy nie cenzurze!" napisał bloger o nicku Halva. - Ta ustawa ogranicza sferę wolnościową człowieka i dokonuje inwazji w jego życie prywatne - mówi Kaczorowski. - Jedną z podstawowych cech internetu jest bowiem jego anonimowość. Ludzie szczerze wypowiadają się na najróżniejsze tematy, bo wiedzą, że są anonimowi. Obowiązek rejestrowania stron i blogów wymusi podawanie nazwisk i adresów, a więc tą anonimowość w rażący sposób naruszy - dodaje.

Dlatego Partia Piratów chce zrobić wszystko, aby zmienić obecną ustawę. Założyła stronę, na której każdy może zaproponować swoje pomysły dotyczące nowelizacji ustawy. - Już zgłosiło się do mnie kilku prawników, którzy chcą nam pomóc - mówi Kaczorowski. Gotową obywatelską ustawę o prawie prasowym piraci złożą na ręce marszałka Sejmu. Jednak, aby marszałek rozpatrzył projekt, musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. osób. - Internautów jest w Polsce kilkanaście milionów, jestem pewien, że z zebraniem podpisów nie będzie żadnych problemów - nie kryje optymizmu Błażej Kaczorowski.

- Ta inicjatywa jest bardzo słuszna i ma spore szanse na powodzenie. jednak tylko wtedy, gdy poprze go jakieś większe medium, np. gazeta albo portal - mówi specjalista od nowych mediów i bloger Krzysztof Urbanowicz. - Sam zapał internautów może bowiem nie wystarczyć, a całe to postanowienie dowodzi tylko, że Sąd Najwyższy nie ma zielonego pojęcia o strukturze internetu, i powinno trafić do galerii osobliwości jako absurd pierwszej klasy - podsumowuje.

Źródło: Gazeta Metro
Jakub
Jakub
Moderator
 
Posty: 1973
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 9:02 pm
Lokalizacja: Warszawa

Rejestracja stron WWW to tylko sensacja

Postautor: lucja » śr wrz 05, 2007 6:21 pm

Rejestracja stron WWW to tylko sensacja. "Sąd Najwyższy nakazał rejestrować wszystkie strony internetowe tak jak prasę" - tą powtarzaną od kilku dni sensacją żyją internauci, politycy próbują już zbijać na niej kapitał wyborczy. Tymczasem sprawa wygląda na burzę w szklance wody.

Polskie prawo prasowe pochodzi z 1984 r. i, niestety, w ogóle nie zdążyło jeszcze zauważyć istnienia internetu.

W lipcu tego roku Sąd Najwyższy orzekł w sprawie przeciw niszowemu serwisowi Szycie po Przemysku. Prokuratura najpierw oskarżyła ów serwis o brak rejestracji, a potem w SN domagała się kasacji wcześniejszych, korzystnych dla twórców serwisu orzeczeń. Sąd oddalił wniosek prokuratury, ale z wygłoszonego orzeczenia i cytowanych w prasie wypowiedzi jednego z sędziów wynikało, że zdaniem sądu witryna internetowa - jeśli tylko jest aktualizowana przynajmniej raz w roku - powinna być rejestrowana na mocy prawa prasowego tak jak wydawnictwo papierowe.

dalej: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4460439.html
Pozdrawiam serdecznie
Łucja
Awatar użytkownika
lucja
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 08, 2007 3:50 pm
Lokalizacja: Piaseczno

nie ma w Polsce ustawowego obowiązku rejestracji prasy

Postautor: Jakub » czw wrz 06, 2007 4:39 pm

nie ma w Polsce ustawowego obowiązku rejestracji "prasy"
Bardzo ciekawy artykuł do poczytania: http://prawo.vagla.pl/node/7447
Jakub
Jakub
Moderator
 
Posty: 1973
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 9:02 pm
Lokalizacja: Warszawa

Kiedy należy zarejestrować stronę WWW jako dziennik

Postautor: michalpias » wt wrz 18, 2007 11:45 pm

Kiedy należy zarejestrować stronę WWW jako dziennik lub czasopismo? W końcu doczekaliśmy się uzasadnienia wyroku SN, polecam czytnąć:

http://di.com.pl/news/17522,0.html

Jednakże nie definiuje ono - bo i skąd - jak należy rozumieć prasę w sieci. Jakby tak popuścić wodze fantazji to i regularnie wysyłane sms-y opatrzone stałym tytułem i winietką można by uznać za prasę :wink:
michalpias
 
Posty: 29
Rejestracja: pt sie 17, 2007 2:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 6 gości

cron