W poniedziałek 17 marca na terenie gminy Konstancin-Jeziorna zacznie funkcjonować nowy system lokalnej komunikacji mikrobusowej. Zmienią się zarówno rozkłady jazdy, jak i trasy dotychczasowych trzech linii typu L. Zacznie kursować również nowy autobus linii L21, który połączy Konstancin z Górą Kalwarią.
http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.1786.2
Przed zbliżającą się wiosną na terenie gminy Konstancin-Jeziorna wejdzie w życie nowy, nieco zmieniony system lokalnej komunikacji. W przetargu na operatora wewnętrznych linii mikrobusowych, kursujących w gminie Konstancin-Jeziorna wzięły udział cztery firmy przewozowe. Najkorzystniejszą ofertę złożyła Europa Express City sp. z o.o. z Warszawy, która za obsługę czterech konstancińskich linii zaproponowała 2.648.912,40 złotych. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie prawdopodobnie podpisze z firmą umowę, która będzie obowiązywała przez najbliższy rok. Większość kosztów obsługi linii mikrobusowych pokryje samorząd gminy.
Nowa umowa zacznie obowiązywać od 17 marca 2014 r. Dotychczasowe linie L14, L15 i L16 zaczną kursować po trasach, które zostały zmienione zgodnie z sugestiami mieszkańców, biorących udział w konsultacjach społecznych. Zmienią się również rozkłady jazdy, które mają być lepiej dostosowane do potrzeb pasażerów. Linie mikrobusowe będą przede wszystkim dowozić mieszkańców całej gminy do Klarysewa, w którym można przesiąść się w autobusy jadące do Warszawy (granica podmiejskiej strefy) lub do Piaseczna. Mimo że mikrobusy będą kursowały dość rzadko, mają być lepiej zsynchronizowane z autobusami linii 710, 700, 724 czy 742, by pasażerowie szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach szczytu mogli sprawnie wrócić do domu z pracy, ze szkoły czy z uczelni.
W poniedziałek 17 marca na ulice Konstancina-Jeziorny wyjedzie także nowa linia L21. Nowy autobus będzie kursować na trasie: Klarysew - ul. Warszawska - ul. Wilanowska - ul. Mickiewicza - ul. Literatów - Cieciszew - Dębówka - Podłęcze - Wólka Dworska - Moczydłów - Góra Kalwaria (Rynek). Linia ma być alternatywą dla autobusu 742, który często jeździ przepełniony.
Trasy lokalnej komunikacji mikrobusowej:
L14: Gassy – Czernidła – Łęg – Opacz – Ciszyca – Opacz – Habdzin – Al. Wojska Polskiego – ul Warszawska – ul. Mirkowska – ul. Bielawska – ul. Lipowa – Bielawa
L15: Klarysew – ul. Warszawska – ul. Wilanowska – ul. Mickiewicza – ul. Literatów – Parcela – Cieciszew – Łyczyn – Słomczyn – Kawęczynek – Borowina – ul. Warecka – ul. Piłsudskiego – ul. Warszawska - Klarysew
L16: Klarysew – ul. Warszawska – ul. Wilanowska – ul. Piaseczyńska – ul. Pułaskiego – ul. Kołobrzeska – ul. Głowackiego – ul. Śniadeckich – ul. Pułaskiego – ul. Chylicka – ul. Gościniec – Czarnów