Budowa domu przez osobę totalnie początkującą

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Budowa domu przez osobę totalnie początkującą

Postautor: dzessie » śr gru 28, 2022 10:41 am

Witam, mam kilka pytań amatora;)
1. Czy budują tu osoby same takie które zupełnie nic nie miały wspólnego z budowlanką? (Ja nigdy nie byłem na żadnej budowie, nie pomagałem przy żadnej budowie, pracuje w metalu, a nie betonie;))
Do pomocy byłby tata i brat weekendami którzy też nie mieli wspólnego z budowlanką.
2. Czy jest się z czym porywać bez doświadczenia, ale z chęciami i żadnej pracy się nie boje;)
3. Jakie narzędzia niezbędnie konieczne do budowy, część na pewno mam gdyż jakieś tam majsterkowanie czy meble z palet itd się robi.
4. Na co zwracać uwagę przy projekcie, orientacyjnie interesowało by nas coś w stylu Przy Alabastrowej 21.
Z podpowiedzi i rozmów kilka osób przekonało mnie do domu parterowego z poddaszem użytkowym, myślałem o parterowce tłumacząc, że większe koszty budowy to okna dachowe schody itd, ale przekonano mnie do zostawienia schodów i zrobienia drewnianych, szukania prostego projektu bez okien dachowych, a z jaskółka i oknami w fajermurach oraz projektu w miarę możliwości murowane całe mury bez słupów (też cięcie kosztów, zbrojenie itd)
5. Czas zupełnie bez pośpiechu mamy gdzie mieszkać, także możemy spokojnie budować, jaka mniej więcej przybliżona realna cena budowy prostego projektu jak wyżej do stanu SSZ robiąc możliwie sam podejrzewam, że dach to już na 100% ekipa.
6. Jaki typ fundamentów polecacie - łatwość wykonania i koszty, bloczki, pustaki szalunkowe czy monolit?
7. Jak działać od czego zacząć, obecnie nawiozlem trochę ziemi na działkę żeby ją podnieść co teraz czekać żeby ulezala ta ziemia pod fundamentu czy jak działać itd.
Wiem, że pytania bardzo amatorskie ale no pewną wiedzę od podstaw chce sobie ułożyć;)
Awatar użytkownika
dzessie
 
Posty: 690
Rejestracja: pt lut 20, 2015 9:47 am

Re: Budowa domu przez osobę totalnie początkującą

Postautor: Kozaczek » śr gru 28, 2022 1:31 pm

1. Ja buduje sam z pomocą taty, żony i brata parterówkę z poddaszem użytkowym, zaczynaliśmy w marcu, teraz kończymy ściany szczytowe. Wiedza jedynie z filmików z YT. Dobry kierownik budowy też zawsze pomoże jak są jakieś niejasności.
2. Mój tata na początku też mówił „weź firmę”, teraz zmienił pracę i wozi beton na budowy, ostatnio stwierdził że im więcej patrzy na to jak robią firmy, tym bardziej się przekonuje że dobrze że sami budujemy.
3. Z koniecznych narzędzi to mocna wiertarko wkrętarka, szlifierka, krajzega, niwelator, długa taśma miernicza metalowa, poziomnice, sznurek budowlany, w ostatnim czasie wiedziałem dobre promocje na elektronarzędzia w Leroy Merlin
4. My wybraliśmy projekt dom w zielistkach v3 z Archonu z małymi zmianami, gdybym budował drugi raz wybrał bym indywidualny.
5. Przy dzisiejszych zmianach cen nikt tego Ci nie policzy chyba że zamówisz cały materiał w jeden dzień, ja dostałem o 8 rano wycenę na styropian z dopiskiem „oferta ważna do godziny 12”
6. My robiliśmy tradycyjne ławy i fundament z bloczka, całość od wykopu do ocieplenia zajęła nam półtora miesiąca (bez urlopu w pracy)
7. Polecam też odrazu kupić sobie koparkę, choćby ostrówka. My zrobiliśmy to dopiero przy zasypywaniu fundamentu, aż sam się teraz dziwię jak często jej używam, tu coś przewieść, tu bloczki podać do góry niby zamrożone kilkanaście tysięcy ale napewno na tym nie stracisz.
Jak masz jakieś pytania pisz śmiało.
Kozaczek
 
Posty: 480
Rejestracja: pt cze 29, 2018 10:57 am


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości