Masz kredyt we frankach?

Jeżeli masz niepoukładane myśli, które nie pasują do głównych kategorii forum, to miejsce odpowiednie dla Ciebie. Zamieszczamy tu rozbiegane myśli szalonej głowy. W związku z tym, że to wolna strefa, to ta część forum jest pod ścisłym nadzorem moderatorów.

Moderator: GTW

Masz kredyt we frankach?

Postautor: Filip » pn paź 27, 2014 1:48 pm

Za miesiąc Szwajcarzy zagłosują w referendum, którego wynik może mieć fatalny dla Polaków posiadających kredyty we frankach. W czarnym scenariuszu szwajcarska waluta może zdrożeć do 4 zł, a miesięczna rata kredytu nawet o 250 zł.

30 listopada Szwajcarzy zdecydują o zwiększeniu do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota. To może skutkować nie tylko wzrostem cen złota na świecie, bo Szwajcaria będzie musiała skupić kruszec, ale również znacznie umocnić szwajcarską walutę.

Zdaniem cytowanego przez gazetę Marka Rogalskiego z DM BOŚ, nawet przy referendalnym „nie”, kurs franka jeszcze tej zimy może wzrosnąć z 3,5 zł do 3,65 zł, a szwajcarskie „tak” jest w stanie wywindować go do dawno niewidzianych poziomów, nawet do 4 zł. Referendum próbuje zablokować szwajcarski bank centralny.

Wzrost kursu franka byłby katastrofą dla 700 tys. Polaków, którzy zaciągnęli w ostatnich latach kredyty mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie - pisze "Metro". http://biznes.newsweek.pl/masz-kredyt-w ... html#fp=nw
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: Tulipano_0602 » pn paź 27, 2014 10:43 pm

Trochę inny punkt widzenia:

http://samcik.blox.pl/2014/10/Czy-powinnismy-sie-bac-ze-frank-bedzie-po-4-zl.html

czyli bez paniki...

A swoją drogą, najelpszym lekarstwem na problem z CHF jest "od-CHF-owanie" kredytu, drogą sądową.
Jest to możliwe, ale wymaga dobrych prawników i kilku lat w sądach. I jest to do wykonania nawet nie przez podważanie samego sensu umieszczania takiego instrumentu finansowego w kredycie hipotecznym (choć i takie interpretacje się pojawiają, o czym za chwilę). Po prostu banki tak się starały zabezpieczyć i wykiwać klienta, że przesadziły i potworzyły różne, niejednoznaczne i korzystne wyłącznie dla siebie zapisy. I dziś te zapisy można zakwestionować, czyniąc je BEZSKUTECZNYMI, co daje efekt czytania umowy bez nich.

Taki efekt uzyskali klienci mBanku w pozwie nie o CHF (ponad 1,2 tysiaca osób), ale o sposób naliczania oprocentowania. Wygrali z mBankiem w pierwszej, a potem drugiej instancji. Bank próbuje teraz ostatniego koła ratunkowego - próby kasacji prawomocnego wyroku. Jeśli mu się to nie powiedzie, to nie będzie już miał żadnego pola manweru. Zakwestionowane zapisy będą bezskuteczne, a umowa czytana bez nich będzie umową na stałe, niezmienne oprocentowanie.

Ten sam manwer można zastosować do samego CHF. Większość umów hipotecznych jest tak skonstruowana, że są to umowy na kwotę w PLN, waloryzowane w CHF. Tylko że sposób tego waloryzowania, przeliczania CHF/PLN i PLN/CHF można przed sądem uznać za bezstuteczny. A umowy czytane bez określnienia, w jaki sposób przeliczać CHF/PLN i PLN/CHF, są faktycznie umowami na kwotę PLN. Bo tylko to jest jednoznacznie określone.
Sprawę ułatwiają wpisy UOKiKu do listy klauzl zakazanych, czyli abuzywnych, czyli tych które można przed sądem uznać za bezskuteczne. Taki zakazany zapis jest przez UOKiK uznany choćby zapis przeliczania CHF/PLN w umowach z mBankiem. Wystarczy pójść z tym do sądu.

Taki właśnie pozew zbiorowy rozpoczął się w tym roku. Blisko 3 tysiace klientów banku Millenium poszło do sądu, w trybie pozwu zbiorowego, "o spread" czyli o sposób przeliczania CHF/PLN. Ich celem jest właśnie wyrok stwierdzający, że zapis o przeliczaniu walut jest bezskuteczny, i w efekcie uzyskanie kredytu w PLN.

Cytat ze sterony pozwu:
http://millennium.arkis.pl/cel-do-osiagniecia/

"Po wygraniu kredyt będzie kredytem złotowym, z dnia pobrania kredytu, z odjęciem już spłaconych kwot z niezmieniony poziomem oprocentowania."

Proponuję prześledzić w necie historię pierwszego pozwu zbiorowego przeciwko bankowi, czyli tzw. sprawę "nabitych w mBank". Redaktor Samcik choćby śledzi to uparcie na swoim blogu, ale wygooglować można o tym mnóstwo. Klienci Millenium idą ich śladem, tylko o CHF. Ale sprawa jest copy-paste dla kredytów frankowych w większości banków.

Fakt, że sprawy przed sądami w tym kraju ciągną się długo. "Nabici w mBank" bujają się z tym od końca 2010, ale sukcesywnie, krok po kroku, wygrywają wszystkie bitwy. Na otarcie łez czy jako nagroda za długi okres oczekiwania na wyroki, jest możliwość zwrotu nienależnie pobranych kwot wraz z odsetkami ustawowymi. Przez wiele ostatnich lat to było 13% rocznie, więc bardzo przyzwoita lokata. Gra warta świeczki, że tak powiem. Trzeba się tylko zorganizować i znaleźć dobrą kancelarię prawną, bo pozew zbiorowy to nie jest łatwa sprawa.


Innym rozwiązaniem, jest nacisk na polityków (wybory przed nami, jedne, drugie, trzecie) o zastosowanie rozwiązań z Węgier. Te rozwiązania nie uderzają w budżet, a wyłącznie w banki. Tam sprawę CHF rozwiązano, i żaden bank nie zbankrutował z tego powodu.
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: Tulipano_0602 » śr paź 29, 2014 9:15 am

Ciekawe rzeczy dzieją się z kredytami frankowymi w innych krajach (Węgry, Serbia, Rumunia):

http://samcik.blox.pl/2014/10/Bank-z-wlasnej-woli-zaproponowal-klientom.html
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: Tulipano_0602 » pt paź 31, 2014 10:40 am

chyba będą pierwsze propozycje polityczne w sprawie kredytów CHF:

http://jerzybielewicz.salon24.pl/612949,rzadu-gonitwa-za-kasa-polskich-frankowiczow
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: piernik » czw lis 20, 2014 1:37 pm

jasne, teraz wszystkich odsyłają, żeby brali kredyt w euro... kiedyś czytałem wypowiedź jednego specjalisty, który twierdzi, że kredyt powinno się brać w takiej walucie w jakiej zarabiamy
piernik
 
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 12, 2014 5:38 pm

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: Tamara » sob lis 22, 2014 3:59 pm

Nam polecali w złotówkach.
Tamara
 
Posty: 23
Rejestracja: śr lis 13, 2013 3:24 pm

Kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych

Postautor: Majkel » wt gru 09, 2014 8:01 pm

Wyrok sądu: Kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych. To pierwszy wyrok w Polsce, który pokazał, jakie mogą być skutki stosowania przez banki klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych.

Warto przeczytać http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... otych.html
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Frank szwajcarski ostro w górę

Postautor: Majkel » czw sty 15, 2015 7:54 pm

Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował w czwartek z obrony kursu euro we frankach przed spadkiem poniżej 1,20. Efektem było gwałtowne umocnienie franka. Po komunikacie szwajcarskiego banku centralnego za franka było trzeba zapłacić już nawet 5,20 zł, w porównaniu do 3,54 zł wcześniej. Takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii. Na razie na rynkach panuje szok. Wszystko wskazuje na to, że po kryzysie w górnictwie czeka nas następny kryzys - z "frankowiczami".
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: sanchez » pt sty 16, 2015 8:36 am

Sprawa frankowiczów to ich prywatne umowy z bankami. Nikomu nic do tego. Przestańcie ludziom mącić w głowach, że ktokolwiek powinien im się do tych kredytów dołożyć, czy przewalutować po niższym kursie niż obecnie panujący.
Awatar użytkownika
sanchez
 
Posty: 673
Rejestracja: pt cze 22, 2007 2:53 pm

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: wdolinski » pt sty 16, 2015 9:15 am

Nie mam problemu frankowego ale rynek walutowy forex to moje hobby. Na sucho analizuję to co czytam a te opinie zmieniają się bardzo szybko a wypowiadający je nie bierze żadnej odpowiedzialności albo udaje, że nie pamięta o czym dzień wcześniej mówił. Zgadzam się z Kolegą Sanchez, nie dać się emocjom generowanym na każdym kroku. Tylko spokój na maxa i brak pochopnych działań.
Czuć się lokalnym patriotą to powód do dumy.
wdolinski
 
Posty: 1195
Rejestracja: pt lis 26, 2010 12:47 pm
Lokalizacja: Chyliczki

Upadłość konsumencka będzie wykorzystana

Postautor: Filip » pt sty 16, 2015 10:46 am

Tylko patrzeć, jak pojawi się coraz więcej wniosków o upadłość konsumencką, która w tym roku jest łatwiejsza do uruchomienia.
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: weronika » pt sty 23, 2015 10:03 pm

Bankowi lobbyści dwoją się i troją, by utrzymać izolację opinii publicznej od bankowego procederu rabunkowego. W mediach wciąż powtarzana jest teza jakoby frankowi kredytobiorcy domagali się budżetowej pomocy od innych podatników. To brednia uparcie podsuwana właśnie przez nich, bankowych lobbystów. Uparcie i wciąż skutecznie, bo już obowiązująca do niedawna opowiastka o „stratach” banków ma mniejsze branie, media zaczęły wyczuwać, że dalszy, tak bezczelny rabunek trudno będzie obronić. (...) http://wpolityce.pl/m/gospodarka/230961 ... polski-sad
weronika
 
Posty: 750
Rejestracja: pn lut 11, 2008 10:04 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Szok frankowy - do poczytania

Postautor: iza » sob sty 24, 2015 1:36 pm

iza
 
Posty: 735
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 3:22 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Masz kredyt we frankach?

Postautor: Tulipano_0602 » sob sty 24, 2015 9:19 pm

O ten artykuł chodzi? Spojrzenie z punktu widzenia pracowniów banków, jak udzielano kredytów "hołocie":

http://wyborcza.pl/magazyn/1,143016,17302190,Wiedzieliscie.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza

W tym raporcie ze spraw sądowych frankowców (wygranych i toczących się) widać że banki mają sporo za uszami:

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/705506,1173453.html?p=1
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Iskierka nadziei dla osób z kredytami we frankach?

Postautor: Majkel » wt sty 27, 2015 10:10 pm

Jean-Pierre Danthine, wiceszef SNB powiedział, że bank centralny Szwajcarii jest gotów interweniować na rynku walutowym w celu dalszego złagodzenia polityki pieniężnej http://www.pb.pl/3989286,55670,frank-sl ... nterwencja

Kurs CHF/PLN spadł na moment do 4,06 zł http://forex.pb.pl/3989478,50293,kurs-f ... juz-rosnie
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Następna

Wróć do Wolna strefa forum powiatu piaseczyńskiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron