Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie

Pisz tutaj o wszystkim co działo się przez ostatnich parę tygodni w Konstancin-Jeziorna, oraz o tym co wydarzyć się może.

Moderator: GTW

Ratusz w Konstancinie z poślizgiem

Postautor: Kacperek » śr mar 28, 2018 4:46 pm

Obrazek

Na zapowiadaną tuż po Wielkanocy przeprowadzkę do nowego ratusza w Konstancinie-Jeziornie niestety się nie zanosi. Budynek wciąż nie został odebrany przez inwestora.

Wprawdzie z zewnątrz nowy, imponujący budynek między ulicami Piaseczyńską a Kolejową wygląda na gotowy, ale wykonawca wciąż usuwa drobne usterki. Budowa zakończyła się na przełomie roku, obiekt uzyskał pozytywną opinię sanepidu i straży pożarnej, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał już pozwolenie na użytkowanie obiektu. Jednak specjalna komisja powołana przez burmistrza Kazimierza Jańczuka znalazła wiele drobnych usterek i zobowiązała wykonawcę do ich usunięcia.

– Nie odbiorę budynku, dopóki wszystko nie będzie wykonane jak należy – poinformował nas w poniedziałek Kazimierz Jańczuk. – Mimo że oczywiście chcielibyśmy przeprowadzić się jak najszybciej – podkreśla. Jeszcze niedawno władze gminy prognozowały rozpoczęcie przeprowadzki tuż po Wielkanocy i otwarcie nowego ratusza dla petentów na początku maja.

– Jestem ostrożny w prognozowaniu konkretnego terminu – zastrzega obecnie Jańczuk. Wszak oprócz niezbędnych poprawek konieczne jest jeszcze ostateczne umeblowanie i wyposażenie nowej siedziby Urzędu Gminy. Na ten cel samorząd wydał ponad milion złotych. Same przenosiny wydziałów rozrzuconych aż w sześciu różnych budynkach na terenie miasta to skomplikowana logistycznie operacja. Obecnie urzędnicy prowadzą już prace archiwizacyjne, niezbędne przed przeprowadzką do nowej siedziby.

Konstanciński ratusz będzie najnowocześniejszym obiektem użyteczności publicznej w powiecie. Rozpoczęta w 2014 r. budowa napotkała liczne komplikacje, zarówno przed jej rozpoczęciem, jak i w trakcie realizacji. W sumie inwestycja kosztowała budżet gminy 33 mln złotych. http://www.przegladpiaseczynski.pl/aktu ... poslizgiem
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie

Postautor: Redakcja » sob maja 26, 2018 3:24 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie

Postautor: Redakcja » pn maja 28, 2018 8:29 am

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Wygląd Ratusza w Konstancinie-Jeziornie

Postautor: Justi » pn maja 28, 2018 11:22 am

Obrazek

Tak wyglądają wnętrza konstancińskiego ratusza. Surowe cegły, szlifowany beton, olejowane drewno i nowoczesne rozwiązania: ciepło do ogrzewania spod ziemi, trawa na dachu i deszczówka do spłukiwania toalet – zajrzeliśmy dziś do nowego konstancińskiego ratusza. Jak Wam się podoba?

Obrazek

Dla urzędników to skok cywilizacyjny. Do tej pory pracowali w ciasnych pomieszczeniach ulokowanych w różnych częściach miasta, teraz do ich dyspozycji zostały oddane przestronne wnętrza. Mieszkańcy też zauważą różnicę – dla nich powstał hol z punktem obsługi, gdzie za kontuarem dyżurują pracownicy poszczególnych wydziałów. Chodzi o to, aby petenci nie wędrowali po korytarzach, do których dostęp jest ograniczony dla urzędników posiadających specjalne karty (osoby z zewnątrz mogą ją uzyskać u portiera). Wolny wstęp dla każdego jest jeszcze na piętro, gdzie znajduje się nowa sala obrad rady miejskiej oraz lobby. Sala obrad jest największym pomieszczeniem w ratuszu – ma aż 315 m kw. (to jedna dziesiąta powierzchni całego obiektu) i blisko 8 metrów wysokości. Sala jest dobrze doświetlona (szczególnie przed południem) i robi duże wrażenie w porównaniu z salą, którą przez lata radni obradowali na ul. Świetlicowej. Lobby – czyli kuluary przed nią liczy z kolei 133 m kw.

Obrazek

Obrazek

W nowej siedzibie władz miasta w oczy rzuca się surowość. Ściany korytarzy są wykonane z ze zwykłej impregnowanej cegły oraz tzw. betonu architektonicznego. Podłogi przykrywają czarny gres, szlifowany beton a w pokojach tzw. drewno techniczne, czyli olejowane drewno egzotyczne. Jest też dużo szkła.

– Użyliśmy takich materiałów, aby do minimum ograniczyć potrzebę konserwowania przede wszystkim ścian, czyli głównie ich malowania – tłumaczy wiceburmistrz Ryszard Machałek.

Obiekt jest też dobrze zaizolowany, dlatego gmina będzie starała się o zwrot funduszy wykorzystanych na termomodernizację budynku.

Obrazek

Obrazek

Nowością jest także brak grzejników w pomieszczeniach. Poprzez nawiew jest do nich podawane ciepłe lub zimne powietrze (w każdym pokoju można ustawić ich proporcje). Ciepło jest pobierane z wnętrza ziemi, dostarczane do dwóch wymienników w piwnicy, a następnie rozprowadzane po budynku. Pod ratuszem wykonano 50 odwiertów na głębokość ponad 130 metrów. Inną ciekawostką jest zbiornik retencyjny pod ratuszem, w którym zbierana jest deszczówka wykorzystywana następnie do spłukiwania toalet.

Część z urzędników ma dostęp do wewnętrznego atrium, gdzie płożąca się roślinność dopiero rośnie. Podobnie jak przy wejściu do budynku od strony ul. Kolejowej (drugie jest od strony Piaseczyńskiej). Warto dodać, że ratusz obserwuje 40 kamer, z tego 18 ulokowano wokół niego. W pobliżu powstało zaś 130 miejsc parkingowych. http://piasecznonews.pl/tylko-u-nas-tak ... o-ratusza/
Awatar użytkownika
Justi
 
Posty: 588
Rejestracja: wt sty 01, 2013 3:42 pm

Piknik z okazji otwarcia Ratusza w Konstancinie

Postautor: Redakcja » sob cze 16, 2018 8:02 pm

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie

Postautor: Kacperek » śr wrz 05, 2018 6:45 pm

Piękne urzędy stoją nie tylko w wielkich miastach. Załatwianie spraw w tych miejscach to sama przyjemność! Typowy polski urząd kojarzy się nam z szarym i ponurym budynkiem. Oto lista obiektów użyteczności publicznej które udowadniają, że dobra architektura nie jest urzędnikom obca.

Zobaczcie najpiękniejsze polskie urzędy, sądy i ratusze. Więcej: http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,2369 ... olsce.html

Wśród tych budynków jest wymieniony Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie:

Obrazek

Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna; pracownia BBGK

Siedzibę konstancińskiego magistratu przy ul. Piaseczyńskiej 77 stworzyła pracownia BBGK Architekci. Ratusz jest budynkiem parterowym, jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje. Zwieńczono je wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Wewnętrzna struktura zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego oraz wewnętrznego, na który otwierają się pomieszczenia biurowe.

Obrazek

Elewacja obiektu została pokryta cegłą ceramiczną, którą ułożono w powtarzalny wzór rombów. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zabudowy wokół ratusza, w której dominują stare stodoły wykonane z cegły i dębu.

Obrazek

Ratusz Konstancina-Jeziorny dwa oblicza architektoniczne: zewnętrzne (od strony ul. Piaseczyńskiej) - bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne (od ul. Kolejowej) - przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.

Obrazek

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,23506 ... warty.html
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Re: Nowy Ratusz w Konstancinie-Jeziornie

Postautor: ruda08 » czw paź 21, 2021 8:27 am

Aż chce się iść do urzędu i załatwiać sprawy.
ruda08
 
Posty: 56
Rejestracja: pn maja 19, 2014 10:52 am
Lokalizacja: Ostróda

Poprzednia

Wróć do Konstancin-Jeziorna: wydarzenia, informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron