Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: Majkel » wt gru 30, 2014 3:02 pm

Obrazek

Polacy muszą zacząć więcej oszczędzać i to nie tylko po to, żeby zapewnić sobie odpowiednie emerytury, ale też po to, by Polska mogła utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego - ostrzega Bank Światowy.

Koniec roku to dla wielu czas na noworoczne postanowienia. Ci, którzy przeczytaliby raport "Oszczędności motorem wzrostu i gwarancją godziwej starości", nie mieliby wątpliwości, jak powinni zacząć 2015 rok.

Eksperci Banku Światowego wyliczyli, że przeciętny Kowalski powinien do tego, co odkłada już teraz, dołożyć jeszcze dodatkowo 10 proc. swoich rocznych zarobków, aby na emeryturze mieć mniej więcej tyle, ile obecni emeryci.

Ekonomiści już od dawna ostrzegają, że emerytury dzisiejszych 30-, 40-, a nawet 50-latków będą znacznie niższe niż ich rodziców. Chodzi o stopę zastąpienia, czyli kwotę, która zastąpi pensję po przejściu na emeryturę. Jeśli stopa ta wynosi np. 60 proc., oznacza to, że osoba zarabiająca 2 tys. zł dostanie na emeryturze 1200 zł.

Szacunki pokazują, że po zmianach w systemie emerytalnym z 1999 roku stopa zastąpienia będzie bardzo niska (ok. 25-35 proc.), co spowoduje, że emerytury w nowym systemie będą nawet dwa razy mniejsze od dzisiejszych. "Obecnie pracujące osoby będą musiały dodatkowo oszczędzać 10 proc. swoich rocznych zarobków, aby zapewnić sobie stopę zastąpienia na obecnym poziomie" - przewiduje Bank Światowy.

To jednak niejedyny problem, przed jakim stoi Polska. Niska stopa oszczędności jest bowiem zagrożeniem także dla gospodarki. Podczas obchodzonej w tym roku 25. rocznicy przemian z 1989 roku wielokrotnie przywoływano statystyki pokazujące imponujący rozwój gospodarczy naszego kraju. Po 1995 roku średnioroczne tempo wzrostu wynosiło 4 proc.

Jak podkreślono w raporcie BŚ, wynikało to głównie z silnego wzrostu produktywności. Przechodząca transformację polska gospodarka mogła dzięki temu gonić inne kraje o podobnym PKB na mieszkańca. Teraz - jak podkreśla Bank Światowy - bardzo trudno będzie nadal wykorzystywać ten bodziec wzrostu.

"Aby podtrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, Polska musi zrewidować swój model wzrostu i w większym stopniu oprzeć go na oszczędnościach, a nie, jak dotychczas, na konsumpcji" - alarmują autorzy opracowania.

Oszczędności gospodarstw domowych konsekwentnie spadają. W 2012 roku wynosiły zaledwie 3 proc. PKB, co było jednym z najniższych wyników w całej UE. Po odjęciu obowiązkowych składek emerytalnych wartość oszczędności (tylko tych dobrowolnych) wynosiła 0,2 proc. PKB.

- Wysokie oszczędności krajowe przyciągają kapitał zagraniczny. Jeśli nie masz wysokich oszczędności, nie możesz oczekiwać przyciągnięcia tych zagranicznych - powiedziała Mamta Murthi, dyrektor odpowiedzialna w Banku Światowym za Europę Środkową i kraje bałtyckie.

Jak podkreśla starsza ekonomistka z biura Banku Światowego w Warszawie Emilia Skrok, niskich oszczędności Polaków nie tłumaczy to, że jesteśmy krajem na dorobku, który nadrabia zaległości w stosunku do państw zachodnich. "W ostatniej dekadzie poziom oszczędności w Polsce był niższy niż w innych rozwiniętych gospodarkach UE, w okresie, gdy znajdowały się one na podobnym poziomie rozwoju (co Polska)" - wskazuje raport.

Nasz kraj ma niższą średnią stopę oszczędności z lat 1991-2012 niż np. Portugalia z lat 1972-98, Hiszpania z lat 1968-93, czy nawet Grecja z lat 1968-91.

Na naszą niekorzyść wpływa też fakt, że polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w UE. "W miarę starzenia się ludności oszczędności gospodarstw domowych będą spadać" - podkreślono w raporcie.

Eksperci Banku Światowego uważają, że rząd nie zapewnia odpowiednich bodźców do oszczędzania. Dlatego - jak wynika z badań wykonanych na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) - Polacy za najbardziej opłacalną, a zarazem najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności uważają lokaty bankowe w rodzimej walucie.

- Mimo przeświadczenia, że warto oszczędzać, niewielu Polaków ma nawyk systematycznego oszczędzania. W naszym społeczeństwie dominuje skłonność do bieżącej konsumpcji - zwrócił uwagę dr Przemysław Barbrich z ZBP.

Tymczasem z analiz Związku wynika, że systematyczne oszczędzanie jest dla wielu Polaków osiągalne. - Gdyby pojawiła się konieczność odkładania kwoty 100 zł każdego miesiąca, (gotowość taką) deklaruje prawie 70 proc. osób. To kwestia przede wszystkim czynników subiektywnych - właściwej motywacji, ale także kompetencji w zakresie zarządzania domowym budżetem - ocenił ekspert ZBP.

Krzysztof Strzępka http://finanse.wp.pl/kat,1033745,title, ... aid=114127
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: dzessie » ndz cze 02, 2019 9:46 am

Niestety, ale większość tych których znam nie oszczędza wcale.
Awatar użytkownika
dzessie
 
Posty: 414
Rejestracja: pt lut 20, 2015 9:47 am

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: pelek » pn cze 03, 2019 10:42 am

dzessie pisze:Niestety, ale większość tych których znam nie oszczędza wcale.

Znam takich aparacików. Wielu z nich uważa, ze zbyt mało zarabia i ciągle narzeka że z pensji nie da sie niczego odłożyć jednak sam widze ze co chwilę kupują sobie jakieś nowe gadżety, chodza do restauracji czy fundują sobie zagraniczne wakacje. Prawda jest taka, że z KAŻDEJ pensji da się cos zaoszczedzić miesięcznie. Wystarczy chcieć i dobrze gospodarować finansami.

Jesli chcecie zaoszczędzić pieniądze na emeryturę, polecam poczytać sobie o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy system długoterminowego oszczędzania. Do oszczędności pracownika dokładają się
sam pracownik, jego pracodawca, jak również polski rząd.
pelek
 
Posty: 251
Rejestracja: pn sie 31, 2015 9:13 am

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: barbarzyn » pn lip 08, 2019 12:28 pm

Z czego oszczędzać, kiedy nie ma na bieżące życie. Tak ma wielu Polaków :(
barbarzyn
 
Posty: 43
Rejestracja: pt sie 09, 2013 11:56 am

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: Nala » czw lip 25, 2019 7:48 am

Dla mnie żadna nowość, oszczędzam i odkładam od lat i od dziecka byłam tego uczona. Kokosów nie zarabiam, ale i tak zawsze co miesiąc daje radę coś odłożyć.
Nala
 
Posty: 14
Rejestracja: śr sie 16, 2017 7:45 am

Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: dzessie » pn sie 26, 2019 8:29 am

Nie od dziś wiadomo, że jak czegoś jest za dużo na rynku, to jego wartość maleje. Tak też jest z pieniędzmi. Programów socjalnych jest bardzo dużo. W związku z tym, pojawiło się nagle dużo gotówki na rynku. Nic dziwnego, że jej wartość spada. Ceny tak naprawdę pozostają bez zmian, to wartość pieniądza ulega osłabieniu. Normalnie wrzuca się to na lokaty lub konta oszczędnościowe typu rodzinne oszczędanie w nest bank - ale przez niskie stopy NBP, nie jest to do końca korzystne.
Oprocentowanie kont oszczędnościowych - tutaj sprawdź: https://www.tanie-konto.pl/ranking-kont ... osciowych/
Awatar użytkownika
dzessie
 
Posty: 414
Rejestracja: pt lut 20, 2015 9:47 am

Re: Polacy muszą oszczędzać albo będą mieli problem

Postautor: Kozaczek » wt gru 10, 2019 10:49 am

Jeśli chodzi o pracownicze plany kapitałowe to wkrótce obejmą one wszystkie firmy i każdy pracodawca bedzie musiał zaoferować takie rozwiązanie swojemu pracownikowi:
https://6krokow.pl/-pracownicze-plany-k ... zalozenia/ - na stronie jest opisane
od 01.07.2019 roku – zakłady zatrudniające powyżej 250 pracowników,
od 01.01.2020 roku – firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników,
od 01.07.2020 roku – przedsiębiorcy zatrudniający od 20 do 49 pracowników,
od 01.01.2021 roku – firmy zatrudniające do 19 pracowników.'

Wyjątkiem tutaj są osoby, które prowadzą działalność jednoosobową, rolnicy oraz mundurowi. NIe ma tutaj takiego wymagania. Jest to całkowicie dobrowolne oraz to jakiej wysokości ma to być składka zadecyduje pracownik. Bazowo jest to 2% zarobków, ale oczywiście pracownik moze ten procent sobie zwiększyć.

Na pewno plusem jest tutaj zachęta 250 zł, którą dostanie każdy pracownik z funduszu pracy.
Kozaczek
 
Posty: 182
Rejestracja: pt cze 29, 2018 10:57 am


Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości